Nie rezygnuj z warzyw i owoców zimą! Zobacz w jakiej formie możesz je spożywać

0
678

Warzywa i owoce… każdy wie, że to coś co powinno w dużych ilościach pojawiać się w naszej codziennej diecie. Czy tak jest zawsze? Niestety nie, a już na pewno nie zimą, gdy świeże warzywa i owoce są trudno dostępne, drogie i średnio smaczne. Na szczęście świeże owoce i warzywa to nie jedyne rozwiązanie. Zobacz w jakiej jeszcze formie możesz spożywać te cenne dla zdrowia produkty!

Suszone

Suszone owoce to coś co przez cały rok smakuje tak samo. I nie ma problemu z ich dostępnością. Niestety wiele suszonych owoców dostępnych w sklepach jest dodatkowo dosładzanych. Poza tym pamiętajmy o tym, że 100 gram suszonych owoców to o wiele więcej cukrów i kalorii niż 100 gram owoców świeżych, gdyż te suszone pozbawione są wody. Nie znaczy to, że nie możemy ich jeść. Jak najbardziej, tylko zachowajmy umiar. Suszone owoce świetnie smakują jako dodatek do owsianki czy jogurtu.

źródło: pixabay.com

Marynowane

Nie wszystkie warzywa nadają się do marynowania, ale te które można zamarynować są nie tylko świetną opcją na zimę, ale i mogą naprawdę urozmaicić smak naszych potraw. Najlepiej warzywa zamarynować samemu, wtedy mamy świadomość że nasz słoik nie zawiera żadnych konserwantów i sami możemy decydować o ilości poszczególnych przypraw czy soli. Marynowanych warzyw również nie powinniśmy jeść bez ograniczeń, gdyż marynata to dodatkowe kalorie. Ale o wiele lepiej dodać do swoich kanapek marynowaną paprykę, ogórki, czy pieczarki, niż jeść kanapki „na sucho”, pozbawiając się tym samym porcji witamin.

źródło: pixabay.com

Kiszone

Kiszone ogórki czy kapusta to nie tylko dawka cennych witamin (zwłaszcza wzmacniającej odporność witaminy C), ale i pełnią rolę probiotyku. Wszystko dzięki zawartości w nich kwasu mlekowego (powstającego w czasie fermentacji), który reguluje florę bakteryjną w jelitach, wspomaga trawienie i wchłanianie produktów przemiany materii, a nawet zmniejsza poziom cholesterolu. Bakterie kwasu mlekowego odgrywają też ważną rolę w syntetyzowaniu witaminy K i niektórych z grupy B. Dlatego kiszone warzywa powinniśmy jeść nie tylko zimą, ale i przez cały rok!

Poznaj 6 produktów, które naturalnie oczyszczą wątrobę!

Mrożonki

Zazwyczaj nie potrzebujemy ich latem, ale zimą, kiedy wiele warzyw i owoców nie jest dostępnych są jedyną alternatywą. Czy mrożonki są złe? Nie, wręcz przeciwnie. Zamrażanie owoców czy warzyw nie ujmuje im witamin i właściwości odżywczych. Jak najbardziej można ugotować mrożone warzywa, czy zblendować na smoothie mrożone truskawki. Należy tylko pamiętać o tym, że raz odmrożonych produktów nie możemy zamrażać ponownie.

Przetwory

O wiele lepiej zjeść surowe jabłko niż dżem jabłkowy, ale często to właśnie przetwory ratują nas zimą. Przetwory domowej roboty nie są złym pomysłem, jeżeli racjonalnie podejdziemy do ich przyrządzania, ograniczając cukier i sól. Kupne dżemy czy konfitury niestety nie tylko zawierają niewielki procent owoców, ale i dużą dawkę zupełnie nam niepotrzebnego cukru, a nawet konserwanty. Jedzenie przetworów zamiast owoców i warzyw zimą nie jest wskazane, ale pd czasu do czasu zjedzenie odrobiny dżemu zamiast cukierków czy batonów jest naprawdę w porządku.

źródło: pixabay.com

Puszki

Warzywa i owoce w puszkach są zdecydowanie gorszej jakości niż świeże, ale jeżeli nie mamy opcji sięgnięcia po te drugie jak najbardziej możemy skorzystać z zapuszkowanych produktów. Zachowują one swój kolor i smak, niestety mogą zawierać mniejsze ilości witaminy C i witamin z grupy B. Poza tym aby takie produkty miały długi okres ważności potrzebne jest ich odpowiednie zakonserwowanie, przez co produkty z puszek nigdy nie będą się równały tym świeżym. Mówi się też o szkodliwym wpływie aluminium zawartego w puszkach. I chociaż to sprawa dyskusyjna, jeżeli od czasu do czasu dorzucimy kukurydzę konserwową do sałatki, nasz organizm nie odczuje żadnych negatywnych skutków.

No to teraz nie pora na wykręcanie się, że jest zima, więc zamiast sałatki czy zdrowych kanapek z warzywami można iść na fast fooda, a że zamiast smoothie lub sałatki owocowej nie zaszkodzi kupić batona. Dostęp do warzyw i owoców mamy przez cały rok. I zdecydowanie lepiej spożywać je w podanej tutaj formie, niż unikać całkiem.

Często chorujesz zimą? Zobacz jak możesz wygrać z przeziębieniem! 

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się  tutaj.