Naukowcy zidentyfikowali 7 odrębnych cech osobowości kotów

0
536
Zdjęcie: pixabay.com

Koty mają osobowości, podobnie jak ludzie i inne zwierzęta, ze stabilnymi różnicami w zachowaniu między osobnikami. Naukowcy zbadali tysiące kotów i zidentyfikowali 7 odrębnych cech osobowości.

Poproś kocią mamę, aby opisała ci swojego kociego przyjaciela, a prawdopodobnie czule wymieni ci kilka cech. Każdy właściciel kota potwierdzi, że każde zwierzę ma swój oryginalny charakterek.

Koty są popularnymi zwierzętami domowymi, ale ich osobowość jest mało zbadana.

Ponadto większość tych badań wykorzystywała kwestionariusze zachowania, które nie zostały zweryfikowane. W związku z tym zbadano osobowość i zachowanie kota, zbierając duży zestaw danych ponad 4300 kotów za pomocą kwestionariusza internetowego i zbadano jego trafność i wiarygodność.

Według nowych badań osobowość i zachowanie każdego kota można zdefiniować za pomocą kombinacji zaledwie siedmiu cech.

„W porównaniu z psami mniej wiadomo na temat zachowania i osobowości kotów i istnieje potrzeba identyfikacji powiązanych problemów i czynników ryzyka” – mówi weterynarz Salla Mikkola z Uniwersytetu w Helsinkach, w Finlandii.

„Potrzebujemy więcej zrozumienia i narzędzi, aby wyeliminować problematyczne zachowania i poprawić dobrostan kotów. Najczęstsze wyzwania behawioralne związane z kotami dotyczą agresji i niewłaściwego oddawania moczu lub wypróżniania w domu.”

Czytaj: Właściciele psów są szczęśliwsi, a kotów mądrzejsi

pixabay.com

Badania przeprowadzono w formie ankiety składającej się ze 138 pytań, zamieszczonej na stronie internetowej Petsofi dotyczącej dobrostanu zwierząt. Właściciele w domu wypełnili ankietę, ponieważ koty mogą zachowywać się zupełnie inaczej w środowisku laboratoryjnym niż w domu, więc obserwowanie ich w eksperymencie może dać niedokładne wyniki.

W ankiecie proszono o podanie m.in. płci kota, wieku, rasy, koloru sierści i głównej działalności. Ludzi poproszono również o wypełnienie kwestionariusza po raz drugi po upływie jakiegoś czasu. Umożliwiło to naukowcom ocenę dokładności raportów poprzez porównanie dwóch ankiet.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Po wykluczeniu kotów, których wieku nie można było zweryfikować, a także zduplikowanych wpisów oraz tych, w których brakowało zbyt wielu informacji, ostateczna próba składała się z 4316 kotów. Na ich podstawie naukowcy byli w stanie zawęzić cechy kota do pięciu cech osobowości i dwóch cech behawioralnych. Oto one:

  • aktywność/zabawa;
  • lękliwość;
  • agresja wobec ludzi;
  • towarzyskość wobec ludzi;
  • towarzyskość wobec kotów;
  • problemy z kuwetą (takie jak odmowa użycia kuwety lub jej niewłaściwe użycie);
  • nadmierna pielęgnacja.

Odkrycia wskazują, że kwestionariusze wypełnione przez właścicieli są ważnymi źródłami danych o zachowaniu, a niektóre cechy osobowości są bardziej powszechne u określonych ras kotów.

Czytaj: Ten mężczyzna sprzedał wszystko i ruszył w podróż z kotem

pixabay.com

„Najbardziej przerażającą rasą były koty rosyjskie niebieskie, podczas gdy koty abisyńskie były najmniej przerażające” – mówi weterynarz Hannes Lohi z Uniwersytetu w Helsinkach.

„Najbardziej aktywną rasą jest kot bengalski, natomiast kot perski i kot egzotyczny najbardziej pasywną rasą. Rasy wykazujące najbardziej przesadną pielęgnację to kot syjamski i balijski, podczas gdy turecka rasa van uzyskała znacznie wyższą agresję wobec ludzi i niższą towarzyskość wobec kotów”.

Celem tych badań nie było przeprowadzenie analizy behawioralnej zaangażowanych kotów, ale wykazanie ważności ankiety zespołu w zakresie zbierania informacji o zachowaniu kotów.

Chociaż istnieje szereg ograniczeń w badaniach – takich jak brak możliwości zweryfikowania raportów ludzi na temat rasy i wieku ich kotów – zespół uważa, że ogólnie rzecz biorąc, model ankiety może być przydatnym narzędziem do zrozumienia kotów.

Ponadto zebrane dane pomogły nakreślić zarys tego, jak mogą się różnić osobowości kotów, a także stanowiły podstawę, na podstawie której można prowadzić przyszłe badania.

„Chcieliśmy uzyskać ogólne pojęcie o tym, czy istnieją różnice w cechach osobowości między rasami” – powiedziała Mikkola.

„W dalszych badaniach wykorzystamy bardziej złożone modele do zbadania czynników wpływających na cechy i problematyczne zachowanie. W tych modelach, oprócz rasy, weźmiemy pod uwagę wiek kota, płeć, stan zdrowia i szeroki zakres czynników środowiskowych.”

Badania zostały opublikowane w Animals.