To najwspanialszy czas w roku. Przez kilka tygodni każdego roku świat nabiera magicznego blasku, ludzie wydają się weselsi, nawet zima jest bardziej przytulna.
Niezależnie od tego, czy obchodzisz święta religijne, takie jak Chanuka lub Boże Narodzenie, czy też bardziej świeckie okazje, na pewno masz własny wybór rytuałów lub zwyczajów, które sprawiają, że sezon świąteczny jest tak wyjątkowy. Oto bożonarodzeniowe tradycje z różnych zakątków świata.
1. W RPA głównym daniem świątecznym są smażone gąsienice
Świąteczne posiłki różnią się na całym świecie. Smażone na głębokim tłuszczu gąsienice (pawicy grabówki) są bardzo pożywne, ponieważ zawierają dużo białka. Uważa się je również za kulinarny specjał.
Gąsienice są zbierane w okresie Bożego Narodzenia i konserwowane, aby można je było jeść zimą. Lokalni mieszkańcy jedzą je jako przekąskę lub gotowane z pomidorami i sosem.
2. Niemiecki Krampus poluje na złe dzieci
Święty Mikołaj jest patronem dzieci, ale w wielu kulturach europejskich ma swojego przerażającego odpowiednika. Podczas gdy św. Mikołaj jest hojną postacią, która wynagradza dobro, jego odpowiednik istnieje po to, by karać złych ludzi.
W Niemczech tą groźną postacią jest Krampus. Nazwa Krampus pochodzi od niemieckiego słowa krampen, co oznacza pazur. Europejski folklor opisuje go jako rogatą bestię, która jest pół kozą, pół demonem.
Święto św. Mikołaja obchodzone jest w niektórych częściach Europy 6 grudnia, ale poprzednia noc znana jest jako Krampusnacht. Według folkloru Krampus pojawia się w nocy, aby „ukraść” niegodziwe dzieci i zabrać je do swojej kryjówki w piekle.
Rankiem 6 grudnia dzieci sprawdzają, czy but, który zostawiły poprzedniego wieczoru, zawiera prezenty (od św. Mikołaja) za dobre zachowanie czy węgiel lub brzozową rózgę (od Krampusa) za złe zachowanie.
Czytaj: Lumina Park Poznań – takiej atrakcji jeszcze nie było!
3. Czarownice kradną miotły w Norwegii
Od dawna wierzono w Norwegii, że czarownice i złośliwe duchy pojawiają się w Wigilię. Jeśli w pobliżu są miotły, czarownice ukradną je i odlecą na nich po niebie.
W rezultacie unikalną tradycją bożonarodzeniową jest chowanie mioteł w Wigilię, aby nie mogły zostać skradzione przez wiedźmy.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
4. Jedzenie świątecznego KFC w Japonii
Mięso jest popularną częścią większości świątecznych posiłków, ale w Japonii nie znajdziesz na stole indyka ani gęsi. Smażony kurczak jest niezwykle popularnym mięsem w Boże Narodzenie.
W 1970 roku kierownik pierwszej japońskiej restauracji KFC, Takeshi Okawara, promował smażonego kurczaka. Okawara sprzedawał tego kurczaka na przyjęcia jako substytut amerykańskiego obiadu z indyka i sposób na uczczenie Bożego Narodzenia.
Ponieważ Japonia nie miała wtedy wielu ustalonych tradycji bożonarodzeniowych, kampania przyjęła się. KFC w Japonii kontynuowało w 1974 roku kampanię „Kentucky for Christmas”, która trwa do dziś. Szacuje się, że 3,6 miliona rodzin w całym kraju spożywa KFC w Boże Narodzenie.
5. Wenezuelczycy na rolkach na Mszę Bożonarodzeniową
Z dużą populacją katolików, tysiące Wenezuelczyków co roku uczestniczy w mszy bożonarodzeniowej od 16 do 24 grudnia. Ale tradycją stało się unikanie normalnych środków transportu na potrzeby usługi.
Każdego roku tłumy wychodzą na ulicę i jeżdżą na rolkach na mszę bożonarodzeniową. To tak popularna tradycja w stolicy Wenezueli, Caracas, że rząd zamyka ulice dla samochodów o 8:00 rano, aby zapewnić bezpieczeństwo rolkarzom.
Nikt nie jest do końca pewien, gdzie zaczęła się tradycja. Powszechnie uważa się, że jest to alternatywa dla saneczkarstwa, ponieważ Wenezuela jest zbyt ciepła na śnieg.
6. Pajęczyny zdobią drzewa na Ukrainie
Na Ukrainie ludowa bajka opowiada o biednej rodzinie, której nie było stać na udekorowanie choinki ozdobami świątecznymi.
W Wigilię pająki w swojej chacie usłyszały smutny płacz dzieci i okryły nagie drzewo pięknymi pajęczynami. Kiedy dzieci obudziły się w bożonarodzeniowy poranek, słońce oświetliło pajęczyny i sprawiło, że choinka błyszczała.
Dlatego na Ukrainie zobaczysz pajęczyny na choinkach. Uważa się, że są symbolami szczęścia, które przyniosą rodzinom fortunę w następnym roku.
7. Wigilijny post w Polsce
Polska Wigilia to dzień postu, po którym wieczorem następuje biesiada. Święto Wigilii rozpoczyna się pojawieniem się pierwszej gwiazdy, na pamiątkę Gwiazdy Betlejemskiej. Dzieci często obserwują niebo, czekając na pojawienie się gwiazdy.
Święto składa się zwykle z 12 tradycyjnych polskich potraw reprezentujących 12 Apostołów. Nie podaje się czerwonego mięsa, ale popularne dania to karp, ryba w galarecie, kapusta, śledź w śmietanie i kutia (tradycyjna potrawa wigilijna z gotowanej pszenicy z makiem, miodem, orzechami, rodzynkami, migdałami).
Czytaj: W Szczecinie hitem sprzedaży są bombki choinkowe w kształcie paprykarza
8. Wielki Festiwal Latarni, Filipiny
Wielki Festiwal Latarni (Ligligan Parul Sampernandu) odbywa się co roku w sobotę przed Wigilią w mieście San Fernando – „Świątecznej Stolicy Filipin”. Festiwal przyciąga widzów z całego kraju i całego świata. Jedenaście barangayów (wiosek) bierze udział w festiwalu, a rywalizacja jest zacięta, ponieważ wszyscy próbują zbudować najbardziej wyszukaną latarnię.
Pierwotnie latarnie były prostymi tworami o średnicy około pół metra, wykonanymi z „papel de hapon” (japońskiego papieru origami) i oświetlonymi świecą. Dziś latarnie są wykonane z różnych materiałów i urosły do około sześciu metrów. Oświetlają je elektryczne żarówki, które mienią się w kalejdoskopie wzorów.
9. Koza w Gävle, Szwecja
Od 1966 roku w centrum Placu Zamkowego w Gävle buduje się 13-metrową Kozę Yule na czas adwentu, ale ta szwedzka tradycja bożonarodzeniowa nieświadomie doprowadziła do innej „tradycji” – ludzi próbujących ją spalić. Od 1966 r. koza została z powodzeniem spalona 29 razy – ostatnie zniszczenia miały miejsce w 2016 roku.
10. Yule Lads, Islandia
W ciągu 13 dni poprzedzających Święta Bożego Narodzenia na Islandii pojawia się 13 podstępnych postaci przypominających trolle. Yule Lads (jólasveinarnir lub jólasveinar w języku islandzkim) odwiedzają dzieci w całym kraju przez 13 nocy poprzedzających Boże Narodzenie. Każdego wieczoru w Święto Bożego Narodzenia dzieci stawiają swoje najlepsze buty przy oknie, aby Yule Lad mógł zostawić prezenty dla miłych dziewczynek i chłopców i gnijące ziemniaki dla niegrzecznych.
Faceci, ubrani w tradycyjne islandzkie stroje, są dość psotni, a ich imiona wskazują na rodzaj kłopotów, jakie lubią sprawiać. Odwiedź Islandię w święta i złap ich wszystkich!
