Niewystarczające picie wody może zwiększyć ryzyko śmierci o 20%

0
166
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważne zarówno latem, jak i zimą. Zdjęcie: pl.freepik.com

Niewystarczające picie wody może zwiększyć ryzyko śmierci o 20 procent, sugerują nowe badania.

Wszyscy wiemy, że utrzymywanie nawodnienia jest ważne dla utrzymania codziennych funkcji organizmu i optymalizacji wydajności, ale wyniki nowych badań wskazują, że poziom nawodnienia może mieć również ogromny wpływ na długoterminowe zdrowie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dorośli, którzy pozostają dobrze nawodnieni, wydają się być zdrowsi, rzadziej zapadają na choroby przewlekłe, takie jak choroby serca i płuc, i żyją dłużej niż ci, którzy mogą nie otrzymywać wystarczającej ilości płynów, zgodnie z badaniem Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) opublikowanym w eBioMedicine.

Korzystając z danych zdrowotnych zebranych od 11 255 dorosłych w okresie 30 lat, naukowcy przeanalizowali powiązania między poziomem sodu w surowicy – który rośnie, gdy spada spożycie płynów – a różnymi wskaźnikami zdrowia.

Odkryli, że dorośli z poziomem sodu w surowicy na wyższym końcu normalnego zakresu byli bardziej narażeni na rozwój chorób przewlekłych i wykazywali oznaki zaawansowanego starzenia biologicznego niż osoby z poziomem sodu w surowicy w średnich zakresach.

Czytaj: 12 ważnych oznak, że nie pijesz wystarczająco dużo wody

Dorośli z wyższymi poziomami byli również bardziej narażeni na śmierć w młodszym wieku.

„Wyniki sugerują, że odpowiednie nawodnienie może spowolnić starzenie i przedłużyć życie wolne od chorób” – powiedziała Natalia Dmitrieva, autorka badania i badaczka w Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej Układu Krążenia w Narodowym Instytucie Serca, Płuc i Krwi (NHLBI) w NIH.

Woda jest głównym składnikiem ciała człowieka. Zdjęcie: pl.freepik.com

Badacze ocenili informacje, którymi dzielili się uczestnicy badania podczas pięciu wizyt lekarskich – dwóch pierwszych, gdy byli po pięćdziesiątce, a ostatniej, gdy byli w wieku od 70 do 90 lat.

Następnie ocenili, w jaki sposób poziomy sodu w surowicy korelują ze starzeniem biologicznym, co oceniono za pomocą 15 markerów zdrowia.

Obejmowało to czynniki, takie jak skurczowe ciśnienie krwi, cholesterol i cukier we krwi, które dostarczyły informacji o tym, jak dobrze funkcjonuje układ sercowo-naczyniowy, oddechowy, metaboliczny, nerkowy i odpornościowy każdej osoby.

Czytaj: Startup z Poznania ma szansę odmienić na zawsze telemedycynę

Odkryli, że dorośli z wyższymi poziomami normalnego sodu w surowicy – z normalnymi zakresami mieszczącymi się w przedziale 135-146 miliekwiwalentów na litr (mEq/l) – częściej wykazywali oznaki szybszego starzenia biologicznego.

Opierało się to na wskaźnikach, takich jak zdrowie metaboliczne i sercowo-naczyniowe, czynność płuc i stan zapalny.

Czytaj: Pięć korzyści zdrowotnych wynikających z picia wody z cytryną

Dorośli z poziomem sodu w surowicy powyżej 142 mEq/l mieli nawet o 64% zwiększone ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak niewydolność serca, udar, migotanie przedsionków i choroba tętnic obwodowych, a także przewlekła choroba płuc, cukrzyca i demencja. Byli również o 20 procent bardziej narażeni na przedwczesną śmierć.

Chociaż badanie nie dowodzi związku przyczynowego, warto upewnić się, że przyjmujesz wystarczającą ilość płynów.

„Zmniejszona zawartość wody w organizmie jest najczęstszym czynnikiem zwiększającym stężenie sodu w surowicy, dlatego wyniki sugerują, że utrzymywanie dobrego nawodnienia może spowolnić proces starzenia i zapobiegać lub opóźniać choroby przewlekłe” – mówi Dmitrieva.