„Nie mam na nic siły” – zobacz, jakie rzeczy zabierają ci najwięcej energii

0
507
Brak energii, jak sobie z tym poradzić? Zdjęcie: pixabay.com

Każdy z nas miewa taki etap w życiu, kiedy siadamy na kanapę i myślimy sobie: „Rany, nie mam na nic siły”. Sprawdź, jakie rzeczy zabierają ci najwięcej energii, aby nie dopuścić drugi raz do takiego etapu w życiu.

W tym artykule podzielę się z Tobą kilkoma skutecznymi strategiami, które pomogą ci uniknąć negatywnego wyczerpania i powróci do Ciebie dawna energia i lekkość.

Czytaj: Napój, który Cię pobudzi i da wiele energii na cały dzień

Codziennie musimy coś załatwić. Iść do pracy, zrobić zakupy, zapłacić rachunki, zadbać o swój wygląd, zrobić pranie, wyrzucić śmieci, itd. Pewne rzeczy stały się integralną częścią naszego życia. Mamy już pewne nawyki, które robimy mechanicznie. Jednak część tych nawyków nam nie ułatwia, tylko wręcz odwrotnie – wyczerpuje nas fizycznie i psychicznie.

Tracimy energię, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W rezultacie poświęcamy cenną energię na niespokojne myśli, które kradną radość i szczęście.

Energia jest motorem, który nas motywuje, inspiruje i pomaga nam w pełni wykorzystać nasz potencjał. Nie marnujmy jej na niepotrzebne rzeczy.

Co zrobić, gdy czujesz, że nie masz energii i nic ci się nie chce? Jesteś zmęczony, ciągle się martwisz i niepokoisz? Czujesz, że Twój akumulator z energią jest rozładowany. Najprawdopodobniej padłeś ofiarą postaw i nawyków, które dosłownie wysysają z Ciebie energię.

Oto 10 „wampirów”, które wysysają z Ciebie energię:

1. Życie w przeszłości

„Jeśli ktoś próbuje dziś osądzić przeszłość, traci przyszłość – powiedział Winston Churchill.

Życie w przeszłości oznacza, że ciągle przewijasz w głowie wydarzenia, które już dawno minęły. Przeanalizuj, jak i co można było zrobić inaczej, pozłość się, pożałuj, wykrzycz wszystko z siebie, nawet popłacz i na tym zakończ. Niestety przeszłości nie można zmienić. Co było – już minęło. Wszystko, co możesz teraz zrobić, to zaakceptować przeszłość i dać jej odejść. Nie wracaj co chwilę myślami. Poświęć jeden dzień na pożegnanie z przeszłością i nigdy więcej do tego nie wracaj.

Nie zostałeś z niczym – teraz masz teraźniejszość i przyszłość. Życie, kiedy co chwilę wracasz do przeszłości jest nierozsądne i bezproduktywne. Ponadto sprawia, że jesteś zmęczony i nie ma w Tobie energii. Nie masz chęci do działania. Skup się na rzeczach, które wciąż możesz (i powinny) zostać zmienione. Nie marnuj swoich zasobów energii. Lepiej wykorzystaj dostępne zasoby tu i teraz.

2. Poczucie winy

W książce „How to say no” („Jak powiedzieć nie”) dowiemy się, jak żyć bez wyrzutów sumienia. Należy nauczyć się mówić „TAK” dla swojego czasu wolnego, dla sukcesu i dla wszystkiego, co jest dla Ciebie ważne. Patti Brightman, autorka książki, twierdzi, że kiedy czujesz się winny, tracisz dużą ilość energii.

Tak więc zaakceptowanie przeszłości i pozbycie się poczucia winy, które nosiłeś w sercu od wielu lat, pozwala w pełni żyć dzisiaj i budować szczęśliwą przyszłość.

3. Niezdecydowanie

Aż tak trudno jest powiedzieć „nie”? Wielu z nas jest tak przyzwyczajona do robienia rzeczy, których nie chcemy robić, a które robimy, aby zadowolić innych, bo boimy się powiedzieć to krótkie słowo „nie”. Wydaje nam się, że wyjdziemy na samolubnych i złych.

Pozwól, że zdradzę ci sekret: jeśli zawsze mówisz tak, będziesz miał dużo czasu dla wszystkich, poza sobą. Po prostu usuń ze swojego grona osoby, które wiecznie potrzebują Twojej pomocy i wsparcia.

Jeśli nie nauczysz się mówić „nie” szybko wyczerpią się rezerwy energii mentalnej i emocjonalnej. To oczywiste: gdy jesteś zajęty rozwiązywaniem problemów innych ludzi, Twoje potrzeby i pragnienia zajmują drugie lub trzecie miejsce, a z czasem całkowicie znikają.

„Ludzie myślą, że skupienie oznacza powiedzenie „tak” temu, na czym chcesz się skoncentrować. Ale tak nie jest. Oznacza to odmawianie setkom innym pomysłów, które również istnieją. Musisz więc wybierać ostrożnie” – powiedział Steve Jobs.

4. Odmowa pomocy

W każdym zespole znajdzie się osoba, która woli sama siebie „zajechać”, nie prosząc nikogo o pomoc, próbując samodzielnie rozwiązać problem. Niektóre osoby tak robią, aby nie przekazywać uprawnień innym.

