Nie jesteś w ciąży, a masz duży brzuch? To mogą być objawy IBS

0
1877

Ta kobieta zaczęła nagle tyć. Jej brzuch zaczął rosnąć, jakby była w ciąży, pomimo że w stanie błogosławionym nie była. Wystarczyła zmiana diety, ale jej ciało zmieniło się nie poznania. W końcu najważniejsze jest, aby czuć się dobrze w swoim ciele. Nie ma nic gorszego, niż walka z własnym ciałem i niska samoocena. 

24-letnia Emily Catterall wyglądała jak w zaawansowanej ciąży. W momencie, gdy z codziennego jadłospisu wyeliminowała cztery składniki, ponownie zaczęła mieć szczuplejsze ciało. Jak to możliwe? Co było przyczyną tak nagłego przytycia? Co to jest IBS?

Emily cierpi na zespół jelita drażliwego. W jej przypadku utrata wagi to nie lada wyzwanie. Zrzucenie zbędnych kilogramów oznaczało dla niej powrót do dawnej sylwetki oraz pozbycie się dyskomfortu trawiennego, który zaczął rujnować jej całe życie.

Dziewczyna w bardzo szybkim czasie przytyła z rozmiaru 36 do 42. Męczyły ją uporczywe bóle brzucha i wzdęcia, co bardzo negatywnie wpłynęło na jej psychikę. Emily zaczęła unikać ludzi, jak najrzadziej wychodziła z domu. Pytania o ciążę i zbliżający się termin porodu były gwoździem do trumny. Zaczęła ostro ćwiczyć w domu, próbowała wielu diet, które miały pomóc pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Niestety, pomimo wielu starań dziewczyna nie mogła schudnąć oraz wyeliminować nieprzyjemnych dolegliwości.

Ból najczęściej pojawiał się po południu, dlatego też podejrzewałam, że miał coś wspólnego z tym, co jadłam na obiad. Często utrzymywał się też przez całą noc, przez co nie mogłam spać – mówiła Emily.

Dziewczyna postanowiła, że wykona domowe testy na nietolerancję pokarmową. W końcu próbowała już tylu rzeczy, kolejna na pewno jej nie zaszkodzi. Dzięki tym testom dowiedziała się, co zrujnowało jej szczupłą sylwetkę i dobre samopoczucie.

Emily wyeliminowała z diety 4 składniki – teraz znów ma ciało jak modelka

Emily przeprowadzono liczne badania, w których wykazano, że dziewczyna cierpi na zespół jelita drażliwego (IBS), przewlekłą chorobę układu pokarmowego. To dlatego męczyły ją uporczywe bóle brzucha i wzdęcia, powodując, że brzuch Emily wyglądał, jakby była w zaawansowanej ciąży. Dodatkowo dziewczyna ma nietolerancję pokarmową, co tylko potęgowało efekt dużego brzucha.

Po konsultacjach z lekarzem Emily wyeliminowała ze swojej diety:

  • jajka
  • nabiał
  • drożdże
  • oraz wołowinę

W krótkim czasie zaczęła chudnąć. Wystarczyły 3 miesiąca, aby ze znienawidzonego rozmiaru 42 wrócić do wymarzonego rozmiaru 36 bez obaw przed wzdętym brzuchem.

Osoba cierpiąca na nietolerancję pokarmową powinna jak najszybciej zdać sobie sprawę z tego, jakie produkty żywnościowe jej szkodzą i niezwłocznie wyeliminować je z diety. Po okresie eliminacji szkodliwych produktów, można je później wprowadzić do diety, ale w malutkich ilościach, aby ponownie nam nie zaszkodziły – informuje dr Gill Hart, biochemik i dyrektor naukowy w YorkTest Laboratories.

PRZECZYTAJ TAKŻE: RAKOTWÓRCZE PRZEKĄSKI – LEPIEJ ICH UNIKAJ W SWOJEJ KUCHNI! – f7dobry.com

Zespół jelita drażliwego: jak leczyć?

Zespół jelita drażliwego, inaczej nadpobudliwość jelita grubego, jest to zespół objawów i dolegliwości spowodowanych przez nadmierną pobudliwość tego jelita. Objawia się silnymi bólami brzucha, uporczywą biegunką oraz wzdęciami.

Na IBS cierpi nawet 30% populacji, mimo to do tej pory nie stwierdzono jednoznacznych przyczyn tego schorzenia, a leczenie opiera się głównie na łagodzeniu objawów. Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego powinni bezwzględnie stosować się do indywidualnie dobranej diety łagodzącej objawy IBS, lub po zgodzie lekarza leczyć się farmakologicznie.

Zespół jelita drażliwego powoduje różne objawy:

  • dyskomfort trawienny
  • uczucie ucisku
  • wzdęcia
  • ból skurczowy w brzuchu
  • biegunka

Wszystkie te objawy mogą utrudnić diagnozę. Dlatego, jeśli zauważysz u siebie zaburzenia trawienia, regularne wzdęcia, czy nienaturalnie szybkie powiększenie się brzucha, który zaczyna wyglądać jak piłka, jak najszybciej udaj się do specjalisty. Nie czekaj i nie ignoruj objawów. Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Schorzenie to dotyka dwa razy częściej kobiety niż mężczyzn.

Czy można się całkowicie wyleczyć?

Niestety nie, całkowite wyleczenie zespołu jelita drażliwego nie jest możliwe. Najważniejsze to to, aby nauczyć się żyć z objawami choroby i starać się, aby codzienne życie pozostało normalne.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl