Nauka genetyki z gumowymi misiami

0
918
Eksperyment z genetyką. Zdjęcie: Jacinta Bowler/ScienceAlert

Szybko naucz się genetyki dzięki temu prostemu (i słodkiemu) eksperymentowi z gumowymi misiami.

Jadłeś żelki, kiedy byłeś dzieckiem?

Gdy byliśmy dziećmi, wielu z nas tworzyło kreacje w stylu Frankensteina z różnych kolorów słodkich przysmaków. To, co kiedyś było zabawą, teraz może być wysoce edukacyjne.

Używając żelków w różnych kolorach, można stworzyć kolorowe drzewa genealogiczne, ilustrujące sposób przekazywania genetyki z rodziców na dzieci.

Chociaż nauczyciele przedmiotów ścisłych od dawna stosują tę taktykę nauczania, genetyczny eksperyment z gumowatymi żelkami stał się ostatnio popularny dzięki tweetom profesora neurobiologii społecznej NYU, Jaya Van Bavela.

Prawdopodobnie wiesz, że ludzie otrzymują połowę składu genetycznego od ojca, a połowę od matki. W odtworzeniu eksperymentu z gumowatym niedźwiedziem przygotowanym przez Jacinta Bowler dla ScienceAlert można zobaczyć, jak para żółtych i czerwonych gumowatych niedźwiedzi rodzi dziecko w połowie żółte i w połowie czerwone.

Kiedy genetyka tego dziecka krzyżuje się z nowym osobnikiem (zielonym niedźwiedziem), żółto-czerwony żelkowy miś zapewnia połowę nowej genetyki dla następnego dziecka.

Jednak podczas rozwoju żółtego i czerwonego gumowatego niedźwiedzia rekombinacja genetyczna ich DNA spowodowała wymieszanie chromosomów otrzymanych od rodziców. Dlatego DNA odziedziczone po obojgu dziadkach pojawia się u ich wnuka-gumowatego niedźwiedzia – jednak proporcje mogą być nierówne.

Pomimo matematycznej prostoty otrzymywania DNA od matki i ojca w równym stopniu, w miarę przesuwania się w dół drzewa genealogicznego, pewne DNA nie będzie już reprezentowane w potomkach. DNA nadal się rekombinuje, gdy jest przekazywane. Z tego powodu ktoś z doskonałymi umiejętnościami genealogicznymi może wiedzieć, że w XVI wieku miał jednego hiszpańskiego przodka. Jednak z biegiem lat to DNA mogło zostać całkowicie wyeliminowane z DNA współczesnego człowieka – w rezultacie wyniki ich testów DNA nie wskazywałyby na hiszpańskiego przodka.

Czytaj: Wielka fabryka akumulatorów powstaje pod Wrocławiem

Aby określić możliwości genetyczne każdej kombinacji gumowatego misia, będziesz musiał użyć Szachownicy Punnetta. Te proste wykresy są szybką metodą określenia, które cechy – dominujące lub recesywne – pojawią się u potomstwa.

Nauczyciele mogą korzystać z tego planu lekcji. Aby szybko przypomnieć sobie allele (warianty genów) i ich interakcje, zobacz poniższe wideo.

Podczas gdy eksperyment z genetyką gumowatego niedźwiedzia pomoże ci lepiej zrozumieć długoterminowe przemijanie genetyki, prosty punkt Szachownicy Punnetta może ci powiedzieć, dlaczego Twoi rodzice mają brązowe oczy, a Twoje są niebieskie. Następnym razem, gdy będziesz w sklepie spożywczym, weź kilka żelków Haribo i zabierz się do pracy nad zrozumieniem swoich genów!

Czytaj: 66% chorób leczy się jedzeniem. Przepis na długowieczność znanego genetyka

Ten eksperyment genetyczny z gumowatym niedźwiedziem pozwala na ponowne połączenie pysznych kawałków, aby pokazać, jak geny są przekazywane i rekombinowane z pokolenia na pokolenie.

johannesfloe.com – Art to remember

Aby poznać zasady, będziesz potrzebować Szachownicy Punnetta, prostej techniki biologicznej dotyczącej cech dominujących i recesywnych.

A poniżej ciekawe wideo w języku polskim:

Źródło: ScienceAlert

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org