Naukowcy odkryli, że wiele drzew w nocy porusza gałęziami w górę i w dół, co sugeruje, że mają puls.
Jednym z najważniejszych procesów podtrzymujących życie na Ziemi jest transport wody z ziemi do liści, gdzie zachodzi fotosynteza i wychwytywanie energii słonecznej.
Proces ten fascynuje naukowców od stuleci i jest nadal tematem do dyskusji w fizjologii roślin. Naukowcy ogólnie zgadzają się, że transport wody jest napędzany światłem, a zatem występuje w 24-godzinnych cyklach.
Jednak dopiero niedawno odkryto, że niektóre inne drzewa również obniżają swoje gałęzie do 10 centymetrów w nocy, a następnie podnoszą je rano. Te ruchy gałęzi są powolne i subtelne oraz mają miejsce w nocy, co utrudnia ich identyfikację gołym okiem. Jednak naziemne skanowanie laserowe, trójwymiarowa technika geodezyjna opracowana do precyzyjnego mapowania budynków, umożliwia zmierzenie dokładnej pozycji gałęzi i liści.
Czytaj: Historia o chłopcu i drzewie
Zespół naukowców z Danii i Węgier wykorzystał tę technikę do przeprowadzenia eksperymentu. Zebrali dwadzieścia dwa pojedyncze gatunki drzew i krzewów i zeskanowali je przez noc w ściśle kontrolowanych warunkach. Byli zaskoczeni wynikami.
„Wykryliśmy wcześniej nieznany okresowy ruch wynoszący do jednego centymetra w cyklach trwających od dwóch do sześciu godzin. Ruch musi być powiązany z wahaniami ciśnienia wody w roślinach, a to skutecznie oznacza, że drzewo je pompuje. Transport wody to nie tylko przepływ w stanie ustalonym, jak wcześniej zakładaliśmy”- powiedział András Zlinszky z Uniwersytetu w Aarhus.

Najbardziej uderzającym odkryciem było to, że wszystkie badane rośliny wykazywały pulsację minutowego okresowego ruchu przez noc. Było to szczególnie uderzające w drzewie magnolii, które wykonało trzy pełne cykle ruchu gałęzi lub liści w ciągu jednej nocy.
Dokładna rola i mechanizm tego procesu będą dalej badane, ale te odkrycia zdecydowanie podważają powszechny pogląd na drzewa jako statyczne, pasywne organizmy.
Czytaj: W USA odkryto piąte najstarsze na świecie drzewo!