Nowa inwestycja w Tychach!

0
234
Chińska firma planuje utworzyć co najmniej 100 miejsc pracy. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Chińska firma Sanhua Automotive zbuduje w Polsce fabrykę produkującą komponenty do pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Zainwestuje w fabrykę, która ma zatrudnić 350 osób, od 160 do 208 mln zł.

Obiekt będzie zlokalizowany w Tychach na południu Polski, na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) w przemysłowym regionie Śląska.

„To kolejny krok w stronę wzmocnienia gospodarki regionu i stworzenia nowych, cennych miejsc pracy” – powiedział Janusz Michałek, prezes KSSE, w której działa już ponad 540 firm, w tym Fiat Chrysler Automobiles (FCA).

„Jestem przekonany, że ta inwestycja jeszcze bardziej zwiększy innowacyjność i międzynarodową konkurencyjność naszej strefy ekonomicznej” – dodał.

Zakład będzie produkował komponenty do systemów zarządzania ciepłem dla pojazdów zasilanych nowymi źródłami energii, w szczególności dla samochodów elektrycznych i hybrydowych. Wśród powstałych części znajdą się agregaty chłodnicze, wymienniki ciepła, zawory i pompy ciepła.

Obiekt będzie zajmował powierzchnię ponad 13 000 metrów kwadratowych. W początkowej fazie projektu będzie zatrudniać do 100 osób, a do 2025 roku ma to być 350 osób.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Historyczny sukces Polaka! Pierwszy taki złoty medal dla Polski

Sanhua Automotive jest częścią Sanhua Holding Group, światowego producenta komponentów grzewczych i chłodniczych. Od 2006 roku firma produkuje już w Tychach komponenty do sprzętu AGD, a w 2019 roku rozpoczęła tam również produkcję komponentów plastikowych dla przemysłu motoryzacyjnego.

W ostatnich latach w Polsce doszło do szeregu inwestycji związanych z branżą pojazdów elektrycznych. W październiku Volkswagen ogłosił, że w Nysie wybuduje fabrykę części do akumulatorów o wartości 1,7 miliarda euro (7,4 miliarda złotych).

W zeszłym roku Mercedes-Benz ogłosił plany zainwestowania ponad 1 miliarda euro (4,3 miliarda złotych) w utworzenie w Polsce fabryki, która będzie pierwszą fabryką niemieckiego giganta motoryzacyjnego produkującą wyłącznie elektryczne samochody dostawcze.

Volvo otwiera w Krakowie nowe centrum technologiczne, które będzie częścią przejścia na produkcję całkowicie elektryczną. W ubiegłym roku południowokoreański producent części do akumulatorów SK Nexilis zainaugurował budowę fabryki w Stalowej Woli o wartości 627 mln euro.

Polski rząd, który w tym miesiącu ma opuścić urząd po ośmiu latach sprawowania władzy, również postawił sobie za cel stworzenie polskiej linii samochodów elektrycznych o nazwie Izera.

W zeszłym roku chińska firma Geely – należąca między innymi do marek Volvo i Lotus – zdecydowała się na dostawę platformy dla pojazdu. Jednak z niedawnego raportu polskiego urzędu kontroli państwowej wynika, że postęp w zwodowaniu Izery jest opóźniony w 94%.

CZYTAJ: Pierwszy w Polsce samochód elektryczny zaprezentowano w Katowicach

Kiedyś rząd zakładał także, że do 2025 roku na polskich drogach będzie jeździł milion samochodów elektrycznych. Jednak postęp w realizacji tego celu – który później skorygowano do 600 000 pojazdów elektrycznych i hybrydowych do 2030 roku – również jest powolny. Do końca października br. w Polsce zarejestrowano zaledwie 90 902 pojazdów elektrycznych.