Nie żyje Katarzyna Łaniewska. Popularna aktorka miała 87 lat

0
577
ie żyje polska aktorka filmowa i teatralna Katarzyna Łaniewska. Zdjęcie: Twitter

Związek Artystów Scen Polskich poinformował w poniedziałek, o śmierci Katarzyny Łaniewskiej. Aktorkę teatralną i filmową widzowie pokochali za rolę w „Plebanii”, gdzie przez 12 lat wcielała się w gospodynię księdza. Odeszła w wieku 87 lat.

Nie żyje Katarzyna Łaniewska. Aktorka znana była przede wszystkim z serialu „Plebania” czy z kultowego filmu „Kogel-Mogel”.

Jako pierwsza o śmierci artystki poinformowała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, Anita Czerwińska. Chwilę później informację potwierdził Związek Artystów Scen Polskich.

Każdy pamięta rolę babci Józi w „Plebanii” graną przez Katarzynę Łaniewską nieprzerwanie od 2000 do 2012 roku. Rola sympatycznej gospodyni wiejskiego proboszcza przyniosła jej ogromną popularność.

Jednak jak sama podkreślała, ze wszystkich wielu ról, w jakie się wcielała, najważniejsza dla niej była ta w „Smoleńsku”, gdzie zagrała Annę Walentynowicz. Aktorka popierała teorię o zamachu.

To właśnie dzięki tej roli aktorka po wielu latach wróciła na srebrny ekran. Później w kinach puszczano „Miszmasz. Kogel-mogel 3”. Tam także mogliśmy podziwiać Katarzynę Łaniewską.

Czytaj: Sprawdź się w teście – rozpoznasz te kultowe seriale lat 80. i 90. po jednym kadrze?

Katarzyna Łaniewska uhonorowana została wieloma odznaczeniami za zasługi dla polskiej kultury i obronności kraju. Odznaczono ją m.in. Krzyżem Kawalerskim (1970) i Krzyżem Komandorskim (2007) Orderu Odrodzenia Polski, medalem „Gloria Artis” za zasługi dla polskiej kultury (2006), Złotym Krzyżem Zasługi (1966), medalem „za zasługi dla Warszawy” (1970), Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju (1975). W 1999 roku otrzymała odznaczenie jako Zasłużony Działacz Kultury za działalność wydawniczą drugiego obiegu w okresie stanu wojennego.

Czytaj: Nowoczesny radiowóz w Poznaniu. Policjanci będą kontrolować auta

johannesfloe.com – Art to remember