Niesamowite zdjęcia ważek oferują rzadkie spojrzenie na ich delikatne piękno

0
484

Profesor astronomii Pieter van Dokkum ma szczególną pasję do fotografii. A w szczególności entuzjazm do fotografowania ważek. To skłoniło pedagoga Uniwersytetu Yale do opublikowania swojej książki „Ważki: wspaniałe stworzenia wodne, powietrzne i lądowe”. Dzięki ponad 200 stronom Van Dokkum zabiera czytelnika w podróż przez cykl życia tych magicznych owadów.

Skrzydlate stworzenia, należące do rzędu Odonata, można znaleźć na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy. Ważki liczące ponad 3000 różnych gatunków należą do starożytnej grupy datowanej na czasy dinozaurów.

Owady od dawna są źródłem fascynacji Van Dokkuma – od dzieciństwa. „Już w wieku ośmiu lat pisałem o metamorfozie ważek jako o„ jednej z najpiękniejszych rzeczy do oglądania w przyrodzie ”- mówi. Jego zainteresowanie ważkami nigdy nie osłabło. W rzeczywistości tylko się powiększyło.

Aby uchwycić cykl życia ważki w swojej książce, Van Dokkum podróżował do 50 różnych miejsc w Stanach Zjednoczonych i Europie. Rezultatem jest spojrzenie na te delikatne stworzenia, które rzadko zostało uchwycone w filmach. Okno do ich udokumentowania jest krótkie; dorosłe ważki żyją tylko kilka miesięcy, a czas był najważniejszy. „Ważki stają się piękniejsze, im lepiej je widać” – wyjaśnia. „To naprawdę zmotywowało mnie, aby podejść jak najbliżej i udokumentować wszystkie aspekty ich cyklu życia”.

Cierpliwość była kluczem do robienia zdjęć tym stworzeniom, a Van Dokkum był dobrze przygotowany. Przyzwyczajony do spędzania czasu nad stawem w swoim domu w Connecticut obserwując ważki, był w stanie przewidzieć ich zachowania. Fotografując lokalizacje o różnych porach dnia, był w stanie uzyskać pełny obraz ich życia – udowadniając, że jego ciężka praca i poświęcenie się opłaciły.

Czytaj: Oszałamiające hafty ważek i innych owadów z metalowych koralików

Profesor astronomii Pieter van Dokkum darzy szczególną miłością owady, a zwłaszcza ważki.

Jego książka z 2015 roku to rzadkie spojrzenie na pełny cykl życia tych delikatnych skrzydlatych stworzeń.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Pieter van Dokkum: Strona internetowa

Czytaj: Most Pilchowicki został wpisany do rejestru zabytków