Nieoczekiwane fakty o blondynkach

0
551
Mężczyźni szaleją za blondynkami. Zdjęcie: pixabay,com

W dzisiejszych czasach możesz wypróbować wiele sposobów i produktów, aby zmienić kolor włosów. Jednak posiadanie naturalnie blond włosów jest w rzeczywistości dość rzadkie.

Blondynki to coś więcej niż ładna czupryna. Dowiedz się o nich więcej dzięki tym nieoczekiwanym faktom o blondynkach.

  • Tylko 2% całej populacji Amerykanek to naturalnie blondynki.
  • Obecnie tylko 1,8% populacji Ziemi na naturalnie blond włosy.
  • Około 1 na 3 kobiety farbuje włosy na jasny blond.
  • Blond włosy są spowodowane mutacją genetyczną tak niewielką, jak zmiana jednej litery we wszystkich 3 miliardach liter ludzkiego DNA.
  • Około 30 odcieni blond włosów pasuje do kategorii jasnowłosych.
  • Niektóre dzieci urodzone z naturalnymi blond włosami mogą nie mieć ich na zawsze, ponieważ przed ukończeniem 10 roku życia włosy mogą stopniowo ściemniać się.

Mumie z Chin miały blond włosy.

W latach 2008-2011 wykopaliska w Xinjiang w Chinach ujawniły na pustyni Taklamakan ślady cywilizacji z III tysiąclecia p.n.e. Wśród odkrytych artefaktów były wyjątkowo dobrze zachowane ciała.

Oprócz wyśledzenia korzeni cywilizacji na tym obszarze, zidentyfikowano również cechy ludzi, którzy kiedyś tam mieszkali. Co zaskakujące, większość mumii miała wydatne blond włosy.

Posiadanie blond włosów jest wynikiem produkcji melaniny we włosach.

Zdjęcie: pixabay.com

Pigmentacja melaniny determinuje kolor Twoich włosów. Im więcej eumelaniny wytwarzają włosy, tym ciemniejsze będą włosy. Z drugiej strony, więcej feomelaniny sprawia, że włosy stają się czerwonawe. Jeśli masz niski poziom zarówno feomelaniny, jak i eumelaniny, istnieje większa szansa, że Twój kolor włosów będzie blond.

Len (len jest bladożółtawoszary) też jest rodzajem koloru blond.

Lniany lub po prostu len to odcień blondu, który skłania się bardziej w kierunku bladożółtego. Po raz pierwszy użyta jako angielskie słowo w 1915 roku, nazwa ta po prostu odnosi się do odcienia nasion lnu.

Czytaj: Trzy dni darmowych koncertów we Wrocławiu

Pierwsza blond bogini Hollywood wyłysiała.

Symbol seksu kinematografii amerykańskiej lat 30. XX wieku, Jean Harlow twierdziła, że jest naturalną blondynką. Jednak jej stylistka regularnie rozjaśniała włosy mieszaniną płatków mydła, amoniaku, nadtlenku i domowego wybielacza. Z tego powodu włosy blond bomby powoli odpadały, ostatecznie wymagając peruki, aby zakryć wszystkie łyse miejsca.

Księżna Diana miała blond włosy.

Księżna Diana. Zdjęcie: Twitter

Poza tym, że należała do rodziny królewskiej, zmarła księżna Diana miała piękne, zadbane i zawsze perfekcyjnie uczesane blond włosy, zazwyczaj z grzywką, która stała się charakterystycznym wyglądem Diany.

„Królowa serc” miała obsesję na punkcie blond włosów. Diana wydawała średnio 6 284,80 dolarów rocznie na fryzjerów, którzy dbali, aby jej włosy były perfekcyjnie rozjaśnione.

Prostytutki w starożytności nosiły blond włosy.

