Nigdy nie bierz witaminy C i cynku razem

0
423
Jeśli bierzesz razem witaminę C i cynk, zaprzestań tej praktyki! Zdjęcie: onlymyhealth.com

Witamina C i cynk to dwa bardzo ważne składniki odżywcze, które należy przyjmować podczas tej pandemii.

Lekarze zalecają spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C i cynk, aby wzmocnić układ odpornościowy. Jeśli nie możesz tego zrobić z diety, przyjmuj suplementy.

Ale czy wiesz, że niektórych suplementów nie należy przyjmować razem?

Wielu z Was może przyjmować razem suplementy cynku i witaminy C, ale w tym artykule wyjaśnimy, dlaczego jest to śmiertelne połączenie.

Czy cynk i witaminę C można łączyć?

Jest tak wielu ludzi, którzy przyjmują razem wiele witamin i minerałów, nie znając ich zalet i wad. Uzupełniają suplementację, więc aby mieć to z głowy, biorą wszystko razem.

Ekspert ds. zdrowia publicznego i dietetyk Swati Bathwal wyjaśnia, że podczas przygotowywania kombinacji należy wziąć pod uwagę skład i rozpuszczalność składnika odżywczego. Dopóki składnik odżywczy nie zostanie optymalnie wchłonięty, nie zapewni on żadnych korzyści Twojemu organizmowi. Poza tym, w niektórych przypadkach, pora dnia wpływa na wchłanianie.

Zdjęcie: pixabay.com

Wchłanianie jest kluczowym czynnikiem dla każdego suplementu. Mieszanie dwóch suplementów może zmniejszyć wchłanianie, które tylko się marnuje. Oprócz tego takie kombinacje mogą powodować niekorzystne interakcje, które mogą szkodzić zdrowiu.

Czytaj: Witamina D może pomóc zmniejszyć ryzyko koronawirusa o 54%

Wyjątki

Jeśli spożywasz witaminę C i cynk (minerał) oddzielnie, nigdy nie spożywaj ich w tym samym czasie, jak wyjaśniono wcześniej.

Istnieją jednak leki OTC zawierające kwas askorbinowy (witamina C) i cynk. Czy możesz je wziąć jednocześnie? Tak, ale tylko w sugerowanej dawce. Dzieje się tak, ponieważ mają one zatwierdzoną klinicznie różnicę w składzie między witaminą a minerałem.

Na przykład istnieją tabletki witaminy C do żucia z niewielką ilością cynku. Na przykład, 100 mg witaminy C lub kwasu askorbinowego i 5 mg soli cynku. Jeśli przepisał Ci je lekarz, przyjmuj je tylko we właściwej dawce.

Czytaj: Słynny bocian z poznańskiego ZOO już na wolności

Skutki uboczne przedawkowania suplementów

Nigdy nie przedawkuj niczego, czy to suplementu diety, czy leku. Zawsze istnieje powód, dla którego lekarze sugerują określoną dawkę. Przedawkowanie bez konsultacji z lekarzem może powodować działania niepożądane, a niektóre z nich mogą być nawet długotrwałe.

Oto kilka skutków ubocznych przedawkowania witaminy C i cynku:

  • wymioty,
  • ostry ból brzucha,
  • krwawa biegunka,
  • silny ból brzucha,
  • krew w moczu,
  • łuszcząca się skóra,
  • senność,
  • wahania tętna,
  • słabe mięśnie,
  • zmiana cyklu miesiączkowego.

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów po zażyciu multiwitamin i minerałów, porozmawiaj ze swoim lekarzem i wyjaśnij swój stan.

Wniosek

Zarówno witamina C, jak i cynk są niezbędne dla organizmu do ochrony przed COVID-19 lub koronawirusem. Należy je przyjmować z pożywieniem lub suplementami diety, ale pamiętaj, aby nie przyjmować ich razem (jeśli przyjmujesz oddzielne tabletki witaminy C i cynku). Utrudniłoby to wchłanianie, a organizm nie uzyskałby korzyści, jakie powinien z nich czerpać. Lepiej jest wcześniej skonsultować się z lekarzem i postępować zgodnie z tym, co mówi.

johannesfloe.com – Art to remember