Naukowcy opracowali nowy sposób usuwania gazów cieplarnianych z atmosfery

0
694

Naukowcy chwalą nowy sposób, który usuwa dwutlenek węgla bezpośrednio z powietrza, jako rewolucyjne narzędzie w walce ze zmianami klimatu.

Nowy proces, opracowany przez naukowców z MIT, może usuwać gazy cieplarniane niezależnie od poziomów stężenia – może to być przełom.

Jak opisano w nowym artykule badawczym w czasopiśmie Energy and Environmental Science, technika ta przepuszcza powietrze przez płyty elektrochemiczne. Te ułożone w stos płyty zasadniczo pochłaniają CO2, gdy przepływa przez nie powietrze – system filtracji wychwytujący nawet najdrobniejsze cząsteczki znajdujące się w powietrzu, którym oddychamy.

To nie jest pierwszy raz, gdy naukowcy opracowali proces usuwania CO2 bezpośrednio z atmosfery. Szwajcarska firma otrzymała nowe fundusze kapitałowe na rozpoczęcie operacji oczyszczania powietrza – chociaż jest to bardziej kosztowne i bardziej energochłonne niż technika MIT.

Zespół MIT reklamuje nowy sposób jako elastyczny i tani, głównie ze względu na jego stosunkowo prostą konstrukcję.

„Wszystko to odbywa się w warunkach otoczenia – nie ma potrzeby wprowadzania ciepła, ciśnienia ani chemikaliów. Wystarczą te bardzo cienkie płyty elektrochemiczne, z obiema aktywnymi powierzchniami, które można układać w stos i podłączyć do źródła prądu”, zauważa członek zespołu Sahag Voskian w komunikacie prasowym.

Zasadniczo jest to duża bateria, która podczas cyklu ładowania pobiera CO2, gdy powietrze lub gaz przepływa przez jej elektrody. Po rozładowaniu akumulatora nagromadzony CO2 jest uwalniany. Akumulator musi być w ciągłym cyklu ładowania i rozładowywania, ponieważ oddziela CO2 od powietrza.

„Elektrody mają naturalne powinowactwo do dwutlenku węgla i łatwo reagują z cząsteczkami w strumieniu powietrza lub gazie zasilającym, nawet gdy są obecne w bardzo niskich stężeniach” – zauważają naukowcy w komunikacie. „Odwrotna reakcja zachodzi, gdy akumulator jest rozładowany – podczas którego urządzenie może zapewnić część energii potrzebnej dla całego układu – i podczas tego procesu wyrzuca strumień czystego dwutlenku węgla. Cały układ działa w temperaturze pokojowej i przy normalnym nacisku powietrza.”

CO2 gromadzony podczas tego procesu może być również użyteczny i pośrednio przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Naukowcy zwracają uwagę, że firmy wytwarzające napoje gazowane często spalają paliwa kopalne, aby wytworzyć dwutlenek węgla dla swoich produktów. Nie musieliby już obciążać atmosfery”.

Czytaj: Ten „żywy” żyrandol zawiera liście wypełnione algami, które naturalnie oczyszczają powietrze

Około 71% gazów cieplarnianych jest wytwarzanych przez zaledwie 100 firm. (Zdjęcie: Paulo Resende / Shutterstock)

W przeciwnym razie czysty dwutlenek węgla można sprężać i usuwać z ziemi. Lub, jak sugerują naukowcy, można go zamienić w paliwo.

„Ta technologia wychwytywania dwutlenku węgla jest wyraźną demonstracją siły podejść elektrochemicznych, które wymagają jedynie niewielkich wahań napięcia do napędzania”, zauważa T. Alan Hatton, który jest współautorem pracy badawczej.

Podczas gdy CO2 ma kluczowe znaczenie dla życia na Ziemi, ma on również zdolność zatrzymywania ciepła w atmosferze.

Projekt MIT, wraz z innymi obiecującymi postępami, może dać planecie szansę na swobodny oddech po raz pierwszy, odkąd industrializacja dosłownie zaciemniła swoje drzwi.

Źródło

Czytaj: KOPENHAGA PIERWSZĄ STOLICĄ Z ZEROWĄ EMISJĄ C02?