Niebieskie psy w pobliżu zamkniętej fabryki chemicznej

0
841

Zauważono niebieskie psy w pobliżu zamkniętej fabryki chemicznej w Rosji.

Fabryka Dzierżyńskoje Orgsteklo była zamknięta od sześciu lat i od tamtej pory można spotkać niebieskie psy.

Niezwykle zabarwione psy zostały po raz pierwszy opublikowane w mediach społecznościowych przez zdezorientowanych Rosjan. Źródło: Twitter

Dlaczego psy mają kolor niebieski? To jest pytanie, które zadają sobie ludzie w Dzierżyńsku w Rosji. Ludzie zaczęli się nad tym zastanawiać, kiedy w pobliżu zamkniętej fabryki chemicznej zauważono grupę jasnoniebieskich psów.

Zdjęcia zostały po raz pierwszy opublikowane przez Alekseї Ganine na Vkontakte (VK), rosyjskiej platformie mediów społecznościowych, co wywołało zamieszanie, zaniepokojenie i żartobliwe komentarze ze strony internautów „„Smerfy?” – pisali pod komentarzami Rosjanie.

Czytaj: Czarnobyl – miasto, które zasnęło.

Wraz z rozprzestrzenianiem się dziwnych zdjęć, rosło zapotrzebowanie na odpowiedzi. Ponieważ psy zostały zauważone w pobliżu Dzierżyńskoje Orgsteklo, sieci fabryk chemicznych, które zostały zamknięte po bankructwie w 2015 r., prawdopodobnie zostały narażone na działanie pozostałości chemicznych.

Psy mogły turlać się w siarczanie miedzi, jasnoniebieskim składniku używanym do produkcji pleksi i kwasu cyjanowodorowego, które kiedyś produkowano w fabryce.

Andrey Mislivets, zarządca upadłości Dzierżyńskiego Pleksiglasa, zgodził się, że jest to prawdopodobne. „Bezdomne psy biegają po okolicy” – powiedział. – Być może w jednym z budynków znaleźli jakąś chemiczną pozostałość – na przykład siarczan miedzi i turlali się w nim.

Jeden z niebieskich psów zauważony w Dzierżyńsku w Rosji. Źródło: Vkontakte

Ale Mislivets zlekceważył odpowiedzialność za przywrócenie psom normalnego koloru – lub pomoc w leczeniu wszelkich skutków ubocznych spowodowanych ich możliwą ekspozycją na chemikalia. „Nie mogę ponieść kosztów chwytania bezdomnych zwierząt i ich sterylizacji” – powiedział.

Rosyjskie agencje prasowe podały, że miasto będzie zbierać psy. Starali się zbadać kły i leczyć ich niebieski kolor, chociaż – według lokalnych urzędników – psom nie groziło żadne realne zagrożenie.

„Według wstępnych oględzin psy są w zadowalającym stanie” – stwierdzili przedstawiciele władz miasta Dzierżyńsk. „Specjaliści wejdą na teren fabryki chemicznej i odnajdą i zbadają zwierzęta”.

Rosyjscy urzędnicy złapali psy i zbadali je pod kątem problemów zdrowotnych.
Źródło: Vkontakte

Jednak inni obrońcy praw zwierząt nie byli tak pewni, czy psy są rzeczywiście bezpieczne i zdrowe. Kelly O’Meara, wiceprezes Humane Society International ds. zwierząt towarzyszących, nazwał niebieski kolor psów „oczywistym problemem dobrostanu”.

Czytaj: 27 zdjęć ukazujących masowe protesty antykorupcyjne w Rosji

„Barwnik na ich futrze sugeruje, że mieli bezpośredni kontakt lub nawet połknęli potencjalnie toksyczne lub szkodliwe substancje. Może to spowodować bolesne pieczenie lub swędzenie skóry lub wewnętrzne krwawienie i chorobę, która może prowadzić do śmierci, bez interwencji weterynaryjnej” – wyjaśnił O’Meara.

Humane Society International ma oddziały na całym świecie – ale niewiele angażuje się w Rosji. O’Meara uważa, że mogliby postarać się bardziej, jeśli chodzi o bezpańskie zwierzęta.

„Do tej pory władze w miastach w całej Rosji nie wdrożyły skutecznych, humanitarnych strategii adresowania ich populacji psów ulicznych i często mogą uciekać się do okrutnych i nieskutecznych metod kontroli” – powiedział O’Meara.

Zachęcał również do solidnych programów sterylizacji i szczepień, aby zapewnić dobrostan bezpańskim zwierzętom.

Wkrótce po tym, jak doniesiono o niebieskich psach z Dzierżyska, rosyjskie serwisy informacyjne zaczęły publikować historie o kolejnej kolorowej grupie psów – tym razem zielonych – w Podolsku pod Moskwą. Na szczęście wydawało się, że te psy po prostu turlały się w nietoksycznej, wyschniętej farbie.

Co dziwne, wcześniej zdarzały się obserwacje dziwacznie ubariownych psów. Na przykład w sierpniu 2017 r. w Bombaju w Indiach zauważono kilkanaście niebieskich psów.

W przypadku Bombaju kilkanaście psów zmieniło kolor na niebieski, ponieważ firma produkcyjna wyrzucała nielegalne odpady do rzeki Kasadi, gdzie zwierzęta często pływały. Wyrzucane odpady prawdopodobnie zawierały niebieski barwnik używany w detergentach i innych produktach chemicznych.

W rezultacie Tablica Kontroli Zanieczyszczeń Maharasztra zamknęła fabrykę. Jeden z psów został schwytany i uznano, że jest w dobrym zdrowiu, a niebieski odcień jego futra z łatwością zmył się.

Niebieskie psy zauważono również w Bombaju w 2017 roku. Źródło: Facebook

Co do psów z Dzierżyńska? Wygląda na to, że wszystko będzie dobrze. Siedem psów zostało złapanych i jest badanych przez weterynarzy.

Szef kliniki weterynaryjnej Ilya Kazakov powiedział, że psy wydają się być w zadowalającym stanie. Jednak przyczyna zmiany koloru pozostaje nieznana. Klinika nadal bada, co spowodowało, że psy zmieniły kolor na niebieski.

Psy schwytano i zbadano. Weterynarze uznali,, że zwierzęta są „w zadowalającym stanie”.
Źródło: RIA News/Twitter

Ale nawet bez rozwiązania tajemnicy ta historia ma szczęśliwe zakończenie. Dla dwóch psów zmiana koloru na niebieski może być najlepszą rzeczą, jaka im się kiedykolwiek przydarzyła – z powodu ich dziwacznego zabarwienia zostały adoptowane i wreszcie znalazły dom.

johannesfloe.com – Art to remember