Niewidzialny most w Holandii

0
476
Fort De Roovere w Halsteren w Holandii oferuje niewidzialny most, który umożliwia użytkownikom chodzenie po wodzie. Źródło: Twitter

Niewidzialny most rozdziela wody, przywołując obrazy biblijne. Kładka w holenderskim mieście Halsteren nieprzypadkowo kojarzy się z Mojżeszem i rozstąpieniem Morza Czerwonego.

Fort De Roovere, na skraju wsi Halsteren, jest częścią „West-Brabantse Waterlinie”, linii obrony z wojny osiemdziesięcioletniej, holenderskiej wojny o niepodległość z lat 1568-1648. Składa się z murów obronnych łączących ze sobą kilka miast i wsi. 

Twierdza otoczona jest fosą i pierwotnie nie miała mostu. Zadanie polegało zatem na zaprojektowaniu konstrukcji mostu, która byłaby jak najbardziej niepozorna.

I tak powstał „niewidzialny” most Mojżesza, zwany także mostem okopowym.

Kładka została umiejscowiona poniżej poziomu wody, dlatego z daleka jej nie widać. Spacerując po niej z obu stron otacza nas woda. Stąd też porównanie do biblijnej opowieści o Mojżeszu, który sprawił, że Morze Czerwone się rozstąpiło.

Czytaj: Most Pilchowicki został wpisany do rejestru zabytków

Wyjątkowa instalacja powstała w 2011 roku przy okazji rekonstrukcji XVII-wiecznego fortu Fort De Roovere. 

Architekci kreatywnie wkomponowali „most” w otoczenie z wojskową zabudową, przez co odwiedzający mają wrażenie, że na wodzie rzeczywiście znajduje się niewidzialna kładka.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Most, wykonany w całości z wodoodpornego drewna. Wysokość wody jest kontrolowana przez regulowane tamy po obu stronach fosy, co zapewnia, że gdy woda się podniesie, dotrze do tamy przed mostem, który zawiera również pompę na wypadek przepełnienia tamy.

Dyskretne wejście do fortu pozwala cieszyć się okolicą bez rujnowania obecności fosy i daje silne wrażenie, że wody rozdzieliły się tylko dla Ciebie.

Obiekt co roku przyciąga tysiące turystów. 

Czytaj: 30 zdjęć różnych leśnych dróg i ścieżek w Holandii

Twitter
Twitter
Twitter
Twitter
Twitter