Nowa wystawa w Tokio bada 1500-letnią historię kobiecych kimon

0
439

Jako narodowy strój Japonii kimona mają długą i barwną historię. Podczas gdy dziś kostium jest częścią nowoczesnej odzieży ulicznej, tradycyjna wersja szaty jest nadal celebrowana. Nowa wystawa w Japonii bada ewolucję kobiecych kimon w jej 1500-letniej historii.

Gospodarzem tego niezwykłego pokazu jest tokijskie Muzeum Kostiumów Bunka Gakuen we współpracy ze Stowarzyszeniem Kultury Barwienia i Tkania Kioto, z którego to ostatnie obchodzi 80. rocznicę powstania.

Zwiedzający mogą obejrzeć oryginalne kostiumy od XIX wieku do czasów współczesnych, a także zobaczyć asortyment odtworzonych kimon z okresu Kofun (ok. 300–538 n.e.) aż do okresu Meiji (1868–1916) eksponowanych na manekinach.

Czytaj: Bajkowy moment między dziewczyną a jeleniem w Japonii

Dodatkowo na wystawie zostały również zaprezentowane metody i materiały wykorzystywane do produkcji kimon, a także szczególne techniki barwienia i tkania wykorzystywane przy tworzeniu wybranych wyrobów. Zainteresowani goście mają również możliwość zapisania się na pokazy farbowania i pogłębione wykłady na temat damskich kimon.

Wystawa trwa od 15 lipca do 28 września 2021 roku. Na stronie wystawy można kupić bilety oraz zapisać się na warsztaty i wykłady z szycia i farbowania kimon.

Nowa wystawa w Muzeum Kostiumów Bunka Gakuen w Tokio w Japonii przedstawia obszerną kolekcję damskich kimon z ponad 1500-letniej historii.

Czytaj: Pierwsza na świecie kawiarnia ze świnkami powstała niedawno w Tokio

Kostium z okresu Kofun, [Reprodukcja], 1931.
(Kolekcja Stowarzyszenia Kultury Barwienia i Tkania w Kioto)

Wystawa jest czynna od 15 lipca do 28 września 2021 roku.

Kostium z okresu Asuka / Nara, [Reprodukcja], 1931.
(Kolekcja Stowarzyszenia Kultury Barwienia i Tkania w Kioto)
Kimono farbowane techniką Yūzen w połowie okresu Edo. (Reprodukcja), 1931.
(Kolekcja Stowarzyszenia Kultury Barwienia i Tkania w Kioto)

Muzeum Kostiumów Bunka Gakuen | 文化学園服飾博物館: Strona internetowa

johannesfloe.com – Art to remember