Niedziele handlowe 2019 – w te dni zrobisz zakupy

0
994
zdjęcie: pixabay.com

Od stycznia 2019 roku zmieniają się przepisy dotyczące handlu w niedzielę. Otwarte sklepy będą przypadały tylko raz w miesiącu. 

W 2019 roku handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w jedną niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. W 2019 roku przypada tylko 15 niedziel handlowych.

We wszystkie inne niedziele będą zamknięte wszystkie hiper- i supermarkety oraz większość sklepów w centrach handlowych. Otwarte za to mogą być małe sklepy, jeśli ich właściciel będzie sprzedawał za ladą. Zakaz handlu nie obowiązuje stacji paliw, cukierni, lodziarni, kwiaciarni, kawiarni i sklepów z prasą, apteki.

zdjęcie: radiozet.pl

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę zaczęła obowiązywać w marcu 2018 roku. Pierwszy raz sklepy zostały zamknięte 11 marca 2018 roku. W tymże roku pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu ze wszystkich były dniami handlowymi. W 2019 roku tylko ostatnia niedziela ma być handlowa plus wyjątki przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, a od 2020 roku handel będzie obowiązywał tylko w dwie niedziele handlowe przed Bożym Narodzeniem, w jedną przed Wielkanocą oraz w cztery ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Tak więc w 2020 roku będzie tylko 7 niedziel handlowych.

Kary za złamanie zakazu

Jeżeli ktoś złamie zakaz handlu w niedzielę i święta, takiej osobie grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – ograniczenie wolności.

Wielu przedsiębiorców nie kryje przerażenia. Według ich, trzykrotny zakaz handlu w niedzielę może mieć fatalne skutki dla polskiej gospodarki.

A Ty uważasz, że wolne niedziele od handlu to dobry czy fatalny pomysł? Swoją opinię koniecznie napisz w komentarzu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: CYTRYNA TO IDEALNY KOSMETYK DLA SKÓRY TWARZY – f7dobry.com

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się  tutaj.

Polecam przepis na DOMOWE, CHRUPIĄCE PRAŻYNKI – f7kulinarne.com