Naukowcy odkryli nową „czekoladową żabę”. Jest urocza!

0
425
Sieć muzeów Queensland

Na „wstrętnych” bagnach Nowej Gwinei specjalista od żab Steve Richards odkrył nowy gatunek, który postanowił nazwać „czekoladową żabą”.

Dom Steve’a Richardsa w Australii Południowej może być rajem, ale niekoniecznie można powiedzieć to samo o środowisku, w którym zdecydował się pracować. Nowa Gwinea jest pokryta gęstą dżunglą i namorzynowymi bagnami. To jedna z najmniej zbadanych dżungli na Ziemi, pełna trujących roślin i zwierząt.

Niemniej jednak, pomimo koszmarnych warunków, Richards odkrył w swoich głębinach 200 gatunków żab.

Czekoladowa żaba, czyli Litoria mira, została znaleziona przez Richardsa wiele lat temu, ale potrzeba było czasu, aby wszystko zanalizować, zanim potwierdzono, że Litoria mira jest nowym gatunkiem.

Gatunek nazywa się Litoria mira, inspirowany łacińskim przymiotnikiem mirum, co oznacza zdziwienie lub dziwne, wynikające z zaskoczenia naukowca odkryciem nieopisanego przedstawiciela brązowych żab drzewnych.

Australijski naukowiec Steve Richards zauważył to stworzenie w 2016 roku i pobrał kilka okazów do testów genetycznych i badań. Żaby w kolorze czekoladowym okazały się nowym gatunkiem — i dodatkiem do naszej wiedzy o królestwie zwierząt.

Czytaj: Ta żaba jest tak duża, że ludzie nie wierzą, że jest prawdziwa

Częścią trudności jest to, że australijskie zielone żaby drzewne występują zarówno w Nowej Gwinei, i też brązowieją. Ale herpetolodzy zauważyli subtelne różnice, jak chociażby małe plamy lawendowej skóry wokół oczu i fakt, że czekoladowa żaba była nieco mniejsza od zielonej żaby drzewnej.

Sieć muzeów Queensland

Richards, specjalista od żab z Muzeum Australii Południowej i Paul Oliver z Muzeum Queensland i Uniwersytetu Griffith, którzy przeprowadzili analizę genetyczną, ogłosili odkrycie czekoladowej żaby w artykule opublikowanym w Australian Journal of Zoology 20 maja.

Czytaj: Największy zabytek na wyspie Korfu

Litoria mira ma dobrze znanego krewnego — australijską żabę drzewną zwaną Litoria cerulean. Z wyjątkiem koloru ich skóry, obie żaby wydają się do siebie podobne — dopóki nie przyjrzysz się im uważnie.

Litoria mira można odróżnić od wszystkich innych Litorii unikalnym połączeniem umiarkowanie dużych rozmiarów, pajęczyny na dłoni, stosunkowo krótkich i mocnych kończyn oraz małej fioletowej łatki skóry na krawędzi oczu.

Powodem, dla którego żaba czekoladowa z Nowej Gwinei i australijska zielona żaba drzewna są podobne, jest to, że Australia i Nowa Gwinea były połączone lądem przez większą część późnego okresu trzeciorzędu (2,6 miliona lat temu) i mają wiele wspólnych elementów biotycznych.

Dziś wyspa Nowa Gwinea jest oddzielona od „rogu” Queensland cieśniną Torresa. Nowa Gwinea jest zdominowana przez lasy deszczowe, a północną Australię przez sawannę.

Richard wyjaśnia, że przypadkowo naruszył zwisające gniazdo olbrzymich szerszeni podczas zbierania okazów żab i musiał biec sprintem, aby uciec przed gniewem owadów.

„Znalezienie tej żaby zajęło tyle czasu” – powiedział Richard brytyjskiej gazecie. „Jest to miejsce bagniste, kolczaste, jest dużo komarów przenoszących malarię, są krokodyle i niewiele dróg. To naprawdę nieprzyjemne miejsce do pracy”.

johannesfloe.com – Art to remember