Neurobiolog: Słowa i czyny ludzi mogą w rzeczywistości kształtować Twój mózg

0
455
Twój mózg zmienia swoje okablowanie po nowych doświadczeniach, procesie zwanym plastycznością. Zdjęcie: pixabay.com

My, ludzie, jesteśmy gatunkiem społecznym. Żyjemy w grupach. Dbamy o siebie nawzajem. Budujemy cywilizacje.

Nasza zdolność do współpracy była główną zaletą adaptacyjną. Pozwoliło nam to skolonizować praktycznie każde siedlisko na Ziemi i rozwijać się w klimatach większej liczby niż jakiekolwiek inne zwierzę, z wyjątkiem może bakterii.

Okazuje się, że częścią bycia gatunkiem społecznym jest wzajemne regulowanie budżetów ciała – sposobów, w jakie nasz mózg zarządza zasobami ciała, których używamy na co dzień. Przez całe życie, poza swoją świadomością, dokonujesz wpłat do budżetów innych ludzi, a także wypłat, a inni robią to samo dla Ciebie. Ma to zalety i wady, a także głęboki wpływ na to, jak żyjemy.

Twoja rodzina, przyjaciele, a nawet nieznajomi przyczyniają się do struktury i funkcji Twojego mózgu i pomagają mu w utrzymaniu Twojego ciała w ruchu.

W jaki sposób ludzie wokół Ciebie wpływają na budżet Twojego ciała i przeprogramowują Twój dorosły mózg?

Twój mózg zmienia swoje okablowanie po nowych doświadczeniach, procesie zwanym plastycznością. Mikroskopijne części neuronów zmieniają się stopniowo każdego dnia. Dendryty podobne do gałęzi stają się bardziej krzaczaste, a powiązane z nimi połączenia neuronowe stają się bardziej wydajne. Stopniowo Twój mózg dostraja się i przycina, gdy wchodzisz w interakcje z innymi.

Niektóre mózgi zwracają większą uwagę na otaczających ich ludzi, a inne mniej, ale każdy ma kogoś wokół siebie. Ostatecznie Twoja rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, a nawet nieznajomi przyczyniają się do struktury i funkcji Twojego mózgu oraz pomagają mózgowi w utrzymaniu Twojego ciała w ruchu.

Ta współregulacja ma wymierne skutki. Kiedy jesteś z kimś, na kim ci zależy, Twój oddech może się zsynchronizować, podobnie jak bicie Waszych serc – niezależnie od tego, czy akurat swobodnie rozmawiacie, czy się kłócicie. Ten rodzaj fizycznego połączenia zachodzi między niemowlętami a opiekunami, terapeutami i klientami, a nawet osobami biorącymi udział w zajęciach jogi lub śpiewającymi razem w chórze.

Poprzez nasze działania dostosowujemy również budżety innych osób. Jeśli podniesiesz głos lub tylko brwi, możesz wpłynąć na to, co dzieje się w ciałach innych ludzi, i chodzi np. o tętno lub chemikalia przenoszone w ich krwiobiegu. Jeśli ktoś bliski cierpi, możesz złagodzić jego cierpienie, trzymając go za rękę.

Bycie gatunkiem społecznym ma wiele zalet dla nas, ludzi, w tym fakt, że żyjemy dłużej, jeśli mamy bliskie, wspierające relacje z innymi. Badania pokazują, że jeśli Ty i Twój partner czujecie, że Wasz związek jest intymny i opiekuńczy, że reagujecie na wzajemne potrzeby i że życie wydaje się przyjemne, gdy jesteście razem, oboje jesteście mniej podatni na choroby.

A jeśli już jesteś chory na poważną chorobę, taką jak rak lub choroba serca, masz większe szanse na poprawę, jeśli ktoś będzie o Ciebie dbał. Badania te zostały przeprowadzone na parach małżeńskich, ale wyniki wydają się mieć znaczenie dla bliskich przyjaźni, a także dla właścicieli zwierząt domowych.

Generalnie bycie gatunkiem społecznym jest dla nas dobre, ale są też wady. Chorujemy i umieramy wcześniej, gdy uporczywie czujemy się samotni. Bez innych osób, które pomagają regulować budżety naszego ciała, jesteśmy dodatkowym obciążeniem w środku.

Czy kiedykolwiek straciłeś kogoś w wyniku zerwania lub śmierci i poczułeś, że straciłeś część siebie? To dlatego, że tak właśnie się stało – straciłeś źródło utrzymania równowagi swoich systemów ciała.

