Niebezpieczny środek z czasów II wojny światowej odkryty w tabletkach odchudzających

0
525
Naukowcy wykryli lek stymulujący o nazwie fenprometamina w suplementach odchudzających i suplementach sportowych. Zdjęcie: allthatsinteresting.com

Niebezpieczny środek pobudzający z czasów II wojny światowej znajdowany w nowoczesnych lekach odchudzających.

Fenprometamina była sprzedawana w 1940 i 1950 roku jako inhalator do nosa i niewiele jest informacji na temat ryzyka związanego z przyjmowaniem leku doustnie.

Naukowcy wykryli lek stymulujący o nazwie fenprometamina w suplementach odchudzających i suplementach sportowych. Środek pobudzający był ostatnio sprzedawany jako inhalator do nosa o nazwie Vonedrine w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Zdjęcie: Pieter Cohen

Ludzie zdesperowani, aby schudnąć, często sięgają po tabletki odchudzające. Ale naukowcy ostrzegają, że te pigułki mogą mieć prawdziwy cios: jedno z badań wykazało, że niektóre suplementy diety zawierają środek pobudzający zwany fenprometaminą, który był ostatnio używany podczas II wojny światowej.

Fenprometamina była sprzedawana w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku jako Vonedrine. W tamtym czasie była sprzedawana jako inhalator do nosa, który miał pomóc osobom z astmą i miał konkurować z benzedryną, inhalatorem na bazie amfetaminy.

Jednak fenprometamina nigdy nie została zatwierdzona do stosowania doustnego. Została zdjęta z półek przez producenta w 1960 roku, a Agencja Żywności i Leków FDA wycofała swoją zgodę na lek w 1971 roku, chociaż powody nie zostały podane do wiadomości publicznej.

Badania wykazały jednak, że nie jest jasne, w jakiej dawce lek może zaszkodzić ludziom. Światowa Agencja Antydopingowa zakazała również później stosowania fenprometaminy w sporcie wyczynowym.

Jednak teraz fenprometamina pojawia się w suplementach odchudzających – ku zaskoczeniu naukowców.

Naukowcy badający użycie nielegalnych suplementów w odchudzaniu i suplementach sportowych nie szukali pierwotnie fenprometaminy. Próbowali znaleźć lek o nazwie deterenol.

Deterenol nigdy nie został zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych, a FDA ogłosiła w 2004 r., że nie jest dozwolony w suplementach diety – ale i tak się pojawia. Lek może mieć poważne skutki uboczne, w tym nudności, wymioty, ból w klatce piersiowej, zatrzymanie akcji serca, a nawet nagłą śmierć.

W swoich badaniach naukowcy odkryli nie tylko deterenol (który czasami jest wyraźnie wskazany na etykiecie) i fenprometaminę, ale także kilka innych niezatwierdzonych substancji. W niektórych przypadkach suplementy diety zawierały aż cztery nielegalne używki.

Badaniami kierował dr Pieter Cohen, internista ogólny z Cambridge Health Alliance i profesor nadzwyczajny medycyny w Harvard Medical School. Powiedział, że wyniki były zaskakujące.

„Znalezienie dziewięciu różnych eksperymentalnych zabronionych stymulantów w tym samym czasie było naprawdę szokujące” – powiedział.

Niewiele wiadomo na temat fenprometaminy. Raport z 1944 roku na temat leku obejmował 10 pacjentów i był sponsorowany przez producenta leku. Naukowcy twierdzą, że są najbardziej zaniepokojeni tym, co może zrobić komuś doustne przyjmowanie leku. „Jeśli go skoncentrujesz i weźmiesz w formie pigułki, może to mieć zupełnie inne efekty” – dodał Cohen.

Stymulanty, takie jak fenprometamina, były często używane podczas II wojny światowej. W nazistowskich Niemczech zarówno żołnierze, jak i obywatele stosowali środek pobudzający zwany Pervitin. Metamfetamina, narkotyk był używany przez Adolfa Hitlera, nazistowskich żołnierzy i zwykłych Niemców.

Czytaj: Pocztówka z II wojny światowej dostarczona do domu 77 lat po wysłaniu

Pervitin to nazwa tabletek z metamfetaminą, narkotykiem, który miał żołnierzy Hitlera zamienić w nieustraszonych i zawsze gotowych do walki wojowników podbijających świat. Pervitin miał zamieniać nazistów w nieustraszone maszyny bojowe.
Zdjęcie: Wikimedia Commons

Lek został opatentowany w 1937 roku i wysłany masowo do niemieckich lekarzy, aby podzielili się nim z pacjentami. W 1938 r. reklamy leku były wszędzie – a Niemcy cieszyli się z dostarczanej im energii.

Niemcy od dawna polegali na narkotykach pobudzających. Tutaj dwie kobiety kupują kokainę w Berlinie w 1924 roku.
Zdjęcie: Georg Pahl / Niemieckie Archiwa Federalne

W latach czterdziestych XX wieku kraj uzależnił się od Pervitina. Dotyczyło to również Führera, Hitlera, który był znany z przyjmowania barbituranów, nasienia buhajów, testosteronu, opiatów i środków pobudzających, takich jak Pervitin.

W kwietniu i maju 1940 r. naziści wysłali na front 35 milionów sztuk Pervetinu i innych używek, mając nadzieję na zasilenie ich machiny wojennej. Jednak nazistowscy urzędnicy, zaniepokojeni, że „cały naród” „uzależniał się od narkotyków”, w 1941 roku uznali Pervitin za środek odurzający i uczynili go nielegalnym.

Czytaj: W Niemczech powstał unikalny kościół. Nowy symbol miasta Poing.

Pervitin został zakazany przez nazistów. Ale w ostatnich latach metamfetaminy pojawiły się w tabletkach odchudzających. W 2013 roku dr Cohen przeprowadził inne badanie, w którym znalazł związek podobny do metamfetaminy w popularnym suplemencie przed-treningowym o nazwie Craze.

„Przepisy są niewiarygodnie słabe”, powiedział Cohen w tamtym czasie.

Cohen pozostaje pod wrażeniem skuteczności FDA w powstrzymywaniu nieuregulowanych substancji, takich jak fenprometamina i deterenol, w odchudzaniu i suplementach sportowych.

Jak dotąd FDA nie wydała ostrzeżenia o fenprometaminie. Agencja faktycznie wykryła deterenol w suplementach we wrześniu 2020 roku – ale pomimo opublikowania swoich ustaleń, nie wydała żadnych nowych ostrzeżeń o jego spożyciu.

„Nie ma wątpliwości, że FDA powinna była działać, gdy tylko ustalili, że deterenol jest obecny” – powiedział Cohen. „Powinni natychmiast ostrzec konsumentów przed deterenolem; powinni komunikować się z producentami, że jakikolwiek suplement zawierający stymulant musi zostać usunięty.”

Ale, przyznał Cohen, regulowanie stymulantów, takich jak fenprometamina, może być jak zabawa w złapanie kreta. W 2004 roku FDA zakazała stosowania pobudzającej efedryny w suplementach diety. W rezultacie producenci leków zaczęli dodawać nowe stymulanty, w tym 1,3-DMAA – kolejny stymulant z czasów II wojny światowej, którego FDA zakazała.

„Gdy tylko FDA ostrzega przed substancją pobudzającą, zwykle pojawiają się nowe, ich bliskie odmiany” – powiedział Cohen.

johannesfloe.com – Art to remember