Naukowcy potwierdzają korzyści płynące z czekolady

0
449
Najlepiej jeść oczywiście gorzką czekoladę. Zdjęcie: pixabay.com

Naukowcy potwierdzają korzyści płynące z czekolady dla naczyń krwionośnych i serca.

Wcześniejsze wypowiedzi o przydatności czekolady dla działania układu sercowo-naczyniowego zostały potwierdzone w postaci wyników nowego badania naukowców ze Stanów Zjednoczonych.

„Czekolada może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych” – cytuje European Journal of Preventive Cardiology.

W publikacji opublikowano wyniki badań naukowców z Baylor College of Medicine. Naukowcy ci przeanalizowali dane 300 tysięcy osób. Ich życiorys potwierdza, że ​​spożywanie czekolady jest korzystne w zapobieganiu chorobie wieńcowej.

Autorzy badania postulują, że „osoby, które jedzą czekoladę przynajmniej raz w tygodniu, mają o 8% mniejsze ryzyko choroby niedokrwiennej serca”.

Czytaj: Jedzenie czekolady pomaga schudnąć, naprawdę!

Naukowcy wiążą korzystny wpływ spożywania czekolady z wpływem na organizm bioaktywnych składników ziaren kakaowych użytych do wytworzenia produktu (w szczególności kwasu stearynowego, flawonoidów, polifenoli). 

Zdaniem naukowców dzięki tym substancjom mięsień sercowy staje się bardziej sprężysty, a zawartość „dobrego” cholesterolu we krwi wzrasta, co pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu, który zatyka tętnice i zwiększa ryzyko ataków serca.

Eksperci podkreślają, że mówimy o produkcie jakościowym o dużej zawartości kakao (np. gorzka czekolada), spożywanym z umiarem.

Czytaj: W Krakowie za bilety komunikacji miejskiej zapłacisz Blikiem

johannesfloe.com – Art to remember