Zaskakującą wadą budżetowania wspólnego ciała jest jego wpływ na empatię. Kiedy masz empatię dla innych ludzi, Twój mózg przewiduje, co będą myśleć, czuć i robić. Im bardziej znasz znajomych, tym skuteczniej Twój mózg przewiduje ich wewnętrzne zmagania. Cały proces wydaje się naturalny, tak jakbyś czytał w myślach innej osoby.

Ale jest pewien haczyk – kiedy znasz ludzi trochę mniej, może być trudniej wczuć się w ich sytuację. Być może będziesz musiał dowiedzieć się więcej o tej osobie, to dodatkowy wysiłek, który przekłada się na więcej wypłat z budżetu Twojego ciała, co może być nieprzyjemne. Może to być jeden z powodów, dla których ludzie czasami nie potrafią wczuć się w osoby, które wyglądają inaczej lub wierzą w różne rzeczy, i dlaczego mogą czuć się niekomfortowo. Nasze mózgi zajmują się rzeczami trudnymi do przewidzenia pod względem metabolicznym.

Nic dziwnego, że ludzie tworzą tak zwane komory echa, otaczając się wiadomościami i poglądami, które wzmacniają to, w co już wierzą – zmniejsza to koszt metaboliczny i nieprzyjemność uczenia się czegoś nowego. Niestety zmniejsza to również szanse nauczenia się czegoś, co mogłoby zmienić zdanie danej osoby.

Regulujemy się też słowami – miłe słowo może Cię uspokoić, jak wtedy, gdy znajomy powie ci komplement pod koniec ciężkiego dnia. A nienawistne słowo może spowodować, że Twój mózg będzie przewidywać zagrożenie i zalewać Twój krwiobieg hormonami, trwoniąc cenne zasoby z budżetu Twojego organizmu.

Potęga słów nad Twoją biologią może rozciągać się na duże odległości. Mogę wysłać SMS-a ze Stanów Zjednoczonych do mojej bliskiej przyjaciółki w Belgii i chociaż ona nie słyszy mojego głosu ani nie widzi mojej twarzy, zmienię jej tętno, oddech i metabolizm.

Albo ktoś mógłby napisać do Ciebie coś niejednoznacznego, np. „Czy Twoje drzwi są zamknięte?” i są szanse, że wpłynie to na Twój układ nerwowy w nieprzyjemny sposób.

Twój układ nerwowy może być zaburzony nie tylko na odległość, ale także na przestrzeni wieków. Jeśli kiedykolwiek pocieszyły Cię starożytne teksty, takie jak Biblia czy Koran, otrzymałeś pomoc od ludzi, których już dawno nie ma.

Książki, filmy i podcasty mogą Cię rozgrzać lub przyprawić o dreszcze. Efekty te mogą nie trwać długo, ale badania pokazują, że wszyscy możemy podkręcać układy nerwowe innych za pomocą samych słów w bardzo fizyczny sposób, który wykracza poza to, co można by podejrzewać.

Dlaczego słowa, które napotykasz, mają w Tobie tak rozległy wpływ? Ponieważ wiele obszarów mózgu przetwarzających język kontroluje również wnętrze Twojego ciała, w tym główne narządy i systemy, które zarządzają budżetem ciała.

Te obszary mózgu są zawarte w czymś, co naukowcy nazywają „siecią językową” i kierują Twoim tętnem w górę i w dół. Dostosowują poziom glukozy wchodzącej do krwiobiegu, aby napędzać komórki. Zmieniają przepływ substancji chemicznych, które wspierają układ odpornościowy.

Siła słów nie jest metaforą; jest w okablowaniu naszego mózgu. Widzimy podobne okablowanie u innych zwierząt; na przykład neurony, które są ważne dla śpiewu ptaków, również kontrolują narządy ciała ptaka.

Słowa są zatem narzędziami regulującymi ludzkie ciała. Słowa innych ludzi mają bezpośredni wpływ na aktywność mózgu i systemy cielesne, a Twoje słowa mają taki sam wpływ na innych ludzi. Tak właśnie jest.

Czy to oznacza, że słowa mogą być szkodliwe dla zdrowia? W małych dawkach raczej nie. Kiedy ktoś mówi rzeczy, których nie lubisz, obraża Cię lub nawet zagraża Twojemu fizycznemu bezpieczeństwu, możesz poczuć się okropnie.

W tym momencie budżet Twojego ciała jest opodatkowany, ale nie ma fizycznego uszkodzenia mózgu ani ciała. Twoje serce może przyspieszyć, ciśnienie krwi może się zmienić, możesz się pocić, ale potem Twoje ciało się regeneruje, a mózg może być później nieco silniejszy.

Ewolucja obdarzyła Cię układem nerwowym, który może radzić sobie z przejściowymi zmianami metabolicznymi, a nawet czerpać z nich korzyści. Sporadyczny stres może przypominać ćwiczenia – krótkie wypłaty z budżetu, po których następują depozyty, powodują, że stajesz się silniejszy, lepszy.

