Niesamowici zwycięzcy 17. konkursu fotograficznego magazynu Smithsonian

0
484

Zwycięzcy 17. edycji konkursu fotograficznego magazynu Smithsonian pokazują fragmenty życia z całego świata. Od Wietnamu po Antarktydę fotografowie używają swoich aparatów do dokumentowania ważnych momentów.

W tegorocznych konkursie magazynu Smithsonian zwyciężyło zdjęcie zrobione w Hanoi przez brytyjskiego fotografa Jona Enocha. To zdjęcie jest bardzo wymowne. Enoch udał się do Wietnamu, aby sfotografować motocyklistów, którzy przewożą stosy towarów na motocyklach.

Enoch zdobył pierwsze miejsce za zdjęcie kierowcy, który umiejętnie przewozi rybki domowe przyczepione z tyłu roweru. To obraz, który przedstawia tradycję. Hanoi planuje zakazać jeżdżenia motocyklom do 2030 roku, aby ograniczyć emisję szkodliwych substancji, co będzie dobre dla środowiska, ale na pewno zmieni sposób prowadzenia działalności wielu ludzi w stolicy Wietnamu.

„Sprzedawca ryb wystawia swoje towary” © Jon Enoch. Zdobywca nagrody głównej.

Inne zwycięskie fotografie skupiają się na innym rodzaju zmian, w szczególności na ewolucji środowiska. Conor Ryan wygrał w kategorii „Naturalny Świat” za uderzające zdjęcie pingwina Adélie stojącego na górze lodowej na Antarktydzie. Ponieważ lód morski kurczy się z powodu wyższych temperatur, pingwiny tracą swoje siedliska. W ciągu ostatnich 25 lat ich populacja skurczyła się o 65%.

Zwycięska fotografia Natnattcha Chaturapitamorn z lodowej wieży na Grenlandii opowiada podobną historię. Znajdująca się w Zatoce Disko lodowa iglica jest fotografowana, ponieważ odzwierciedla piękne kolory zachodu słońca. Niesamowita estetyka fotografii nie kryje jednak faktu, że Grenlandia doświadcza rekordowych poziomów topnienia lodu. Mogłoby to oznaczać katastrofę dla wyspy, która widzi trzy czwarte jej ziemi pokrytej tym lodem.

Czytaj: 30 oszałamiających zwycięskich zdjęć z konkursu Ocean Sztuki 2019

Zwycięskie zdjęcia z 17. konkursu fotograficznego magazynu Smithsonian podkreślają życie na całym świecie.

“Pingwin Adélie na górze lodowej” © Conor Ryan. Zwycięzca w kategorii „Naturalny Świat”.

Przez ocieplenie klimatu zwierząt jest drastycznie mniej, bo mają trudniejsze warunki do życia.

„Ślub Dungan” © Yam G-Jun. Zwycięskie zdjęcie w kategorii „Ludzie”.

„20-letnia Madina, pochodząca z grupy etnicznej Dunganie pochodzenia chińskiego, przykryta jest czerwoną zasłoną przed wyjazdem do domu Pana Młodego podczas ceremonii ślubnej w Milyanfan w Kirgistanie. Dunganie noszą tradycyjne suknie ślubne z chińskimi motywami, postępują zgodnie z tradycyjnymi chińskimi ceremoniami ślubnymi Hui z XIX wieku i praktykują endogamię, ale z powodu malejącej liczby ludności zaprzestali praktyki i pozwolono poślubić osoby z innego pochodzenia etnicznego” – powiedział Yam G-Jun.

„Wieża Lodowa” © Natnattcha Chaturapitamorn. Zwycięskie zdjęcie w kategorii „Podróż”.

„Zachód słońca nad wieżą lodową w zatoce Disko”.

„Dom przetrwał tornado” © Matt Gillespie. Zwycięskie zdjęcie w kategorii „Wybór czytelnika”.

„Ten dom znajdował się w bezpośredniej linii tornada, które nawiedziło Ellerslie w stanie Georgia. Większość drzew w posiadłości spadła, ale dom pozostał, miał jedynie minimalne uszkodzenia.

„Kontratak” © Terrell Groggins. Zwycięskie zdjęcie w kategorii „Amerykańskie doświadczenie”.

„Mistrzyni olimpijska Claressa Shields (po prawej) walczyła z Hanną Gabriels podczas meczu bokserskiego w świątyni masońskiej w Detroit, Michigan, 22 czerwca 2018 r. Shields jest pierwszą Amerykanką, która zdobyła złoty medal olimpijski w boksie, a także pierwszą, która wygrała złoty medal w kolejnych Igrzyskach Olimpijskich.”

„Ja i ja” © Dasha Pears. Zwycięskie zdjęcie w kategorii „Zmienione zdjęcie”.

„Wszyscy doświadczamy wewnętrznego dialogu. Mamy mentalny obraz siebie, z którym rozmawiamy prawie w każdej chwili naszego życia. Dyskutujemy o wszystkim: nadziejach, kłopotach, niedzielnych zakupach, wspomnieniach z przeszłości, co myśli o nas osoba stojąca obok nas. Tożsamość każdej osoby jest podzielona na dwie części: „ja” i „ja”.

Projekt bada interakcje tych dwóch różnych stron tej samej osoby i ideę dualizmu ludzkiego umysłu i odkrycia siebie. Często jedną z tych części jest nasz wewnętrzny krytyk, ten, który wymyśla wszystkie obawy, wymówki i negatywne myśli. To „ja” może sprawić, że nie uda nam się nic, ponieważ ten głos nigdy nie będzie szczęśliwy. Zadaniem drugiej strony, „ja”, jest rozpoznanie negatywnego złudzenia i przekształcenie go w zdrowe, pozytywne myśli, przynoszące spokój naszym umysłom ”.

„O zachodzie słońca” © Victoria Gorelchenko. Zwycięskie zdjęcie w kategorii „Telefon komórkowy”.

„Czekałam na męża na parkingu i zauważyłam to piękne światło”.

Smithsonian Magazine: Strona internetowa | Facebook | Instagram

Czytaj: TANCERZE SFOTOGRAFOWANI NA ULICACH NOWEGO JORKU WYGLĄDAJĄ JAK Z INNEGO ŚWIATA!