Naukowcy odkryli, że drzewa mają „bicie serca”. Występuje puls jak u człowieka

0
968
Drzewa też mają puls, zupełnie jak bicie serca u człowieka. Zdjęcie: pixabay.com

Naukowcy odkryli, że wiele drzew w nocy porusza gałęziami w górę i w dół, co sugeruje, że mają puls.

Jednym z najważniejszych procesów podtrzymujących życie na Ziemi jest transport wody z ziemi do liści, gdzie zachodzi fotosynteza i wychwytywanie energii słonecznej.

Proces ten fascynuje naukowców od stuleci i jest nadal tematem do dyskusji w fizjologii roślin. Naukowcy ogólnie zgadzają się, że transport wody jest napędzany światłem, a zatem występuje w 24-godzinnych cyklach.

Jednak dopiero niedawno odkryto, że niektóre inne drzewa również obniżają swoje gałęzie do 10 centymetrów w nocy, a następnie podnoszą je rano. Te ruchy gałęzi są powolne i subtelne oraz mają miejsce w nocy, co utrudnia ich identyfikację gołym okiem. Jednak naziemne skanowanie laserowe, trójwymiarowa technika geodezyjna opracowana do precyzyjnego mapowania budynków, umożliwia zmierzenie dokładnej pozycji gałęzi i liści.

Czytaj: Historia o chłopcu i drzewie

Zespół naukowców z Danii i Węgier wykorzystał tę technikę do przeprowadzenia eksperymentu. Zebrali dwadzieścia dwa pojedyncze gatunki drzew i krzewów i zeskanowali je przez noc w ściśle kontrolowanych warunkach. Byli zaskoczeni wynikami.

Wykryliśmy wcześniej nieznany okresowy ruch wynoszący do jednego centymetra w cyklach trwających od dwóch do sześciu godzin. Ruch musi być powiązany z wahaniami ciśnienia wody w roślinach, a to skutecznie oznacza, że ​​drzewo je pompuje. Transport wody to nie tylko przepływ w stanie ustalonym, jak wcześniej zakładaliśmy”- powiedział András Zlinszky z Uniwersytetu w Aarhus.

Drzewo magnolii. Zdjęcie: pixabay.com

Najbardziej uderzającym odkryciem było to, że wszystkie badane rośliny wykazywały pulsację minutowego okresowego ruchu przez noc. Było to szczególnie uderzające w drzewie magnolii, które wykonało trzy pełne cykle ruchu gałęzi lub liści w ciągu jednej nocy.

Dokładna rola i mechanizm tego procesu będą dalej badane, ale te odkrycia zdecydowanie podważają powszechny pogląd na drzewa jako statyczne, pasywne organizmy.

Czytaj: W USA odkryto piąte najstarsze na świecie drzewo!