Ale jeśli jesteś ciągle zestresowany i nie masz zbyt wielu okazji do wyzdrowienia, skutki mogą być znacznie poważniejsze. Jeśli nieustannie walczysz w kipiącym morzu stresu, a budżet Twojego ciała generuje coraz głębszy deficyt, nazywa się to chronicznym stresem. To nie tylko sprawia, że jesteś nieszczęśliwy w danej chwili.

Z biegiem czasu wszystko, co przyczynia się do chronicznego stresu, może stopniowo pożerać mózg i powodować choroby w organizmie. Obejmuje to fizyczne znęcanie się, agresję werbalną, odrzucenie społeczne, zaniedbanie i niezliczone inne sposoby, w jakie my, ludzie, dręczymy się nawzajem.

Czytaj: 10 niebezpiecznych nawyków uszkadzających mózg

Ważne jest, aby zrozumieć, że ludzki mózg nie rozróżnia źródeł chronicznego stresu. Jeśli budżet Twojego ciała jest już wyczerpany przez okoliczności życiowe – takie jak choroba fizyczna, trudności finansowe, wyrzuty hormonów, brak snu lub niewystarczająca aktywność fizyczna – Twój mózg staje się bardziej podatny na wszelkiego rodzaju stres. Obejmuje to biologiczne skutki słów, których celem jest grożenie, znęcanie się lub dręczenie Ciebie lub osób, na których Ci zależy.

Mówiąc najprościej, długi okres chronicznego stresu może uszkodzić ludzki mózg. Badania pokazują, że kiedy jesteś obiektem trwałej agresji werbalnej, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zachorujesz. Naukowcy nie rozumieją jeszcze wszystkich podstawowych mechanizmów, ale wiemy, że tak się dzieje.

Te badania agresji werbalnej przetestowano na ludziach z różnych grup politycznych, lewicowych, prawicowych i centralnych. Jeśli ludzie Cię obrażają, ich słowa nie zranią Twojego mózgu za pierwszym, drugim, a może nawet dwudziestym razem.

Ale jeśli jesteś narażony na agresję werbalną nieustannie przez miesiące lub jeśli żyjesz w środowisku, które nieustannie obciąża budżet Twojego ciała, słowa mogą fizycznie uszkodzić Twój mózg. Nie dlatego, że jesteś słaby, ale dlatego, że jesteś człowiekiem.

Twój układ nerwowy jest powiązany z zachowaniem innych ludzi, na dobre i na złe. Możesz spierać się, co oznaczają dane lub czy są ważne, ale tak właśnie jest.

Czytaj: Wrocław: gdzie kupisz choinkę? Sprawdź lokalizacje

To podstawowy dylemat ludzkiej kondycji: najlepszą rzeczą dla Twojego układu nerwowego jest inny człowiek, a najgorszą rzeczą dla Twojego układu nerwowego jest inny człowiek. Naukowców często prosi się o wykorzystanie naszych badań w życiu codziennym, a te odkrycia dotyczące słów, chronicznego stresu i chorób są tego doskonałym przykładem. Kiedy ludzie traktują się nawzajem z podstawową godnością ludzką, istnieje prawdziwa korzyść biologiczna.

Realistycznym podejściem do naszego dylematu jest uświadomienie sobie, że wolność zawsze wiąże się z odpowiedzialnością. Możemy mówić i działać, ale nie jesteśmy wolni od konsekwencji tego, co mówimy i robimy. Możemy nie przejmować się tymi konsekwencjami lub możemy nie zgodzić się, że te konsekwencje są uzasadnione, ale mimo to wiążą się z kosztami, które wszyscy ponosimy.

Płacimy koszty zwiększonej opieki zdrowotnej w przypadku chorób – takich jak cukrzyca, rak, depresja, choroby serca i choroba Alzheimera – pogarszanych przez chroniczny stres. Płacimy koszty nieskutecznego rządu, gdy politycy wyrzucają sobie nawzajem jadowite ataki i dokonują osobistych ataków, zamiast prowadzić rozsądną debatę. Płacimy koszty obywatela, który zmaga się z produktywnym omawianiem ze sobą tematów o charakterze politycznym, impasu, który osłabia naszą demokrację.

Kiedy nasze społeczeństwo podejmuje decyzje dotyczące opieki zdrowotnej, prawa, porządku publicznego i edukacji, możemy ignorować nasze społecznie zależne układy nerwowe lub możemy traktować je poważnie. Nasza biologia nie zniknie po prostu.

johannesfloe.com – Art to remember