Nikobarczyk zwyczajny to piękny, kolorowy ptak

0
2049

Nikobarczyk zwyczajny to najbliższy z żyjących krewnych wymarłego dodo. Według Wikipedii ostatnie ptaki dodo zabito w 1662 roku. Od tego roku gatunek uważa się za wymarły. Mimo że ten ptak nie istnieje od ponad 350 lat, nadal ma krewnych, którzy cały czas żyją na tym świecie.

I tak np. znany jest nikobarczyk zwyczajny. To rzadkie stworzenie jest najbliższym żywym ptakiem z rodziny gołębiowatych, który ma wspólne korzenie ze słynnym ptakiem dodo, chociaż oba ptaki nie są do siebie podobne.

Nikobarczyk zwyczajny jest najbliższym żyjącym krewnym dronta dodo (Raphus cucullatus) i dronta samotnego (Pezophaps solitaria), można przeczytać na Wikipedii.

Występuje w południowo-wschodniej Azji od Andamanów i Nikobarów poprzez wybrzeża Mjanmy, Malezji po Nową Gwineę i dalej aż do Wysp Salomona. Unika miejsc zasiedlonych przez człowieka i najczęściej spotykany jest na małych wyspach i w strefie przybrzeżnej większych lądów.

Z racji, że ptaki te unikają człowieka, zdjęcia tego zwierzęcia są bardzo cenne. Zobaczcie, jak pięknie się prezentuje i jakie ma kolorowe upierzenie.

Źródło i zdjęcia: artfido.com

Czytaj: Gołąb kradł maki, aby zamieszkać w Australian War Memorial