Nowa ankieta ujawnia, że sekretem szczęścia jest praktykowanie wdzięczności

0
234
Wdzięczność to sposób na szczęście. Zdjęcie: Pixabay

Sekretem maksymalnego szczęścia może być wyrażanie wdzięczności, sugeruje nowy sondaż.

W ankiecie przeprowadzonej wśród 2000 Amerykanów zbadano potencjalny związek między wdzięcznością a szczęściem — ujawniając, że 65% respondentów, którzy deklarują, że są „bardzo szczęśliwi” na co dzień, częściej „zawsze” dziękują .

Patrząc na korelację między zadowoleniem z życia a wdzięcznością, jedna trzecia respondentów stwierdziła, że „zawsze” wyraża wdzięczność w swoim codziennym życiu. Spośród nich 62% stwierdziło, że są „bardzo zadowoleni” ze swojego życia.

Badanie przeprowadzone przez OnePoll na zlecenie Motivosity wykazało również, że respondenci przeciętnie uważają, że wyrażają wdzięczność innym około sześć razy w miesiącu – i otrzymują taką samą ilość uznania z powrotem.

„Istnieje dramatyczna korelacja między wdzięcznością a szczęściem” – powiedział Logan Mallory, wiceprezes ds. marketingu w Motivosity. „Kiedy ludzie proaktywnie chcą być wdzięczni, przeprogramowuje to ich mózg, aby szukać wokół nich pozytywów, a nie negatywów.”

„Poprzednie badania i wyniki tych ankiet mówią nam, że jeśli chcesz doświadczyć wzrostu zadowolenia z życia, po prostu częściej wyrażaj wdzięczność!”

Czytaj: Nowy milioner we Wrocławiu. Trafił „szóstkę” w Lotto!

Respondenci twierdzą, że najwięcej wdzięczności otrzymują od współmałżonków lub partnerów (28%), członków rodziny (26%) i przyjaciół (24%) – a dalej na liście znajdują się szefowie (17%) i współpracownicy (15%) .

Biorąc pod uwagę, że szefowie i współpracownicy znajdują się nisko na liście, aby okazać wdzięczność, być może nie jest zaskakujące, że tylko 18% zatrudnionych respondentów czuje się docenianych w pracy.

Nawet ci, którzy są „bardzo zadowoleni” ze swojego życia, odczuwają dwukrotnie większe uznanie w domu niż w pracy (46% vs 24%).

„Publiczne uznanie ma ogromny wpływ na to, aby ludzie naprawdę czuli, że ich codzienne wysiłki mają znaczenie, ponieważ poczucie docenienia poprawia jakość życia”.

Badanie UC Berkeley wykazało, że ludzie, którzy praktykują wdzięczność, konsekwentnie zgłaszają wiele korzyści, w tym:

 • wyższe poziomy pozytywnych emocji;
 • więcej radości i przyjemności;
 • więcej optymizmu i szczęścia;
 • bycie bardziej pomocnym, hojnym, współczującym i wybaczającym;
 • poczucie mniejszej samotności i izolacji.
Zdjęcie: pl.freepik.com

Słowo wdzięczność pochodzi od łacińskiego słowa gratia, które oznacza łaskę, łaskawość lub wdzięczność (w zależności od kontekstu). W pewnym sensie wdzięczność obejmuje wszystkie te znaczenia. Wdzięczność to uznanie za to, co dana osoba otrzymuje, zarówno materialne, jak i niematerialne. Z wdzięcznością ludzie uznają dobro w swoim życiu. W tym procesie ludzie zwykle rozpoznają, że źródło tej dobroci przynajmniej częściowo znajduje się poza nimi. W rezultacie bycie wdzięcznym pomaga również ludziom połączyć się z czymś większym niż oni sami jako jednostki — czy to z innymi ludźmi, naturą, czy z wyższą siłą.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W badaniach psychologii pozytywnej wdzięczność jest silnie i konsekwentnie powiązana z większym szczęściem. Wdzięczność pomaga ludziom odczuwać więcej pozytywnych emocji, cieszyć się dobrymi doświadczeniami, poprawiać swoje zdrowie, radzić sobie z przeciwnościami losu i budować silne relacje.

Ludzie odczuwają i wyrażają wdzięczność na wiele sposobów. Mogą zastosować ją do przeszłości (odzyskiwanie pozytywnych wspomnień i wdzięczność za elementy z dzieciństwa lub błogosławieństw z przeszłości), teraźniejszość (nie uznawanie szczęścia za pewnik, gdy się pojawia) i przyszłość (utrzymywanie pełnej nadziei i optymizmu postawy). Niezależnie od wrodzonego lub obecnego poziomu czyjejś wdzięczności, jest to cecha, którą jednostki mogą z powodzeniem dalej kultywować.

