Naukowcy odkrywają bujny las rosnący w 192-metrowym wgłębieniu

0
378
W Chinach odkryto zapadlisko z lasem na dnie. Na głębokości kilkuset metrów mogą żyć nieznane nauce zwierzęta. Źródło: Twitter

Wyobraź sobie, że znajdujesz otwór w krajobrazie i zjeżdżasz z wysokości ponad 190-metrów, aby zobaczyć kwitnący las z krzewami sięgającymi do ramion. Brzmi to jak coś z filmu fantasy, ale to właśnie stało się ostatnio z grupą chińskich speleologów.

Naukowcy z Chin znaleźli ogromne zapadlisko z bujnym lasem rosnącym na dnie.

Podczas ekscytującej ekspedycji w południowym regionie autonomicznym Kuangsi-Czuang, grupa zbadała dużą dziurę krasową z wieloma wejściami. Ku ich uciesze na dnie zapadliska znajdował się bujny las.

Zespół z Instytutu Geologii powiedział, że lej o długości 305 metrów i głębokości 190 metrów zostanie sklasyfikowany jako „duży”. To tylko jeden z 30 gigantycznych zapadlisk odkrytych w hrabstwie. W tym przypadku zespół znalazł pradawne drzewa o wysokości 40 metrów, których gałęzie pochylają się w kierunku światła słonecznego, które przenika przez wejścia do jaskiń.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dlaczego więc te gigantyczne zapadliska występują i dlaczego chińskie hrabstwo Leye jest nimi wypełnione? Aby znaleźć odpowiedzi, trzeba lepiej poznać topografię terenu.

Ta część Chin znana jest z krasowego krajobrazu. Kras powstaje z rozpadu podłoża skalnego i jest znany z jaskiń i zapadlisk. Dzieje się tak, ponieważ lekko kwaśna woda deszczowa wychwytuje dwutlenek węgla w glebie, staje się jeszcze bardziej kwaśna i powoli niszczy podłoże skalne. Z biegiem czasu te pęknięcia stają się tunelami, a tunele te mogą tworzyć jaskinie lub zapadliska, gdy teren się zapada.

Czytaj: Hang Son Doong – największa i najpiękniejsza jaskinia na świecie!

Zdjęcie: corbacserdar.gmail.com/Depositphotos

Teren krasowy jest bardziej powszechny niż mogłoby się wydawać, a 20% powierzchni świata składa się z krasu lub pseudokrasu. Na przykład w Stanach Zjednoczonych 25% krajobrazu należy do jednej z tych dwóch kategorii. Jednak ze względu na różnice w klimacie i geologii wygląd zewnętrzny krajobrazów może się znacznie różnić. Czynniki te wpływają również na wielkość zapadlisk, które często mogą być dość małe.

Czytaj: Cuevas del Drach, czyli Smocze Jaskinie na Majorce

Ale w południowych Chinach istnieje doskonały przepis na gigantyczne zapadliska. W rzeczywistości spektakularny teren krasowy Guangxi jest jednym z głównych powodów, dla których wraz z kilkoma innymi prowincjami został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli chodzi o to konkretne zapadlisko, naukowcy mają nadzieję, że mogą nawet znaleźć jakieś nieznane gatunki roślin czające się w lesie.

W języku mandaryńskim zapadliska nazywane są tiankeng, co oznacza „niebiański dół”. I na pewno, patrząc na zdjęcia, to nowe zapadlisko z pewnością pasuje do opisu.