Niemowlęta mogą pić miliony mikro plastików dziennie z butelek do karmienia

0
440
Zdjęcie: PATRIK JECH/SHUTTERSTOCK.COM

Niemowlęta mogą spożywać miliony mikro plastików, które przedostają się do ich malutkich ciał z butelek do karmienia, sugeruje nowe badanie opublikowane w Nature Food.

Chociaż pomysł karmienia dziecka butelką wypełnioną mikro plastikiem z pewnością brzmi niepokojąco, wpływ mikro plastiku na zdrowie ludzi jest obecnie słabo poznany. Niniejsze badanie podkreśla potrzebę dalszego zbadania wpływu narażenia ludzi na mikro drobiny plastiku.

Na potrzeby nowego badania naukowcy z Trinity College Dublin w Irlandii kupili 10 rodzajów butelek do karmienia niemowląt od firmy Amazon i zbadali liczbę uwolnionych cząstek mikro plastiku, postępując zgodnie z zalecanymi przez Światową Organizację Zdrowia technikami sterylizacji i przygotowywania mleka. Wszystkie badane butelki zostały wykonane w całości lub częściowo z polipropylenu, jednego z najczęściej stosowanych na świecie tworzyw sztucznych do przygotowywania i przechowywania żywności.

Okazało się, że podczas procesu sterylizacji z butelek uwolniono od 1,3 do 16,2 miliona mikro plastików na litr.

Stwierdzono również, że narażenie butelki na gorącą wodę, chociażby w trakcie używania przegotowanej wody do bezpośredniej sterylizacji plastikowej butelki, znacząco zwiększa liczbę mikro plastików w mleku z butelki. Liczba uwolnionych mikro plastików wzrosła z 0,6 miliona do 55 milionów cząstek, gdy temperatura wzrosła z 25°C (77°F) temperatury pokojowej do 95°C (203°F). Naukowcy kontynuowali testowanie tych samych butelek przez 21 dni i odkryli, że przez cały okres butelki uwalniają mikro plastiki.

Czytaj: Plastikowe torebki herbaty uwalniają miliardy mikro-plastiku do kubka

Zespół kontynuował tę początkową część swoich badań, szacując poziom narażenia na mikro plastik u 12-miesięcznych niemowląt w różnych częściach świata na podstawie takich czynników, jak rodzaje używanych butelek, średnia dzienna objętość spożycia mleka i wskaźniki karmienia piersią. Doszli do wniosku, że niemowlęta w Afryce i Azji mają najniższe potencjalne narażenie, podczas gdy niemowlęta w Oceanii, Ameryce Północnej i Europie mają najwyższe potencjalne narażenie.

W świetle wyników naukowcy udzielają porad, które mogą zminimalizować liczbę mikro plastików uwalnianych do butelki do karmienia. Przede wszystkim nie należy podgrzewać przygotowanej mieszanki w plastikowych pojemnikach i unikać kuchenek mikrofalowych. Zaleca się, aby ludzie przygotowywali mieszankę dla niemowląt w nie plastikowym pojemniku, używając wody podgrzanej do co najmniej 70°C (158°F). Następnie mleko należy schłodzić do temperatury pokojowej, a następnie przelać przygotowaną mieszankę do wysokiej jakości plastikowej butelki do karmienia niemowląt. Do celów sterylizacyjnych zaleca się przygotowanie wody sterylizowanej przez gotowanie w nie plastikowym czajniku (takim jak szkło lub stal nierdzewna) i przepłukanie wysterylizowanej butelki wodą sterylizowaną o temperaturze pokojowej co najmniej trzy razy.

Czytając o tym badaniu, należy wziąć pod uwagę ważne kwestie. Naukowcy nie rozumieją w pełni wpływu mikro plastiku na zdrowie ludzi, a szersze dowody na toksyczność mikro plastiku w żywności dla ludzi są również dość skąpe. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi obecnie, że „nie ma dowodów wskazujących na zagrożenie dla zdrowia ludzi” mikro plastików w wodzie pitnej, chociaż zauważa, że opiera się to na ograniczonej ilości obecnie dostępnych informacji.

Sami badacze zauważają, że badanie nie wykazało żadnych konsekwencji dla zdrowia dzieci i nie chcą niepokoić rodziców. Jednak badania stanowią mocną podstawę do dalszych badań w dziedzinie, której obecnie bardzo brakuje.

„Wyniki tego artykułu mogą początkowo wydawać się dość przerażające, ale należy pamiętać, że badania dotyczą tylko potencjalnej ekspozycji na mikro plastiki, a nie potencjalnych skutków takiej ekspozycji. Rzeczywiście, naprawdę niewiele wiemy o skutkach mikro plastików na dzieciach – lub dorosłych, jeśli o to chodzi ”- powiedział profesor Oliver Jones z School of Science na Uniwersytecie RMIT w Melbourne w Australii, który nie brał udziału w badaniu.

„To badanie jest kolejnym elementem układanki, która ilustruje, że problem mikro plastików jest prawdopodobnie znacznie większy, niż nam się wydaje. To jest coś, z czym musimy się naprawdę uporać, raczej wcześniej niż później”

Czytaj: Wrocławskie lodowiska otwarte – zobacz, jakie obostrzenia będą Cię obowiązywać

johannesfloe.com – Art to remember

.