Nauka potwierdza, że psy potrafią rozpoznać złą osobę

0
3848

Wolisz psa czy kota? To pytanie, na które każdy odpowie inaczej. Oto jeden fakt na temat psów, który może zmienić zdanie na temat tego, które zwierzę wybrać. Ufasz swojemu psu, ale czy on ufa Tobie?

Pewne badanie pokazuje, że psy mogą analizować, na ile wiarygodna jest dana osoba. Psy, jako prawdziwi detektywi, mogą nam wytłumaczyć, czy ufać innej osobie.

Zdjęcie: brightside

Badanie zostało przeprowadzone przez Akiko Takaoka z Uniwersytetu w Kioto w Japonii. Naukowiec i jego koledzy chcieli wiedzieć, czy pies zaufa osobie, która go okłamała. Naukowcy podzielili eksperyment na 3 części. Chcieli wiedzieć, czy pies może zrozumieć, czy dana osoba jest niegodna zaufania.

Grupa naukowców twierdzi, że badania mają potencjalny wpływ na badania behawioralne psów.

Czytaj: Ten uroczy pies ma lepsze włosy niż niejeden człowiek

Zdjęcie: brightside

W eksperymencie właściciele psów najpierw wskazywali na pojemnik z jedzeniem. Pies do niego podbiegał. Za drugim razem wskazywano na pojemnik bez jedzenia. Pies został oszukany, gdy po raz drugi zbliżył się do pojemnika.

Wcześniej wiadomo, że psy biegały do pojemnika, na który wskazywał ich właściciel. Dlatego uważa się, że psy są w stanie zrozumieć ludzkie gesty. A jeśli gesty są niespójne, pies może się denerwować i stresować.

Za trzecim razem psy nie podążały za wskazującą ręką. Nie wierzyły kłamcom. W eksperymencie Animal Cognition Journal wszystkie 34 psy wzięły udział w eksperymencie i wszystkie wykazały takie same wyniki. Psy wykorzystały swoje wcześniejsze doświadczenia, aby wiedzieć, że dana osoba była niewiarygodna.

Pan Takaoka planuje kontynuować eksperyment z wilkami, ponieważ są one najbliższe psom. Obecny eksperyment dowodzi również, że psy są ciekawe nowych rzeczy.

Zdjęcie: brightside

Więcej badań dowodzi, że psy kontrolują także interakcje innych ludzi z ich właścicielami. W eksperymencie właściciele psów prosili ludzi o pomoc. Potem ludzie próbowali dać psom jakiś smakołyk. Zwierzęta zaskoczyły swoich zachowaniem!

Psy nie wzięły smakołyku od ludzi, którzy zachowywali się niegrzecznie wobec swoich właścicieli. Woleli być karmieni przez tych ludzi, którzy pomogli. Nawet ci, którzy nic nie zrobili w odpowiedzi na zapytanie o pomoc, byli dobrze odebrani przez psy. Ale niegrzeczni i agresywni ludzie nie zdobyli zaufania psów.

Kolejne badanie opublikowane przez Neuroscience i Biobehavioural Reviews stwierdza, że psy wyraźnie czytają komunikację między swoimi właścicielami a nieznajomymi. W eksperymencie właściciele psów poprosili o pomoc dwie grupy nieznajomych. Psy wykazały dobre zrozumienie zasad społecznych. Unikali ludzi, którzy źle traktowali swoich właścicieli.

Zdjęcie: brightside

Udowodniono, że psy potrafią czytać nasze gesty i mimikę. Teraz wiemy o nich więcej. Psy są znacznie bardziej inteligentne, niż nam się wydawało! Mogą rozszyfrować nasze gesty, a także zdecydować, czy chcą podążać za wskazówkami społecznościowymi. Jednak badania pokazują, że psy przeważnie żyją w teraźniejszości, nie zwracając uwagi na przeszłość ani przyszłość.

Jeśli wprowadzisz swojego psa w błąd, nie będzie Ci on ufał ani nie będzie Tobie posłuszny. Jeśli Twój pies nie lubi Twoich przyjaciół, może coś jest nie tak z nimi? Warto się nad tym zastanowić.

Źródło: brightside

Czytaj: NASA SZUKA KOBIET DO BADAŃ. OCHOTNICZKI DOSTANĄ PO 16,5 TYS. €