Niemcy stoją w obliczu blokady do czerwca

0
403
Zdjęcie: Pixabay

Wskaźnik infekcji koronawirusem w Niemczech wzrósł w weekend pomimo ostrzejszych ograniczeń, ponieważ minister finansów Olaf Scholz ostrzegł, że nie spodziewa się, że ruchy złagodzą ograniczenia przed końcem maja.

Niemcy walczą o powstrzymanie trzeciej fali infekcji, a wysiłki komplikuje bardziej zaraźliwy wariant B117, który po raz pierwszy pojawił się w Wielkiej Brytanii, a także stosunkowo powolny początek krajowej kampanii szczepień.

„Potrzebujemy harmonogramu powrotu do normalnego życia, ale musi to być plan, który nie będzie musiał zostać odwołany po kilku dniach” – powiedział Scholz gazecie Bild am Sonntag.

Powiedział, że rząd federalny powinien być w stanie nakreślić „jasne i odważne kroki dotyczące lata” do końca maja, umożliwiając restauracjom dostosowanie planów ponownego otwarcia, a obywatelom planowanie wakacji.

Czytaj: Brytyjski poseł do Trumpa: Niech Niemcy zapłacą Polsce reparacje!

Scholz powiedział, że kroki powinny wyjaśniać również, kiedy możliwe będą wizyty na koncertach, w teatrach i na stadionach piłkarskich.

Kanclerz Angela Merkel wezwała w sobotę Niemców do przestrzegania ostrzejszych zasad nałożonych w weekendy na obszarach o wysokim wskaźniku infekcji, mówiąc, że potrzebne są dodatkowe środki, aby przerwać trzecią falę infekcji.

W Niemczech średnia z siedmiu dni zachorowań na 100 000 osób wzrosła w weekend do 166, podał w niedzielę Instytut Roberta Kocha.

Parlament zatwierdził w zeszłym tygodniu poprawki do ustawy o ochronie przed infekcjami, aby dać rządowi federalnemu więcej uprawnień podczas pandemii. Merkel przygotowała zmiany po tym, jak niektóre z 16 krajów związkowych odmówiły wprowadzenia ostrzejszych środków.

Nowe prawo umożliwia rządowi wprowadzenie ciszy nocnej w godzinach 22:00. i 5 rano w dzielnicach, w których przypadki przekraczają 100 na 100 000 mieszkańców przez trzy kolejne dni. Zasady obejmują również bardziej restrykcyjne ograniczenia dotyczące prywatnych spotkań i zakupów.

Czytaj: Niemiecki profesor przekształcił obserwatorium w R2-D2 z Gwiezdnych Wojen.

Szkoły będą musiały zostać zamknięte i wrócą lekcje online, jeśli liczba przypadków wzrośnie do 165 na 100 000 mieszkańców przez trzy kolejne dni.

Rząd federalny i premierzy przedyskutują w poniedziałek, czy złagodzić, a nawet zakończyć priorytetowe traktowanie szczepień według wieku. Niektóre stany już obniżyły próg wiekowy dla zastrzyków AstraZeneca (AZN.L) do 30-latków.

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa również specjalne prawa dla w pełni zaszczepionych obywateli – zdaniem krytyków utoruje to drogę społeczeństwu dwuklasowemu, w którym osoby zaszczepione będą miały więcej praw niż osoby niezaszczepione.

Lider CDU i kandydat na następcę Merkel na stanowisko kanclerza Armin Laschet powiedział, że zaszczepieni obywatele powinni być traktowani w życiu codziennym tak, jakby mieli trwale negatywny wynik testu.

Laschet zwrócił uwagę na niedawne ustalenia, że osoby zaszczepione były mniej zaraźliwe niż osoby, u których wynik testu był ujemny. Dlatego „prawnie wymagane” było, aby osoby zaszczepione miały takie same prawa jak osoby, które zostały przebadane, powiedział Laschet w wywiadzie dla gazety Sueddeutsche Zeitung.

johannesfloe.com – Art to remember