Istnieje wiele powodów, aby praktykować wdzięczność, w tym korzyści dla ogólnego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.

Praktykowanie wdzięczności może oznaczać różne rzeczy dla różnych ludzi. Od codziennych dzienników po wieczorne modlitwy, praktyka wdzięczności może przybierać różne formy.

Co to znaczy praktykować wdzięczność?

Wdzięczność jest po prostu definiowana jako stan wdzięczności. Polega na wyrażaniu podziękowań lub uznania za coś, od daru po samo życie.

Wdzięczność obejmuje uznanie pozytywnych rzeczy w Twoim życiu i tego, jak one na Ciebie wpływają. Może to być zarówno uznanie pięknego kwiatu, jaki mijasz na chodniku, jak i uczucie wdzięczności, które pochodzi z powrotu do zdrowia po ciężkiej chorobie.

Możesz ćwiczyć wdzięczność na wiele różnych sposobów, takich jak:

 • ćwiczenia wdzięczności, takie jak prowadzenie dziennika;
 • zwracanie uwagi na małe rzeczy w życiu, takie jak ptaki na drzewach;
 • mówienie komuś, że jesteś za niego wdzięczny lub za coś, co zrobił, nawet jeśli to było dawno temu;
 • zrobienie czegoś miłego dla kogoś w swoim życiu, aby wyrazić swoją wdzięczność;
 • medytując nad pozytywnymi aspektami swojego życia;
 • dziękując przez modlitwę.

Czytaj: Naukowcy udowodnili, że modlitwa ma niesamowitą moc

Korzyści z praktykowania wdzięczności

Istnieje wiele korzyści płynących z praktykowania wdzięczności, zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Wykazano, że regularna praktyka ma wymierny pozytywny wpływ na zdrowie.

1. Wzmacnia układ odpornościowy

Wykazano, że wdzięczność przyczynia się do ogólnego poczucia dobrego samopoczucia.

Stres obniża odpowiedź immunologiczną na potencjalne zagrożenia cielesne, podczas gdy poprawa samopoczucia psychicznego może pomóc organizmowi w walce z chorobą, zgodnie z przeglądem badań z 2004 roku.

Praktykowanie wdzięczności może również poprawić inne aspekty zdrowia fizycznego, a jedno z wczesnych badań z 2017 roku sugeruje, że może zmniejszyć ryzyko związane z niewydolnością serca.

2. Poprawia zdrowie psychiczne

Wdzięczność jest jednym z wielu czynników, które przyczyniają się do pozytywnych wyników w zakresie zdrowia psychicznego.

Jedno z badań z 2020 roku wykazało, że regularne praktykowanie wdzięczności może pomóc złagodzić objawy lęku i depresji. W starszym badaniu z 2003 roku zauważono, że wdzięczność wiązała się z poprawą nastroju.

Praktykowanie wdzięczności sprzyja pozytywnym odczuciom i może przyczynić się do poczucia dobrego samopoczucia, jeśli jest wykonywane regularnie.

3. Lepsze relacje

Wdzięczność nie tylko poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne; może również poprawić Twoje relacje.

Wdzięczność odgrywa kluczową rolę w tworzeniu relacji, a także we wzmacnianiu już istniejących.

Jeśli chodzi o relacje romantyczne, wdzięczność może pomóc partnerom czuć się bardziej zadowolonymi ze siebie nawzajem. Jedno z badań z 2010 r. wykazało, że partnerzy, którzy okazywali sobie wzajemną wdzięczność, następnego dnia zgłaszali zwiększoną satysfakcję ze związku i poprawę szczęścia.

4. Zwiększony optymizm

Bycie osobą optymistyczną może mieć wiele korzyści zdrowotnych, w tym zdrowe starzenie się, zgodnie z badaniem z 2019 roku. Jeśli nie jesteś z natury optymistą, praktyka wdzięczności może pomóc ci pielęgnować optymistyczne nastawienie, jak sugeruje badanie z 2018 roku.

W starszym badaniu z 2003 roku, wystarczyło 10 tygodni regularnej praktyki wdzięczności, aby uczestnicy poczuli się bardziej optymistycznie i pozytywnie na temat swojego obecnego życia i przyszłości.