Nevada oficjalnie zakazuje testowania kosmetyków na zwierzętach

0
696

Nevada uchwaliła przepisy zakazujące sprzedaży kosmetyków testowanych na zwierzętach.

Coraz więcej osób uważa, że testowanie takich produktów, jak balsamy, szampony czy kosmetyki do makijażu na królikach, myszach i szczurach, jest okrutne i przestarzałe.

Gubernator Steve Sisolak podpisał ustawę SB 197, The Nevada Cruelty Free Cosmetics Act. Ustawa zabrania producentom kosmetyków sprzedaży produktów testowanych na zwierzętach po 1 stycznia 2020 roku.

To drugi stan, który zakazał sprzedaży kosmetyków testowanych na zwierzętach po Kalifornii.

Projekt ustawy został opracowany i wprowadzony przez senator Melanie Schieble w lutym ubiegłego roku. „Współczucie wymaga wyeliminowania badań na zwierzętach. Nevada może pochwalić się polityką, która wymaga od firm kosmetycznych wycofywania testów na zwierzętach, aby kontynuować działalność tutaj – powiedziała Schieble w oświadczeniu.

Czytaj: Małpy krzyczą z bólu w tajnym materiale nagranym w „niemieckim laboratorium”

Chociaż kiedyś uważano, że testy na zwierzętach są jedyną opcją zapewniającą bezpieczeństwo produktu, zauważono, że nowoczesne metody bez zwierząt są szybsze, tańsze i dokładniejsze.

Istnieje ponad 50 lat składników z istniejącymi danymi dotyczącymi bezpieczeństwa, które firmy mogą wykorzystywać do produktów bez potrzeby przeprowadzania dodatkowych testów, oszczędzając zwierzętom, takim jak myszy, szczury, świnki morskie, króliki, a w rzadkich przypadkach psy, wiele cierpienia.

„Nie próbujemy stworzyć wyspy tutaj, w Newadzie” – powiedziała senator Melanie Scheible. „Próbujemy dołączyć do grupy innych społeczności, które sprzeciwiły się tej procedurze i wspólnie powiedziały, że nie popierają testów na zwierzętach”.

livekindly

Monica Engebretson, kierownik kampanii w Ameryce Północnej na rzecz praw zwierząt organizacji non-profit Cruelty Free International powiedziała w oświadczeniu, że zatwierdzenie projektu ustawy może utorować drogę dla ustawodawstwa na szczeblu federalnym, „historia pokazała, że aktywność państwa prowadzi do zmian na szczeblu federalnym”.

livekindly

Organizacja pracowała nad wprowadzeniem Humane Cosmetics Act (H.R.2790), który zakazałby kosmetycznych testów na zwierzętach, a także sprzedaży gotowych produktów testowanych na zwierzętach.

livekindly

Dwa lata temu gubernator Jerry Brown podpisał ustawę o kosmetykach bez okrucieństwa w Kalifornii. Prawo, które weszło w życie w styczniu 2020 r., otrzymało wsparcie od organizacji Cruelty Free International. Podobne przepisy są w toku na Hawajach.

„Nowe prawo pomoże w opracowaniu przepisów federalnych, aby USA mogło dołączyć do ponad 30 krajów, które już przeciwstawiły się testom kosmetyków na zwierzętach” – kontynuował Engebretson.

Zwiększony sprzeciw wobec testów na zwierzętach kosmetycznych doprowadził do większej sprzedaży wegańskich produktów kosmetycznych. Według danych Mintel kategoria kosmetyków wegańskich wzrosła o 175 procent między lipcem 2013 r. a czerwcem 2018 r.

Grupy walczące o prawa zwierząt, takie jak Cruelty Free International i Humane Society of the United States, liczą na to, że więcej stanów wprowadzi taki zakaz.

Czytaj: Moda wolna od okrucieństwa – Chanel rezygnuje ze skór i futer.