11. Dzień Małych Świeczek, Kolumbia
Dzień Małych Świec (Día de las Velitas) wyznacza początek sezonu Bożego Narodzenia w całej Kolumbii. Na cześć Najświętszej Maryi Panny i Niepokalanego Poczęcia w oknach, balkonach i dziedzińcach przed domem umieszcza się świece i papierowe lampiony.
Tradycja świec rozrosła się i teraz całe miasta w całym kraju są rozświetlone wyszukanymi ekspozycjami. Niektóre z najlepszych można znaleźć w Quimbaya, gdzie dzielnice rywalizują o to, kto może stworzyć najbardziej imponującą aranżację.
12. Cavalcade of Lights, Toronto
Zimą, cudowne Toronto, coroczna Cavalcade of Lights, oficjalnie rozpoczyna sezon świąteczny. Pierwsza Cavalcade odbyła się w 1967 roku, aby pokazać nowo wybudowany ratusz w Toronto i plac Nathana Phillipsa.
Plac i choinkę oświetla ponad 300 000 energooszczędnych diod LED, które świecą od zmierzchu do 23:00 aż do Nowego Roku. Ponadto będziesz świadkiem spektakularnych pokazów sztucznych ogni i pojeździsz na łyżwach na świeżym powietrzu.
13. Na Grenlandii jedzą skórę wieloryba i sfermentowane ptaki morskie
Mieszkańcy Grenlandii serwują specjalną potrawę zwaną „mattak” zrobioną ze skóry wieloryba. Jej kawałki są zbyt twarde do przeżucia, więc zwykle połyka się je w całości. Grenlandczycy mają też „kiviak”, czyli surowe mięso alki (gatunek ptaka) fermentowane w foczej skórze. Ta potrawa jest tam uważana za prawdziwy przysmak
14. W Czechach kobiety rzucają butami, aby dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż
Zgodnie z czeską bożonarodzeniową tradycją niezamężne kobiety muszą stanąć tyłem do drzwi i w zależności od tego, jak „wyląduje” ich but, dowiedzą się, czy wkrótce wyjdą za mąż. Jeśli przód buta będzie skierowany w stronę drzwi, dla panny wkrótce zabrzmią weselne dzwony. Jeśli nie, dziewczyna musi jeszcze trochę poczekać.
15. W Hiszpanii w noc sylwestrową zakłada się czerwoną bieliznę i zjada 12 winogron
Hiszpania ma 2 wyjątkowe świąteczne tradycje. Związane są one nie z Bożym Narodzeniem, ale z Sylwestrem. Po pierwsze, o północy trzeba zjeść 12 winogron. I trzeba to zrobić bardzo szybko, w ciągu zaledwie 12 sekund. Jak można przypuszczać, każde winogrono reprezentuje jeden miesiąc, i jeśli zjecie je wszystkie, będziecie mieć szczęście cały rok.
Poza tym na Sylwestra trzeba koniecznie założyć czerwoną bieliznę. Może to być nawet skarpeta, ale tylko pod warunkiem, że dostałeś ją w prezencie.
16. W Finlandii obowiązkowa jest długa wigilijna sesja w saunie
W Wigilię Bożego Narodzenia każdy Fin przygotowuje się do długiej i relaksującej sesji w saunie. Trzeba ją odbyć, zanim sięgnie się po smakołyki podczas świątecznej kolacji. Mieszkańcy tego kraju uważają, że to świetny sposób na oczyszczenie organizmu, co jest bardzo ważne w ten uroczysty dzień.
17. W Etiopii w Boże Narodzenie zakłada się tradycyjne białe ubrania
Ganna, czyli etiopskie Boże Narodzenie, obchodzone jest siódmego stycznia. Lokalni mieszkańcy zwykle zakładają wtedy długie, białe, tradycyjne ubrania zwane „netela”. Wszyscy zbierają się na wspólne uroczystości, śpiewają i grają tradycyjną muzykę.