Prawdziwa mądrość i mądre wykorzystywanie zasobów oznacza, że jedna osoba rzadko radzi sobie z zadaniem. Nawet należy założyć, że więcej osób spojrzy na problem bądź zadanie z różnych punktów widzenia. To tylko ułatwia sprawę.

5. Niepotrzebne obawy

Większość rzeczy, które pochłaniają komórki nerwowe i uniemożliwiają nam skupianie się na pracy, są związane z przyszłością. Z przyszłością, która nigdy nie wiemy, jak się potoczy. Powstaje więc naturalne pytanie: czy warto martwić się tym, co się jeszcze nie wydarzyło? A co najważniejsze – najprawdopodobniej tak się nie stanie?

Ludzie, którzy mają zwyczaj martwić się na zapas, poświęcają znaczą część swoich zasobów emocjonalnych i mentalnych na najbardziej bezużyteczną działalność na świecie – rozwiązywanie problemów, które jeszcze nie istnieją.

Martwienie się o wszystko, co może się zdarzyć, to strata czasu i energii. Myślenie o tym, co się może wydarzyć, kradnie prawie połowę naszego czasu pracy.

„Istnieją dwa rodzaje problemów: te, które możemy rozwiązać, i te, których nie możemy. Nie trać czasu na te drugie” – powiedział Duke Ellington.

6. Pretensje

Psycholog Joan Harriga napisał, że „pretensje skracają żywotność ludzi”. Ciągłe marudzenie i narzekanie na wszystko, co dzieje się w Twoim życiu, to kolejny nawyk, który kradnie Twoją energię życiową.

Niekończąca się spirala pretensji i skarg jest całkowicie bezproduktywna. Ten model zachowania dosłownie paraliżuje i uniemożliwia wykorzystanie możliwości. Po prostu nawet nie zauważasz tych możliwości. Kiedy skupiasz się na ciągłych pretensjach, tracisz nieocenioną energię.

7. Odkładanie na później

Z reguły odkładasz plany lub obowiązki na później, bo po prostu nie chcesz ich wypełnić. Mówisz sobie, że zrobisz to jutro. I tak lista rzeczy do zrobienia wydłuża się z każdym dniem. Wcześniej czy później lista urośnie do tak gigantycznych rozmiarów, że będziesz się skupiać tylko na tym. I to nie będzie śmieszne, ponieważ problemy tylko się nasilą.

„Zacznij robić wszystko, co możesz – nawet to, o czym marzysz. Odwaga polega na geniuszu, sile i magii” – powiedział Goethe.

8. Zawsze wszystko widzisz w czarnych barwach

Jeśli zawsze widzisz szklankę do połowy pustą, to jesteś zawsze pewien, że wszystko pójdzie źle i tak właśnie się dzieje.

Socjolog Robert K. Merton wprowadził termin „samospełniające się proroctwo” w 1948 roku. Według tej teorii, jeśli uważasz, że coś pójdzie nie tak, najprawdopodobniej tak się stanie.

9. Chęć kontrolowania wszystkiego

Próba kontrolowania wszystkiego wokół jest jednym z najgłupszych i najbardziej wyczerpujących pomysłów. Wymaga to ogromnego wysiłku, który jest całkowicie bezużyteczny. W rzeczywistości człowiek niewiele kontroluje. I nie ma w tym nic złego. Dzięki temu życie jest jeszcze bardziej interesujące.

Nawyk kontrolowania powoduje tylko niepokój i ciągłą frustrację przy niespełnionych oczekiwaniach. O wiele bardziej przydatne jest zaakceptowanie faktu, że kontrolowanie życia jest po prostu niemożliwe. Należy cieszyć się każdą chwilą.

Wszystko płynie i wszystko się zmienia. I nie można tego kontrolować, aby zachować rzeczywistość. Ludzie i sytuacje się zmieniają. My także się zmieniamy.

10. Niemożność zrobienia sobie pauzy i brak czasu na odpoczynek

To ostatni i bardzo zły nawyk, który wyczerpuje naszą energię. Wydaje się to proste: usiąść na kanapie obok ukochanej osoby, wziąć relaksujący prysznic, poczytać ulubioną książkę lub obejrzeć film, porozmawiać z przyjacielem…

Istnieje wiele sposobów na „wyłączenie” się od problemów i zmartwień i wszystkie są bardzo przydatne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Potrzeba odpoczynku znajduje się również w słynnej piramidzie Maslowa (hierarchia ludzkich potrzeb).

Podsumowując, pamiętaj, że Twoje życie jest bardzo krótkie pod względem Wieczności. Dosłownie – jedna minuta. Dlatego marnowanie czasu na lęk i strach jest drogą do cierpienia. Zamiast tego śmiej się, kochaj, podziwiaj tak często, jak to możliwe. W końcu nasz świat jest piękny!

Jeśli spędzasz większość czasu na myśleniu o tym, co mogło się zdarzyć, lub narzekasz na rzeczy, które nie możesz zmienić, przegapisz najważniejszą rzecz – teraźniejszość. Nie będziesz mógł cieszyć się jej pięknem.

Czytaj: Palmiarnia Poznańska ponownie otwarta dla zwiedzających