Nagrania z dronów ujawniają społeczne sekrety orek.
Zdjęcia z dronów uchwyciły życie towarzyskie orek, które mieszkają na południu, a ich przyjaźnie wyglądają zaskakująco podobnie do naszych.
Śledząc pojedynczą kapsułę 22 orek przez 10 dni, naukowcy zaobserwowali złożoną sieć relacji, w tym bliskich przyjaźni.
Osiadłe orki żyją przez całe życie w tej samej kapsule, w której się urodziły, ale to nie znaczy, że muszą lubić wszystkich wokół siebie jednakowo. Z biegiem życia ich relacje z innymi wielorybami w ich grupie wydają się przybierać i odpływać.
Czytaj: Kiedy zostanie otwarta Panorama Racławicka we Wrocławiu?
W nagraniach z dronów naukowcy zauważyli, że większość wielorybów preferuje towarzystwo określonych osób, wybierając się z nimi na powierzchnię i dotykając ich częściej niż inne.
Są to oznaki współpracy i przynależności społecznej, która implikuje bliską więź. Często te bliskie relacje tworzyły się między wielorybami tej samej płci i wieku.
„Nasze odkrycia pokazują, że nawet w tych zwartych grupach wieloryby wolą wchodzić w interakcje z określonymi osobnikami” – mówi Michael Weiss z Uniwersytetu Exeter i główny autor badania.
Sądząc po fizycznym kontakcie między niektórymi wielorybami, młode samice są duszą towarzystwa. Wydawały się odgrywać centralną rolę w sieci społecznościowej grupy.
Autorzy nie są pewni, dlaczego tak jest, ale sugerują, że dorosłe samce orków spędzają więcej czasu na żerowaniu, a mniej na socjalizacji, aby zachować większe ciała.
I odwrotnie, młode wieloryby są karmione przez matki i karmione zdobyczą przez innych, co pozwala im bawić się z przyjaciółmi, zwłaszcza innymi młodymi wielorybami, które nie są zajęte polowaniem.
„Byliśmy zdumieni, widząc, jak duży jest kontakt między wielorybami – jak bardzo lubią się dotykać” – mówi ekolog behawioralny Darren Croft z Uniwersytetu Exeter.
Czytaj: Co za szczęście: rzeźba wieloryba złapała pociąg metra
Croft jest zafascynowany podobieństwami, które zauważył między wielorybami a innymi zwierzętami, takimi jak my.
„U wielu gatunków, w tym u ludzi, kontakt fizyczny jest kojącą, łagodzącą stres czynnością, która wzmacnia więź społeczną” – wyjaśnia.
„Zbadaliśmy również sytuacje, w których wieloryby wynurzały się razem – ponieważ wspólne działanie jest oznaką więzi społecznych u wielu gatunków”.
Jedna z najbardziej intrygujących podobieństw, które Croft i jego koledzy zauważyli, ma związek z wiekiem. Im starsza orka, tym mniej towarzyska wydawała się na nagraniu.
Jest to zgodne z zachowaniem innych ssaków społecznych, które z wiekiem stają się mniej społeczne, w tym ludzie.
„To pozorne podobieństwo między historią życia społecznego naczelnych i orek jest szczególnie interesujące, biorąc pod uwagę zbieżne historie życia reprodukcyjnego orek i ludzi” – piszą autorzy.
„Orki zabójcy mogą również aktywnie tworzyć ważne relacje i umiejętności społeczne w młodym wieku, tak jak w innych społeczeństwach matrylinearnych”.
Potrzebne są dalsze badania wśród innych strąków orek, aby potwierdzić te wyniki, zwłaszcza że nikt wcześniej nie zauważył, że wiek i płeć wpływają na relacje między orkami.
Inne gatunki wielorybów wykazują struktury społeczne niemal tak złożone jak nasza. Niektóre delfiny nawiązują nawet przyjaźnie oparte na wspólnych zainteresowaniach, więc brak dowodów wśród orek był mylący.
Nowe badania sugerują, że po prostu nie szukaliśmy wystarczająco głęboko. Większość naszych dotychczasowych badań ograniczała się do obserwacji na powierzchni oceanu, podczas gdy nagrania z dronów pozwalają nam dostrzec zachowanie wielorybów również pod falami.
Badania te mogą ostatecznie zmienić sposób, w jaki postrzegamy te wieloryby.
Badanie zostało opublikowane w Proceedings of the Royal Society B.
johannesfloe.com – Art to remember