Nowa szczepionka chroni przed uzależnieniem od fentanylu

0
213
Naukowcy odkryli przełomową szczepionkę na fentanyl. Zdjęcie: Twitter

Ponad 150 osób dziennie umiera z powodu przedawkowania fentanylu.

Naukowcy z Uniwersytetu Houston opracowali szczepionkę, która może zapewnić skuteczną ochronę przed rozwojem uzależnienia od opioidowego fentanylu, zgodnie z komunikatem prasowym instytucji opublikowanym w poniedziałek. Szczepionka blokuje zdolność leku do wnikania do mózgu, eliminując jego potężny i uwodzicielski „haj”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Trudno zrezygnować

Fentanyl jest 50 razy silniejszy niż heroina i 100 razy silniejszy niż morfina, i jest odpowiedzialny za śmierć ponad 150 osób każdego dnia. Obecnie szacuje się, że 80 procent osób uzależnionych od tego narkotyku doświadcza nawrotu podczas próby rzucenia nałogu. Nowa szczepionka może to zmienić.

Czytaj: Oto jak Holandia traktuje uzależnionych od heroiny

„Uważamy, że te odkrycia mogą mieć znaczący wpływ na bardzo poważny problem nękający społeczeństwo od lat – nadużywanie opioidów. Nasza szczepionka może generować przeciwciała przeciw fentanylowi, które wiążą się ze spożytym fentanylem i zapobiegają przedostawaniu się go do mózgu, umożliwiając jego usunięcie z organizmu przez nerki. W ten sposób człowiek nie odczuje efektów euforii i może „wrócić” do trzeźwości” – powiedział główny autor badania, Colin Haile, profesor nadzwyczajny psychologii na UH i Texas Institute for Measurement, Evaluation and Statistics (TIMES) oraz założyciel UH Drug Discovery Institute.

Badania nad skutecznością szczepionki były dotychczas prowadzone wyłącznie na szczurach. Jednak naukowcy odkryli, że szczepionka nie spowodowała żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Zespół planuje teraz przeprowadzić badania kliniczne na ludziach, aby sprawdzić, czy szczepionka jest tak samo skuteczna jak u szczurów.

„Przeciwciała przeciw fentanylowi były specyficzne dla fentanylu i jego pochodnej, i nie reagowały krzyżowo z innymi opioidami, takimi jak morfina. Oznacza to, że zaszczepiona osoba nadal będzie mogła być leczona w celu złagodzenia bólu za pomocą innych opioidów” – powiedział Haile.

Nowa szczepionka zawiera adiuwant pochodzący z bakterii E. coli o nazwie DMLT, który przyspiesza odpowiedź układu odpornościowego na szczepionki. Jest to kluczowe i istotne kryterium skuteczności szczepionek przeciwuzależnieniowych, które zostało opracowane przez zespół z pomocą naukowców ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Tulane.

Zabiegi nie zawsze są skuteczne

Obecnie dostępne metody leczenia zaburzeń związanych z używaniem opioidów obejmują metadon, buprenorfinę i naltrekson, ale nie zawsze okazują się skuteczne.

Therese Kosten, profesorka psychologii i dyrektorka programu neurobiologii rozwojowej, poznawczej i behawioralnej na Uniwersytecie Houston, nazywa nową szczepionkę potencjalnym „zmieniaczem gry”.

„Stosowanie i przedawkowanie fentanylu jest szczególnym wyzwaniem terapeutycznym, które nie jest odpowiednio rozwiązywane za pomocą obecnych leków ze względu na jego farmakodynamikę, a leczenie ostrego przedawkowania za pomocą krótko działającego naloksonu nie jest odpowiednio skuteczne, ponieważ często potrzebne są wielokrotne dawki naloksonu, aby odwrócić śmiertelne skutki fentanylu” – powiedziała Kosten, starsza autorka badania.

Czytaj: Wrocławskie lotnisko czeka duża przebudowa za 350 mln zł

W przeszłości, naukowcy ze Szkoły Medycznej Wake Forest przy wsparciu Narodowego Instytutu ds. Narkomanii opracowali nieuzależniający środek przeciwbólowy do walki z uzależnieniami od opioidów. Udowodniono, że nowy związek chemiczny, nazwany AT-12, ma podwójne działanie terapeutyczne, które tłumi uzależniające działanie opioidów i wywołuje podobne do morfiny działanie przeciwbólowe u ludzi.

Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Pharmaceutics.