Naukowcy wyjaśniają, dlaczego inteligentni ludzie wolą samotność

0
488
Inteligentni ludzie mogą stronić od znajomych. Zdjęcie: pixabay.com

Okazuje się, że wszyscy inteligentni ludzie są z natury samotnikami.

Naukowcy wiedzą, co uszczęśliwia ludzi. Dowiedz się, jak zmniejszyć niepokój i pomóc się zrelaksować. Ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych poprawi Twoje samopoczucie emocjonalne, a obcowanie z naturą daje nam radość.

A dla większości ludzi spotkania towarzyskie z przyjaciółmi to przyjemność.

Przyjaciele sprawią, że będziesz szczęśliwszy, jeśli nie jesteś inteligentny.

To raczej nieoczekiwane twierdzenie jest poparte badaniami. W artykule opublikowanym w British Journal of Psychology Norman Lee i Satoshi Kanazawa wyjaśniają, dlaczego wysoce inteligentni ludzie odczuwają mniejszą satysfakcję z życia, kiedy częściej spotykają się z przyjaciółmi.

Ich odkrycia opierają się na psychologii ewolucyjnej, co sugeruje, że inteligencja rozwija się jako sposób rozwiązywania wyjątkowych problemów. Mądrzejsi członkowie grupy są bardziej zdolni do samodzielnego rozwiązywania problemów bez pomocy przyjaciół.

Kiedy się rozwijaliśmy, ludzie byli szczęśliwsi. W dzisiejszych czasach mądrzejsi ludzie są szczęśliwsi w pojedynkę. I właśnie dlatego.

johannesfloe.com – Art to remember

Jak inteligencja, gęstość zaludnienia i przyjaźń wpływają na współczesne szczęście?

Badacze doszli do wniosku po przeanalizowaniu odpowiedzi respondentów (15 197 osób w wieku od 18 do 28 lat). Dowiedzieli się, co dokładnie wpływa na ich zdrowie i nastrój.

Jednym z ich głównych wniosków było: „Analiza tych danych wykazała, że ​​ludzie czują się nieszczęśliwi, gdy są otoczeni przez tłumy. Jednak komunikacja z przyjaciółmi dla niezbyt mądrych ludzi jest przyjemną przyjemnością, uszczęśliwia”.

Czytaj: Ta wyspa jest pełna przyjaznych wilków i możesz ją odwiedzić

„Teoria szczęścia Savannah”

Autorzy wyjaśniają swoje odkrycia, odwołując się do „teorii szczęścia Savannah”, opartej na założeniu, że satysfakcja człowieka zależy nie tylko od tego, co dzieje się obecnie, ale także od tego, jak nasi przodkowie mogliby zareagować w przeszłości.

Teoria wywodzi się z psychologii ewolucyjnej i twierdzi, że ludzki mózg został w dużej mierze rozwinięty i przystosowany do warunków środowiskowych, zanim stworzyliśmy społeczeństwo oparte na rolnictwie. Dlatego naukowcy argumentują, że nasze mózgi nie są dobrze przystosowane do zrozumienia i reagowania na wyjątkowe warunki współczesnego społeczeństwa.

Przeanalizowali dwa kluczowe czynniki, które są unikalne dla współczesności:

1.Gęstość zaludnienia.
2. Jak często ludzie rozmawiają ze znajomymi.

Zdaniem naukowców dzisiaj wiele osób mieszka w miejscach o większej gęstości zaludnienia niż nasi przodkowie, ale spędza znacznie mniej czasu z przyjaciółmi. Dlatego większość ludzi będzie szczęśliwsza, żyjąc zgodnie z tym, co jest dla nich naturalne: gdy wokół jest mniej ludzi.

Czytaj: W Poznaniu nie będzie miejskiego Sylwestra – przez pandemię i oszczędności!