Nie oszukuj sam siebie! Czyli dlaczego nie warto stosować wymówek.

0
664
źródło: pixabay.com

„Taka ładna pogoda, kto by szedł na siłownię…”, „Ale leje, nie ma sensu wychodzić z domu”, „Za dużo obowiązków by poćwiczyć”, „Wreszcie chwila wolnego, nie będę ćwiczyć – trzeba w końcu odpocząć”. Te i inne wymówki to coś, co tworzymy sobie każdego dnia. W ten sposób usprawiedliwiamy przed samymi sobą nasze lenistwo, ale jak wiemy – działa to tylko na chwilę. Dzięki wymówkom lepiej czujemy się z tym, że nie zrobiliśmy czegoś w tej chwili. Ale za kilka dni pojawiają się wyrzuty sumienia, od których po prostu nie można uciec.

Po co nam wymówki?

Jak zostało wspomniane we wstępie, wymówki to nic innego jak usprawiedliwienie swojego lenistwa. Mogą być one bardziej lub mniej wiarygodne. Niemniej jednak zawsze są oszukiwaniem samych siebie. Co innego kiedy naprawdę jesteś chory, czy na wyjeździe i nie masz fizycznej możliwości poćwiczyć, przestrzegać diety, czy wykonywać obowiązków. Co innego zaś gdy fizycznie masz taką możliwość, ale lenistwo podpowiada ci jak się z tego wymigać. Jak widzisz, wymówki niczemu dobremu nie służą. Powodują jedynie chwilową ulgę, a następnie znowu wpędzają Cię w kompleksy.

źródło: pixabay.com

Jak się nie dać wymówkom?

Żeby nie dać się wymówkom, czyli po prostu nie pozwolić na oszukiwanie samego siebie, trzeba być dla siebie dosyć surowym. Ludzie, którzy dużo od siebie wymagają i posiadają wysoki stopień samokontroli, rzadko stosują wobec siebie jak i innych wymówki. Wiara we własne możliwości na pewno również tutaj pomaga. Podobnie jak wyznaczanie celów i motywowanie samego siebie. Jak? To już tylko zależy od tego co na Ciebie działa. Mogą to być karteczki na ścianie, słuchanie motywujących piosenek czy wykładów, cytaty. Cele które sobie wyznaczasz niech będą całkowicie realne. Jeżeli obiecasz sobie, że w miesiąc schudniesz 10 kg, to zupełnie się zniechęcisz. Rozliczaj się również z postawionych sobie celów – możesz nawet pisemnie.

Wielką rolę mogą odegrać też inni ludzie. Przecież coś co jest doskonałą wymówką dla Ciebie, wcale nie musi być uznane przez innych ludzi. Dlatego jeżeli chcesz ćwiczyć, dobrze jest zapisać się na jakieś zajęcia, na których będziesz musiał za każdym razem usprawiedliwiać własną nieobecność. Brzydka pogoda, czy zły nastrój może być wymówką dla samego siebie, ale na pewno nie dla ludzi, którzy ćwiczą razem z Tobą.

Odkryj w sobie złoża determinacji, ambicji, cierpliwości i wytrwałości. Na pewno kiedyś zdarzyło się, że pokonałeś niesprzyjające okoliczności losu by osiągnąć własny cel, albo pomimo porażki podniosłeś się by iść dalej. Zawsze gdy dopada Cię zniechęcenie i wymówki zaczynają wyrastać jak grzyby po deszczu, przypomnij sobie wszystkie pozytywne momenty, chwile kiedy nie poddałeś się, albo dotarłeś do wyznaczonego celu. I tym razem na pewno dasz radę!

źródło: pixabay.com

Przeczytaj również w jaki sposób ciało może ostrzegać Cię przed chorobą.

Zobacz również 25 oszałamiających zdjęć opuszczonych miejsc.