Naukowcy odkryli, ile dzikich ptaków żyje na Ziemi

0
414
Zdjęcie: pixabay.com

Ile dzikich ptaków zamieszkuje naszą planetę Ziemię? Pomyśl o gołębiach, które mijasz w drodze do pracy, śpiewających ptakach na Twoim podwórku i mewach, które gromadzą się na plaży. Te pospolite stworzenia to tylko kilka z tysięcy gatunków ptaków występujących na Ziemi.

Gdziekolwiek mieszkasz, Twoi ptasi sąsiedzi będą się różnić od siebie- ale będą integralnymi – częściami Twojego lokalnego ekosystemu.

Pytanie, ile pojedynczych ptaków istnieje na Ziemi, przypomina zgadywanie, ile żelków jest w ogromnym słoju. Czy masz swoje przypuszczenia?

Jeśli wytypowałeś liczbę bliską 50 miliardów, Twoje szacunki są zgodne z nowym, przełomowym badaniem naukowym opublikowanym w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Jak zespół policzył tyle ptaków? Podobnie jak w przypadku techniki liczenia widocznych rzędów żelków w słoiku, zespół najpierw ocenił dostępne dane naocznych świadków. Naukowcy przeanalizowali obserwacje ptaków 600 000 współpracowników eBird, społeczności obywatelskich naukowców i obserwatorów ptaków. Te lokalizacje stanowią podstawę podejścia zespołu do dużych zbiorów danych.

50 miliardów ptaków na Ziemi to oszałamiająca liczba. Jednak liczba ta jest w rzeczywistości bardziej konserwatywna niż niektóre szacunki przedstawione w badaniu. Było to oszacowanie mediany, podczas gdy średnia była znacznie wyższa i wyniosła 428 miliardów.

Czytaj: Przebywanie w pobliżu ptaków czyni nas o wiele szczęśliwszymi

Jak w przypadku każdego podejścia opartego na dużych zbiorach danych, mogą występować uprzedzenia. Na przykład obserwatorzy ptaków mogą szukać i częściej zgłaszać określone gatunki. Z tego powodu podczas dokonywania szacunków dotyczących poszczególnych gatunków badacze uwzględnili czynnik „wykrywalności”. Pomimo pewnej niepewności szacunków, są one niewiarygodnie wyczerpujące i obejmują dane dotyczące 9700 gatunków ptaków (92% wszystkich gatunków ptaków na naszej planecie).

Dlaczego szacunki światowej populacji dzikiego ptactwa są ważne? Takie podejście do makro-ekologii pozwala na szerokie spojrzenie na globalne zmiany. Naukowcy mają nadzieję, że co kilka lat będą powtarzać swoje prace, aby mieć oko na dobrostan ptaków.

„Będziemy musieli powtórzyć i udoskonalić ten wysiłek, aby naprawdę mieć oko na bioróżnorodność – zwłaszcza, że zmiany na świecie spowodowane przez człowieka postępują i nasilają się” – powiedział dr Corey Callaghan, współautor badania.

Czytaj: Jacek Kuroń i Zbigniew Romaszewski patronami skwerów w Krakowie

Zdjęcie: pixabay.com

Niektóre gatunki ptaków wymagają szczególnej uwagi na dane dotyczące ich populacji. Rybitwa chińska, gąszczak krzykliwy i Invisible rail (czyli szyna Wallace’a) należą do 12 procent gatunków o populacji poniżej 5000.

Inne ptaki dobrze się rozwijają. Wróbel zwyczajny (1,6 miliarda), szpak (1,3 miliarda), mewa delawarska (1,2 miliarda) i dymówka (1,1 miliarda) to jedyne cztery gatunki, których szacunkowa liczba przekracza miliard osobników.

Jednak współautor i profesor nadzwyczajny Will Cornwell mówi, że w przypadku dowolnego gatunku „spadek liczebności populacji może być prawdziwym alarmem dla zdrowia naszego ekosystemu”. Makro-ekologia to kolejna miara pomocna w obserwowaniu stanu naszej planety i pierzastych przyjaciół.

Niedawne badanie oszacowało liczbę ptaków na Ziemi na 50 miliardów osobników.

johannesfloe.com – Art to remember