Nie ma magicznej liczby, jeśli chodzi o ćwiczenia, ale to nie znaczy, że liczby nie są ważne.
W końcu liczby są łatwymi, wygodnymi rzeczami do zapamiętania. A ponieważ aktywność fizyczna jest czymś, co można łatwo określić ilościowo, posiadanie liczb jako symboli tego, ile ćwiczeń powinniśmy wykonywać, może odgrywać ważną rolę w zdrowiu publicznym.
Jeśli chodzi o chodzenie, najbardziej oczywistą liczbą, o której wielu z nas myśli, jest 10 000 – od dawna wyidealizowany jako cel do osiągnięcia pod względem codziennych kroków potrzebnych do poprawy naszego zdrowia.
Są też dowody na poparcie tego. Wiele badań z ostatnich lat wykazało, że codzienne podejmowanie większej liczby kroków wiąże się z mniejszym ryzykiem przedwczesnej śmierci i nie ma nawet znaczenia, skąd te kroki pochodzą.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Oczywiście każda analiza jest nieco inna.
Z tego powodu naukowcy dokonują nowych, przyrostowych odkryć na temat tego, jak dobre dla ludzi jest chodzenie X kroków, a także identyfikują, kto może na tym skorzystać i w jakim stopniu.
W najnowszym badaniu mającym na celu zbadanie tego terytorium, zespół kierowany przez epidemiolog aktywności fizycznej Amandę Paluch z Uniwersytetu w Massachusetts, śledził grupę ponad 2000 mężczyzn i kobiet w średnim wieku, pochodzących z czterech różnych miast USA.
Grupa, której średnia wieku wynosiła nieco ponad 45 lat, nosiła akcelerometry, które śledziły ich dzienną liczbę kroków i intensywność kroków podczas godzin czuwania.
Eksperyment rozpoczął się w 2005 roku, a uczestnicy byli obserwowani w regularnych odstępach czasu do 2018 roku.
Chociaż obserwacyjny charakter badania oznacza, że nie możemy wyciągnąć żadnych jednoznacznych wniosków na temat tego, w jaki sposób chodzenie poprawiło (lub nie) zdrowie osób biorących udział w eksperymencie, można zidentyfikować powiązania między poziomem aktywności a wynikami zdrowotnymi w grupie ogólnie.
Co najważniejsze, naukowcy odkryli tutaj, że osoby wykonujące co najmniej 7000 kroków dziennie miały o około 50 do 70% niższe ryzyko przedwczesnej śmierci w porównaniu z osobami, które w eksperymencie wykonywały średnio mniej niż 7000 kroków dziennie.
Sama intensywność kroków (mierząca szybkość pokonywanych kroków) nie miała wpływu na śmiertelność.
Czytaj: Lech Poznań otworzył piłkarską sekcję kobiecą
Według naukowców zwiększenie dziennej liczby kroków wśród najmniej aktywnych osób w populacji może zapewnić największą ochronę przed śmiertelnością – ale po pewnym momencie dodatkowe kroki wydają się nie mieć korzystnego wpływu, przynajmniej na ten konkretny wynik.
„Wykonywanie ponad 10 000 kroków dziennie nie wiązało się z większym zmniejszeniem ryzyka śmiertelności” – wyjaśniają naukowcy w swoim badaniu.
Chociaż odkrycia zasadniczo potwierdzają wiele z tego, co już wiemy o korzyściach z chodzenia z poprzednich badań, nowy próg 7 000 kroków jest z pewnością łatwiejszym celem do osiągnięcia niż 10 000 kroków dla osób, które nie chodzą na tym poziomie.
„Codzienne kroki to prosta, łatwa do monitorowania metryka, a uzyskanie większej liczby kroków dziennie może być dobrym sposobem na promowanie zdrowia” – powiedziała Paluch w rozmowie z HealthDay News.
„7000 kroków dziennie może być świetnym celem dla wielu osób, które obecnie nie osiągają tej ilości”.
Nie, że 7000 kroków to magiczna liczba; nie jest to też ostatnia liczba, o której prawdopodobnie będziemy słyszeć na ten temat.
Według badaczki aktywności fizycznej Nicole Spartano z Uniwersytetu Bostońskiego, w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się znacznie więcej o tym, jak codzienne kroki wpływają na nasze zdrowie – dzięki nowej generacji zbliżających się badań z wykorzystaniem nowszej technologii akcelerometru, która nie była dostępna w 2005 roku.
„Nie jest jasne, w jakim stopniu kroki mierzone na starszych monitorach aktywności porównują się z krokami mierzonymi przez popularne urządzenia konsumenckie, w tym smartwatche, krokomierze i aplikacje na smartfony” – pisze Spartano w komentarzu eksperckim na temat nowych badań.
„W ciągu najbliższych kilku lat liczba opublikowanych artykułów odnoszących się do liczby kroków do śmiertelności gwałtownie wzrośnie, ponieważ wiele innych dużych badań grupowych zakończyło pomiary akcelerometrii przy użyciu szerokiej gamy akcelerometrów klasy badawczej z 10-letnim lub dłuższym okresem obserwacji.”
Wyniki są raportowane w JAMA Network Open.