Nasza ślina zawiera środek przeciwbólowy, który jest 6 razy silniejszy niż morfina

0
696
Zdjęcie: Pixabay

Ludzka ślina zawiera środek przeciwbólowy zwany opiorfiną, który jest sześć razy silniejszy niż morfina.

Naukowcy odkryli naturalny środek przeciwbólowy, który jest sześć razy silniejszy niż morfina i jest wytwarzany przez ludzką ślinę. Nazywa się opiorfina.

Substancja, nazwana opiorfiną, może zapoczątkować nową generację naturalnych środków przeciwbólowych, które uśmierzają ból tak samo jak morfina, ale bez uzależniających i psychologicznych skutków ubocznych tradycyjnego leku.

Kiedy naukowcy wstrzyknęli w łapy szczura substancję czynną powodującą ból, 1 miligram opiorfiny na kilogram masy ciała osiągnął taki sam efekt przeciwbólowy jak 3 miligramy morfiny.

Substancja była tak skuteczna w blokowaniu bólu, że w teście z platformą z odwróconych szpilek szczury potrzebowały sześć razy więcej morfiny niż opiorfiny, aby nie zdawać sobie sprawy z bólu związanego ze staniem na igłach.

Czytaj: Co aloes robi dla ciała i dlaczego nazywany jest rośliną nieśmiertelności?

Cząsteczka przeciwdepresyjna

„Jego działanie przeciwbólowe jest podobne do działania morfiny”, mówi Catherine Rougeot z Instytutu Pasteura w Paryżu we Francji, która kierowała badaniami. „Ale musimy przetestować jego skutki uboczne, ponieważ nie jest to czysty środek przeciwbólowy” – mówi. „Może to być również cząsteczka przeciwdepresyjna”.

Rougeot i współpracownicy odkryli, że opiorfina działa w komórkach nerwowych kręgosłupa, powstrzymując zwyczajowe niszczenie tam naturalnych opiatów przeciwbólowych, zwanych enkefalinami.

Opiorfina jest tak prostą cząsteczką, że powinno być możliwe jej zsyntetyzowanie i wyprodukowanie dużych ilości bez konieczności izolowania jej ze śliny, wyjaśnia Rougeot. Alternatywnie, możliwe byłoby znalezienie leków, które sprawią, że organizm pacjenta sam wytworzy więcej cząsteczki.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Poniżej znajdziecie kilka ciekawostek odnośnie śliny

1. W ciągu roku można by wyprodukować tyle śliny, by napełnić dwie wanny.

Produkcja różni się znacznie w zależności od osoby, ale średnio większość ludzi produkuje 0,7 litra śliny dziennie, co wystarcza do napełnienia dwóch średniej wielkości wanien rocznie.

2. Ślina chroni zęby i dziąsła oraz pomaga nawilżyć jamę ustną.

Ślina jest integralną częścią zdrowia jamy ustnej. Pomaga zabijać bakterie, zwalczać infekcje i zapobiegać próchnicy.

3. Ślina pomaga rozkładać pokarm, zanim jeszcze dostanie się do żołądka

Ślina pomaga zwilżyć pokarm, dzięki czemu można go łatwo połknąć. Zawiera również enzym amylazę, który rozkłada niektóre skrobie na maltozę i dekstrynę.

4. Ta niezbędna wydzielina pomaga goić się ranom w jamie ustnej szybciej niż rany w innych częściach ciała.

Ślina jest wypełniona białkiem zwanym histatyną, znanym jako środek przeciwbakteryjny.

5. Ślina stanowi podstawową ochronę jamy ustnej przed próchnicą.

Próchnica wynika z bakterii znajdujących się w płytce nazębnej, które wytwarzają kwasy, które atakują minerały zębów. Systemy buforujące śliny pomagają przeciwdziałać tworzeniu się kwasu. Wodny przepływ pomaga wypłukać cukry i cząsteczki jedzenia, które po rozbiciu wytwarzają również kwasy uszkadzające zęby.

6. Ślina może ujawnić Twój wiek.

DNA w naszej ślinie zmienia się w czasie. Wraz z wiekiem nasze DNA przechodzi proces zwany metylacją. Ten proces chemiczny aktywuje pewne geny i odcina inne, w oparciu o czynniki środowiskowe. Koncentrując się na dwóch genach najbardziej dotkniętych tą zmianą, naukowcy mogą wykryć wiek danej osoby z dokładnością do pięciu lat.

Czytaj: Gdzie polecimy zimą z Wrocławia? Znamy nowy rozkład lotów