W Rzymie i Grecji prostytutki zazwyczaj miały blond włosy, aby przyciągnąć klientów. W rzeczywistości rzymska cesarzowa Mesalina nosiła blond perukę za każdym razem, gdy odwiedzała burdel każdej nocy.

Czytaj: Ten koń ma niesamowitą blond grzywę i wygląda jak postać z bajki Roszpunka!

Starożytne cywilizacje kojarzyły blond włosy z rytuałami.

Około 2000 lat przed czasami Homera ludzie ozdabiali włosy blond akcentami, aby czcić boginię żółtego świtu. Po pierwsze, Asyryjczycy nakładali na włosy sproszkowany złoty pył, podczas gdy Persowie używali złotych nici i wplatali je w brody w ramach swoich rytuałów.

Zdjęcie: pixabay.com

Włosy blond zamieniali na peruki.

W epoce rzymskiej imperium trzymało w niewoli niemieckie blondynki, goląc je i sprzedając ich jako peruki. Z powodu toczących się wojen Rzymianie zawsze mieli stały zapas blond włosów.

W Finlandii większość kobiet jest blondynkami.

Według raportu z 2019 roku w Finlandii jest najwięcej blondynek na świecie. Jest to prawdą, ponieważ w Europie Północnej przeważa populacja rasy białej.

Starożytni ludzie mieli unikalny sposób farbowania włosów na blond.

Chociaż w dzisiejszych czasach do farbowania włosów na blond możemy używać różnych produktów, starsze pokolenia musiały uciekać się do bardziej niekonwencjonalnych metod. W renesansowej Wenecji ludzie używali moczu końskiego, aby uzyskać blond loki. W międzyczasie mieszkańcy starożytnego Rzymu używali odchodów gołębi.

Nadtlenek wodoru to popularna metoda farbowania na blond.

W 1818 roku odkryto nadtlenek wodoru. Jednak ta substancja chemiczna nie była wykorzystywana komercyjnie aż do 1866 roku. W 1687 roku ludzie po raz pierwszy odkryli, że nadtlenek może być używany do rozjaśniania i farbowania włosów. Z tego powodu stał się popularnym produktem w Ameryce i Europie.

Większość bajkowych księżniczek to blondynki.

Zdjęcie: pixabay.com

W większości bajek z dzieciństwa, które znamy, księżniczki takie jak Roszpunka, Złotowłosa i Kopciuszek miały blond włosy. Ilustracje i animatorzy twierdzą, że jest to sugestia nieskazitelnego piękna, wysokiej wartości, niezniszczalności, siły i młodości. Natomiast złoczyńcy często nosili ciemniejsze odcienie koloru włosów.

Jednak z biegiem lat społeczeństwo było bardziej otwarte, a księżniczki ewoluowały z samych blondynek w kobiety o innych kolorach włosów.

Posiadanie blond włosów może mieć skutki psychologiczne.

W 1997 roku dr Tony Fallone stwierdził, że kolor włosów danej osoby ma coś wspólnego z jej osobowością. Według Fallone blondynki są bardziej żywe, kobiece i towarzyskie.

W średniowieczu blond włosy kojarzyły się z pokusą.

Zdjęcie: pixabay.com

W XIV wieku artyści konsekwentnie przedstawiali Ewę ze złocistymi blond włosami i swobodnie opadającymi lokami, co oznaczało złą kusicielkę. W 1365 roku Bartolo di Fredi namalował wizerunek Ewy jako zmysłowej blondynki wyłaniającej się z klatki piersiowej Adama podczas snu.

Alfred Hitchcock obsadził tylko blondynki.

Określany mianem „mistrza suspensu”, Alfred Hitchcock miał obsesję na punkcie blondynek i faworyzował je do ról w swoich filmach. Co ciekawe, blondynki w jego filmach stały się największymi ikonami tamtych czasów. Niektóre kobiety, które stały się sławne dzięki jego rolom, to Carol Lombard, Grace Kelly, Tippi Hedren, Janet Leigh i Eve Marie Saint.

