Niewidome dzieci używają klocków LEGO w stylu Braille’a do nauki czytania

0
322

LEGO wprowadziło na rynek zabawkę, która ma na celu zwiększenie umiejętności czytania i pisania u dzieci niewidomych i niedowidzących: klocki Braille’a.

Każdy z tych kolorowych klocków jest czymś więcej niż tylko grą budowlaną. Każdy z tych kolorowych klocków jest uformowany w literę, cyfrę lub znak interpunkcyjny Braille’a.

Klocki Braille’a przez dwa lata były testowane, zostały wymyślone przez samą społeczność niewidomych. Duńskie Stowarzyszenie Niewidomych przedstawiło pomysł Fundacji LEGO (organ charytatywny Grupy LEGO) w 2011 roku, a Fundacja Doriny Nowill dla Niewidomych w Brazylii stworzyła własny prototyp w 2017 roku.

Fundacja Dorina Nowill dla Niewidomych jest współzałożycielem projektu o nazwie „Klocki Braille’a”, który uczy niewidome dzieci czytania przy użyciu specjalnie zaprojektowanych klocków LEGO.

Każdy z tych bloków zawiera jedną literę Braille’a. Chodzi o to, aby niewidome dzieci mogły nauczyć się czytać, bawiąc się tymi klockami, jednocześnie dotykając liter alfabetu Braille’a.

Fundacja Dorina Nowill dla Niewidomych to organizacja z siedzibą w Sao Paulo. Udało im się zbudować tylko tyle klocków, by pomieścić 300 niewidomych uczniów. Jednak mają nadzieję, że więcej osób wniesie swój wkład i pomoże uzyskać dodatkowe klocki dla większej liczby niewidomych uczniów, którzy są tam.

Czytaj: LEGO zaczyna robić klocki z plastiku z recyklingu

Umiejętność korzystania z alfabetu Braille’a spadła wraz z upowszechnieniem się technologii, takich jak książki audio i czytniki ekranu, które recytują tekst wyświetlany na ekranie komputera lub smartfona. Zwolennicy twierdzą jednak, że takie metody czytania słuchowego powinny uzupełniać alfabet Braille’a, a nie go zastępować.

„Dla osób niewidomych alfabet Braille’a oznacza umiejętność czytania i pisania” – mówi Sean Randall, instruktor informatyki w New College Worcester, szkole dla niewidomych w Wielkiej Brytanii. Randall sam jest niewidomy.

„Jedyną inną realną opcją dla kogoś, kto nie ma wzroku, jest słuchanie, a słuchając tracisz dużo ortografii, gramatyki i interpunkcji”.

Czytaj: LEGO HOUSE to atrakcja zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych!

Badania sugerują, że zabawa z przewodnikiem jest skutecznym narzędziem nauczania dla uczniów w wieku podstawowym, ponieważ większość dzieci uczy się najlepiej, gdy są aktywnie zaangażowane, wchodzą w interakcje z innymi i dostrzegają znaczenie tego, co robią.

Klocki LEGO® Braille’a mogą być używane do nauki fonetyki, ortografii i matematyki opartej na zabawie. Dla młodszych dzieci, które nie są jeszcze gotowe do czytania, klocki zachęcają do rozwoju koordynacji ruchowej i umiejętności dotykowych.

Każdy klocek jest oznaczony odpowiednią nadrukowaną literą, cyfrą lub symbolem, aby dzieci niewidome i widzące mogły się nimi wspólnie cieszyć. Są również w pełni kompatybilne ze standardowymi klockami LEGO, co stwarza jeszcze więcej możliwości pomysłowej zabawy.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl