Niewybuchy z czasów II wojny światowej znalezione w murze polskiego kościoła

0
94
Niewybuchy w ogrodzeniu i murach kościoła. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Podczas prac remontowych w ścianach kościoła w południowej Polsce odkryto cztery fragmenty niewybuchów z czasów II wojny światowej, w tym pociski artyleryjskie i granat.

W zeszłym tygodniu lokalna policja została poinformowana o znalezisku w Babicach, wsi położonej pomiędzy Krakowem a Katowicami, około 20 kilometrów od byłego niemiecko-nazistowskiego obozu Auschwitz.

Po przybyciu na miejsce ustalili, że w murze otaczającym teren kościoła znajdowały się dwa pociski artyleryjskie, a także granat i kula wbite w jedną ze ścian samego kościoła.

Teren zabezpieczyła policja, wezwano specjalistów wojskowych, którzy usunęli z zewnętrznego muru naboje, które następnie przewieziono do magazynu służącego do bezpiecznego przechowywania znalezisk. Armia powróci, aby usunąć granat i kulę „w najbliższej przyszłości” – podała policja w piątkowym oświadczeniu.

Odkrywanie amunicji, broni i innych materiałów z drugiej wojny światowej jest zjawiskiem powszechnym w Polsce, która była świadkiem intensywnych walk po inwazji i okupacji zarówno przez Niemcy, jak i Związek Radziecki.

CZYTAJ: Powstaje film ku czci polskiego bohatera – Witolda Pileckiego

W lutym 11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala z poważnymi obrażeniami po tym, jak jej brat przypadkowo postrzelił ją ze znalezionego w lesie karabinu z czasów II wojny światowej.

W zeszłym roku na dnie laguny w Polsce odnaleziono wrak amerykańskiego bombowca z czasów II wojny światowej. W 2020 roku saperzy zdetonowali brytyjską bombę o masie 5,4 tony leżącą pod wodą w pobliżu polskiego miasta Świnoujście. Był to największy niewybuch, jaki kiedykolwiek znaleziono w Polsce.

W związku z ostatnim znaleziskiem w Babicach, policja przypomniała wszystkim ludziom, aby natychmiast informowali o znalezieniu amunicji i nie próbowali w żaden sposób przy niej coś robić.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Rafael Nadal marzy o zobaczeniu Mbappé w koszulce Realu Madryt