Najbardziej znaną lalką na świecie jest blondynka.

Zdjęcie: pixabay.com

Prawie każdy na świecie wie, kim jest Barbie. Ta mała plastikowa lalka jest popularną zabawką dla dziewcząt i dzieci na całym świecie. Po raz pierwszy wydana 9 marca 1959 roku, Barbie ukazała się światu jako blondynka.

Istnieją 3 dominujące stereotypy dotyczące blondynek.

Przez lata było wiele nieporozumień na temat blondynek. Pod względem popkultury stereotypy o blondynkach dzielą się na trzy szczególne kategorie.

Po pierwsze, stereotyp seksownej blondynki pochodzi od Brigitte Bardot. Podobnie jak od lodowatej blondynki z portretów Grace Kelley. Wreszcie, co najważniejsze, Marilyn Monroe w pewnym sensie ustanowiła dziedzictwo dla głupich blondynek.

Blondynki są podatne na ślepotę.

Zdjęcie: pixabay.com

Według badań kobiety o blond włosach są podatne na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), które może powodować ślepotę. Stan ten dotyka osoby o jasnej pigmentacji, takie jak blondynki o niebieskich oczach i jasnej karnacji. Niektóre czynniki ryzyka dla naturalnych blondynek obejmują również choroby serca, palenie, a także powikłania związane z ekspozycją na słońce.

Rak skóry jest również zagrożeniem dla blondynki.

Osoby o jasnej karnacji, takie jak rude i blondynki, mają większe ryzyko zachorowania na raka skóry. Dotyczy to osób, których skóra zamiast oparzeń słonecznych ma tendencję do łatwego oparzenia i powstawania blizn. Brak melaniny zmniejsza ich ochronę przed promieniami UV.

Blondynki uzyskują zimą ciemniejszy odcień włosów.

Zdjęcie: pixabay.com

Ze względu na mniejszą ekspozycję na promienie UV, osoby o blond włosach mogą mieć zauważalnie ciemniejszy odcień włosów w okresie zimowym lub w chłodniejszych miesiącach. Ponieważ promienie UV wybielają włosy, ma sens tylko to, że brak słońca miałby odwrotny skutek. W ten sposób niektóre naturalne blondynki mogą wyglądać na brunetki przez drugą połowę roku.

Blondynki mają delikatne włosy.

Wiemy już, że farbowanie naszych włosów na blond może spowodować, że te będą łamliwe i zniszczone przez chemikalia i wybielacze. Jednak nawet naturalne blondynki mają słabsze włosy w porównaniu z innymi kolorami włosów ze względu na ich cieńsze pasma. Z reguły brązowe i czarne włosy są grubsze niż rude. A rude włosy są grubsze niż blond, co sprawia, że blond jest najsłabszym kolorem włosów.

Większość potężnych kobiet w Ameryce to blondynki.

W 2016 roku The Huffington Post zamieścił artykuł profesor UBC Natalya Alonso i Jennifer Berdahl, w którym przeanalizowano kobiety liderki w Ameryce. Według ich badań szacuje się, że 48% kobiet prezesów z 500 największych firm w Ameryce to kobiety o blond włosach.

Jest coś takiego jak brudne blond włosy.

Osoby o średnich blond włosach i jasnobrązowych odcieniach zwykle należą do kategorii brudnego blondu. Niektórzy mogą mieć ten kolor naturalnie, ale inni mogą to osiągnąć, rozjaśniając naturalne brązowe włosy ciemnymi odcieniami blondu.

Na Łotwie odbywa się coroczny festiwal blondynki.

Coroczny festiwal Go Blonde w Rydze na Łotwie obejmuje paradę blondynek ubranych na różowo. Wydarzenie to, założone po raz pierwszy przez Łotewskie Stowarzyszenie Blondynek, stało się znane jako największy na świecie festiwal blondynki.

johannesfloe.com – Art to remember