Przed nami niełatwy temat. Jednak bywa on często bagatelizowany. W końcu są w życiu większe problemy niż negatywne myślenie o sobie… Ale może to właśnie ono jest źródłem tych problemów? Niskie poczucie własnej wartości dotyka coraz większą część społeczeństwa. Jakie są jakiego przyczyny i czy można je zmienić? Czas poznać prawdę!
Głównym źródłem niskiego poczucia wartości jest wychowanie. Środowisko, w którym dorastaliśmy, gdy kształtowała się nasza osobowość nie pozostaje bez znaczenia. Rodzina, dom, szkoła, koleżanki i koledzy z podwórka, pierwsze osiągnięcia i porażki w okresie dzieciństwa – to wszystko wywiera na nas niemały wpływ. Dlatego tak wiele osób pochodzących z rodzin patologicznych lub w których występowały różne dysfunkcje ma problem w odnalezieniu się w dorosłym świecie. Jednak czasem w zupełności wystarczą zbyt wymagający i krytyczni rodzice, by nasz poczucie wartości bardzo na tym ucierpiało.
Na dzieci bardzo negatywnie wpływa ciągła krytyka i porównywanie. „Znowu źle to zrobiłeś!”, „Nic nie potrafisz!”, „Nie możesz mieć takich ocen jak Andrzej?” – tego typu teksty potrafią negatywnie zapisać się w psychice nawet na całe życie. Bardzo wymagający rodzice, wiecznie niezadowoleni z wyników swoich pociech potrafią wyrządzić tym więcej zła niż dobrego. Gdy do tego dojdą jeszcze krytyczni nauczyciele i wykluczające z grupy rówieśników dzieci w szkole, zaniżone poczucie wartości gwarantowane. Chociaż może dawać o sobie ono znać dopiero wiele lat później.

W zasadzie nie ma jednej rzeczy, która mogłaby sprawić, że przestaniemy w siebie wierzyć. Składa się na to cały szereg czynników. Jednak mając do czynienia z jednym z opisanych wcześniej czynników w dzieciństwie, jesteśmy bardziej podatni na tego typu uwagi także w młodości i dorosłym życiu. Dla przykładu, uwaga szefa: „Nic nie potrafisz” zaboli o wiele bardziej osobę, która wcześniej słyszała to samo od swoich rodziców. Natomiast ktoś kto dotychczas otrzymywał komunikaty, że jest dobry i akceptowany, nie weźmie sobie tego do serca, myśląc że to po prostu szef ma zły dzień.
Czy poczucie wartości można wzmocnić? Jak najbardziej. Jak szybko? Wszystko zależy od tego na ile jest zszargane. Jeżeli w ostatnim czasie spotkało nas wiele przykrych doświadczeń: zawiódł przyjaciel, zdradził chłopak, straciliśmy pracę itd. często nie obejdzie się bez pomocy psychologa, czy psychoterapii. Jeżeli zaś myślimy o sobie często źle, ale nie jest to jeszcze na tyle silne, by utrudniało codzienne funkcjonowanie, podejmowanie nowych wyzwań, czy utrzymanie związków, wiele możemy zdziałać sami prostymi ćwiczeniami.
Na samym początku należy dobrze poznać siebie: swoje mocne i słabe strony, życiowe porażki i sukcesy. Najlepiej wypisz je na kartce. Dobrze będzie jeżeli zaczniesz koncentrować się głównie na pozytywnych aspektach. Ale jeżeli zdarzyły ci się w życiu większe porażki jesteś świadomy swoich wad – również je wypisz – to w końcu część Ciebie.

Następnie napisz przynajmniej 15 zdań zaczynających się od słowa: „jestem…”. Przyjrzyj się tym zdaniom i zastanów się, które z nich jest dla Ciebie najbardziej charakterystyczne, a może któreś pojawia się najczęściej? Co interesującego odkryłeś na swój temat? Lepsze poznanie siebie pozwoli Ci zobaczyć w sobie nie tylko złe, ale i dobre strony. Realny obraz siebie jest bardzo ważny w budowaniu poczucia własnej wartości. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.
Pamiętaj, by poczucie wartości budować na tym co sam uważasz i myślisz na swój temat, a nie na tym co mówią Ci inni. Zewnętrzne komplementy mogą wzmacniać je tylko na chwile, ale to Twoje przekonania budują je na stałe. Nie bój się korzystać z pomocy psychologicznej, grup wsparcia, czy sięgać po mądre lektury. Ludzie umiejący zwrócić się po pomoc często osiągają więcej niż ci, którzy twierdzą że pomocy nie potrzebują.
Natomiast zamiast obwiniać rodziców, nauczycieli, kolegów za przykre wspomnienia z okresu dzieciństwa i dorastania, skup się na tym co jest teraz. Kim jesteś dzięki tego rodzaju przeżyciom. Być może wykształciła się w Tobie wyjątkowa wrażliwość, bądź siła, wytrwałość, determinacja do walki z własnymi słabościami? Dobrze mieć świadomość tego co zburzyło Twoje poczucie wartości, ale na pewno nie jest dobrze zwalać na innych winę. Pomyśl, że wszystko jest w Twoich rękach. A to co zbudujesz dziś sam, własnymi siłami, będzie o wiele trudniejsze do zburzenia niż to co zbudowaliby Ci inni ludzie.
Uwaga! Zaniżone poczucie własnej wartości może być przyczyną DEPRESJI. Jeżeli tak jest w Twoim przypadku – nie szukaj porad na własną rękę, a zwróć się po specjalistyczną pomoc. To żaden wstyd, a za jakiś czas możesz stać się o wiele szczęśliwszym człowiekiem!

Życzę Ci byś uwierzył w siebie! Nie dziś i nie jutro. Małymi kroczkami odkrywał w sobie coraz więcej piękna, umiejętności, radości, co z pewnością przyczyni się do Twoich życiowych sukcesów. Powodzenia!
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się tutaj.