Nowa Zelandia podnosi stopy procentowe po raz pierwszy od 7 lat

0
405
Zdjęcie: Reuters/Twitter

Bank centralny Nowej Zelandii podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od siedmiu lat, próbując powstrzymać ceny nieruchomości i inflację.

Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) zwiększył swoją stopę gotówkową o jedną czwartą punktu procentowego do 0,5%.

Ekonomiści spodziewali się podwyżki w zeszłym miesiącu, ale bank wstrzymał się z powodu wybuchu wariantu Covid-19 Delta.

Nowa Zelandia jest jedną z pierwszych rozwiniętych gospodarek, która odwróciła się od obniżek stóp procentowych wprowadzonych podczas pandemii.

RBNZ powiedział również, że planuje usunąć więcej środków stymulujących, ponieważ gospodarka nadal się ożywia.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

„Komitet zauważył, że z czasem spodziewane jest dalsze usuwanie stymulacji polityki pieniężnej, a przyszłe ruchy będą uzależnione od średnioterminowych perspektyw inflacji i zatrudnienia” – powiedział RBNZ.

Nowa Zelandia szybko wyszła z recesji w zeszłym roku, częściowo dlatego, że zdołała powstrzymać koronawirusa i była w stanie ponownie otworzyć swoją gospodarkę przed innymi krajami.

RBNZ ostatnio podniósł koszt kredytu na posiedzeniu ustalającym stopy procentowe w lipcu 2014 roku.

Czytaj: Płatny urlop dla matki i ojca po poronieniu w Nowej Zelandii

Odwijanie środków awaryjnych

W zeszłym roku banki centralne, rządy i międzynarodowe instytucje finansowe obniżyły stopy procentowe i wpompowały biliony dolarów w światową gospodarkę, aby chronić ją przed skutkami blokad i zamykania granic przez kraje.

Podwyżka plasuje Nową Zelandię wśród garstki rozwiniętych gospodarek, które w ostatnich tygodniach podniosły koszty pożyczek, ponieważ banki centralne chcą wycofać te nadzwyczajne środki.

W sierpniu Korea Południowa jako pierwsza duża gospodarka azjatycka podniosła stopy procentowe od początku pandemii koronawirusa.

Bank Korei podniósł swoją podstawową stopę procentową z rekordowo niskiego poziomu 0,5% do 0,75%.

Posunięcie to miało pomóc w ograniczeniu zadłużenia gospodarstw domowych w kraju i cen domów, które wzrosły w ostatnich miesiącach.

Norwegia i Czechy również podniosły w ostatnim miesiącu koszty finansowania zewnętrznego.

Oczekuje się, że inne kraje również podniosą stopy procentowe w nadchodzących miesiącach. Te wyższe koszty kredytu nieuchronnie zostaną przeniesione na osoby fizyczne i przedsiębiorstwa.

Czytaj: Nowy mural we Wrocławiu jest jednocześnie hotelem dla pszczół