Niemcy idą naprzód z planem legalizacji sprzedaży konopi

0
230
Niemiecki rząd rozpoczyna plany legalizacji sprzedaży konopi do celów rekreacyjnych, dążąc do przygotowania przepisów jeszcze w tym roku. Źródło: Twitter

Niemcy realizują swój plan legalizacji sprzedaży konopi, a przesłuchania mają się rozpocząć jutro (środa, 15 czerwca).

Niemieccy urzędnicy zamierzają kontynuować proces legalizacji kontrolowanej sprzedaży marihuany dorosłym w celach rekreacyjnych, ogłaszając, że odbędą pięć przesłuchań, które będą dotyczyć zmiany polityki.

Według strony internetowej departamentu, przesłuchania będą odbywać się od jutra do końca miesiąca i dotyczą ochrony konsumentów, ochrony nieletnich, kwestii gospodarczych i łańcuchów dostaw, odpowiedzialności karnej i doświadczeń międzynarodowych.

Komisarz ds. uzależnień i narkotyków Burkhard Blienert stwierdził w komunikacie prasowym, że ten krok pomoże zakończyć wojnę z narkotykami poprzez powstrzymanie „kryminalizacji” konopi.

Powiedział: „Podobnie jak wielu innych, od lat pracuję nad tym, abyśmy w Niemczech w końcu przestali kryminalizować użytkowników konopi i rozpoczęli nowoczesną i zorientowaną na zdrowie politykę dotyczącą konopi.”

„Przesłuchania będą omawiać, jakie środki można zastosować, aby zapewnić najlepszą ochronę młodzieży, zdrowia i konsumentów w przypadku wdrożenia. Ponieważ jedno jest jasne: chcemy chronić przede wszystkim dzieci i młodzież przed możliwymi zagrożeniami”.

AP News donosi, że krajowy minister zdrowia Karl Lauterbach potwierdził, że ponad 200 przedstawicieli sektora medycznego, prawnego i innych będzie uczestniczyć w przesłuchaniach, aby przedstawić swoją opinię ekspercką.

Czytaj: Robert Makłowicz na polu marihuany w okolicach Poznania

Źródło: Pixabay

Minister zdrowia Lauterbach powiedział, że ma nadzieję stworzyć projekt ustawy w drugiej połowie roku.

Zbliżające się przesłuchania wynikają z obietnicy legalizacji sprzedaży kontrolowanej w licencjonowanych sklepach detalicznych, zaproponowanej przez trzy społecznie liberalne partie, które tworzą rząd kanclerza Olafa Scholza.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Według CNN w 2017 roku niemiecki parlament zmienił przepisy, aby ludzie mogli spożywać konopie indyjskie w celach leczniczych po jednomyślnym głosowaniu nad projektem ustawy.

Federalny minister zdrowia Hermann Gröhe powiedział wówczas w oświadczeniu: „O ludziach w stanie krytycznym należy dbać w najlepszy możliwy sposób”.

Powiedział również, że „koszty używania konopi indyjskich do celów leczniczych pokryją firmy ubezpieczeniowe osób w stanie krytycznym, jeśli żadna inna forma leczenia nie będzie skuteczna”.

Czytaj: Berlińskie metro sprzedaje jadalne bilety z konopi, aby „uspokajać” podróżnych

Jednak dążenie do całkowitego legalizacji marihuany oznacza znaczący moment dla kraju zachodnioeuropejskiego.

Założyciel niemieckiej firmy konopnej Cantourage powiedział Reuters, że Niemcy mogą „odegrać” kluczową rolę w reformie polityki narkotykowej, a inne kraje mogą brać przykład.

Powiedział: „Ważne byłoby, aby była to historia sukcesu, ponieważ utorowałoby to drogę innym krajom do wdrożenia podobnych przepisów”.