Niebezpieczne bakterie i fekalia w restauracjach McDonald’s

0
880
zdjęcie: Bloomberg

To, że jedzenie w McDonald’s nie jest zdrowe wie każdy. Jednak czy ktoś kiedykolwiek zastanowił się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas na ekranach dotykowych, przy których ludzie mogą składać zamówienia? 

Próbki z ekranów dotykowych, przy których zamawiamy jedzenie na miejscu bądź na wynos zostały pobrane w sześciu londyńskich restauracjach McDonald’s i dwóch lokalach w Birmingham. Dr Paul Matawele, wykładowca mikrobiologii na London Metropolitan University stwierdził, że sami naukowcy byli zszokowani wynikami badań.

Ślady fekaliów znaleziono na każdym z badanych ekranów dotykowych w dwóch miastach w Wielkiej Brytanii. „Te bakterie powodują poważne choroby, które ludzie łapią w szpitalach” – powiedział dr Paul Matawele.

Na jednym ekranie znaleziono gronkowce. Bakterie te mogą powodować zatrucie krwi i zespół wstrząsu toksycznego.

„Jesteśmy tym zmartwieni, ponieważ gronkowcem można się łatwo zarazić. Wystarczy, że ktoś dotknie palcami nosa, a potem ekranu. Bakterię bardzo szybko się przenoszą. Gdyby takie bakterie dostałyby się do otwartej rany kolejnego klienta, byłoby to dla niego bardzo groźne” – wyjaśnia dr Matawele.

PRZECZYTAJ TAKŻE: SEJM PO CICHU PRACUJE NAD PODNIESIENIEM PODATKU VAT NA LEKI WETERYNARYJNE! – f7dobry.com

Próbki pobrano z ośmiu restauracji. „Sześć z nich znajdowało się w Londynie, dwa w  Birmingham” – informuje metro.co.uk. W McDonald’s przy Oxford Street i Holloway Road wykryto listerie – niebezpieczną bakterię zwłaszcza dla kobiet w ciąży, ponieważ może spowodować poronienia oraz śmierć płodów. W prawie wszystkich próbkach znajdowały się także bakterie z rodzaju proteus.

Bakterie z rodzaju proteus można spotkać w ludzkich i zwierzęcych odchodach oraz w glebie. Najczęściej powodują zakażenia układu moczowego. Są też odpowiedzialne za szpitalne zakażenia, które mogą prowadzić do posocznicy – wyjaśniał mikrobiolog.

Naukowiec przypomina, że najważniejsza jest higiena rąk.

Technologia idzie do przodu. Ekrany dotykowe są coraz bardziej powszechne w codziennym życiu. Te wyniki pokazują, że nie powinniśmy jeść bezpośrednio po użyciu ekranów – powiedział dr Matawele.

Oczywiście nie tyczy się to tylko ekranów dotykowych w McDonald’s. Bakterie żyją także na krześle, Twoim telefonie, na klawiaturze w laptopie, na myszce od komputera (jest ich trzykrotnie więcej niż w toalecie), gąbkach do mycia naczyń, w szczotce do włosów, na desce do krojenia, na poduszkach, na szczoteczce do zębów, na kluczach, na drzwiach od lodówki.

– Trzeba jak najczęściej myć ręce ciepłą wodą z mydłem, systematycznie czyścić komputer i w miarę możliwości nie jeść przed monitorem – zalecają eksperci.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj ? 

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź naszą stronę f7krakow.pl