Naukowy powód, dla którego budzisz się tuż przed włączeniem budzika

0
154
Dlaczego budzimy się przed budzikiem? Nauka zna odpowiedź Zdjęcie: pl.freepik.com

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego często budzisz się tuż przed budzikiem, mamy dla Ciebie kilka wiadomości. Okazuje się, że stoi za tym prawdziwy naukowy powód.

To dość zaskakujące, że nasze ciała potrafią wyczuwać czas, gdy jesteśmy w głębokim śnie – ale jak to właściwie działa?

Cóż, Twoje ciało jest kontrolowane przez kłębek nerwów znany jako jądro nadskrzyżowaniowe, który znajduje się w środku mózgu.

Nerwy odgrywają istotną rolę, ponieważ kontrolują ciśnienie krwi, temperaturę ciała i, co najważniejsze, w rozwikłaniu tej naukowej tajemnicy, naszego poczucia czasu.

Jądro nadskrzyżowaniowe może również decydować, kiedy czujesz się senny, a kiedy nie śpisz, więc wiesz, kogo obwiniać, gdy chcesz drzemać pomimo ośmiu godzin snu poprzedniej nocy.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twój zegar biologiczny reaguje na rutynę, stając się bardziej wydajnym, gdy kładziesz się do łóżka o tej samej porze każdego wieczoru i budzisz się o tej samej porze każdego ranka.

Białko o nazwie PER jest bardzo ważne w tej sytuacji, ponieważ reguluje cykl snu i czuwania.

Poziom białka będzie rósł i spadał w ciągu dnia, osiągając szczyt wieczorem, a najniższy w nocy.

Niski poziom tego białka prowadzi do niskiego ciśnienia krwi, co sprawia, że stajemy się bardziej wycieńczeni i gotowi do snu.

Naukowcy twierdzą, że jeśli będziesz trzymać się stałego harmonogramu snu, Twoje ciało nauczy się dostosowywać i zwiększać poziom PER tuż przed uruchomieniem budzika.

Czytaj: Poznań zegarki z Biura Rzeczy Znalezionych sprzedaje na Allegro!

Mówią, że ten wzrost zwykle ma miejsce około godziny przed alarmem, ponieważ uwalniamy hormony stresu.

Jeśli nie obudziłeś się przed alarmem, może to być trochę szokujące, a w rezultacie może spowodować stres dla Twojego ciała.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Aby tego uniknąć, Twoje ciało wytwarza PER wcześniej w nocy – i to jest powód, dla którego możesz budzić się na kilka minut przed włączeniem budzika.

Czytaj: 5 rzeczy, aby poprawić swój sen jesienią i zimą

W innych wiadomościach odnośnie snu, ekspert od snu podzielił się niedawno doskonałym sposobem na oddychanie, który pomoże Ci wrócić do snu.

Phil Lawlor wyjaśnił, w jaki sposób ćwiczenia oddechowe mogą pomóc ci się uspokoić i zasnąć po przebudzeniu.

Zaleca on technikę 4-7-8, która polega na wdechu przez nos przez cztery sekundy, wstrzymaniu oddechu na siedem sekund i wydechu przez usta na osiem sekund.

Może dziś wieczorem spróbuj.