Nowa Zelandia wypowiedziała wojnę papierosom. Pierwsze takie na prawo na świecie.
Na całym świecie rządy i organizacje zdrowotne opracowały przepisy i kampanie mające na celu zniechęcenie do palenia papierosów, od graficznych ostrzeżeń na etykietach po naciski na obszary wolne od dymu tytoniowego. Teraz Nowa Zelandia przyjęła bardziej rygorystyczne podejście, które ma na celu całkowite położenie kresu paleniu tytoniu. W zeszłym roku parlament uchwalił szereg ustaw antynikotynowych, w tym jedną, która oznacza, że osoby urodzone w 2009 roku lub później nigdy nie będą mogły kupować papierosów ani żadnych innych wyrobów tytoniowych w kraju.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
To pierwsze na świecie przepisy, które uniemożliwią następnemu pokoleniu legalne kupowanie papierosów.
„Chcemy mieć pewność, że młodzi ludzie nigdy nie zaczną palić, więc sprzedaż lub dostarczanie wyrobów tytoniowych nowym grupom młodzieży będzie przestępstwem” – powiedziała po uchwaleniu ustawy wiceminister zdrowia Nowej Zelandii, Ayesha Verrall. „Osoby w wieku 14 lat, kiedy ustawa wejdzie w życie, nigdy nie będą mogły legalnie kupować tytoniu”.
Poza corocznym podnoszeniem wieku palenia, aby móc legalnie kupić papierosy — prawem uważanym za pierwsze tego rodzaju na świecie — legalna ilość nikotyny w wyrobach tytoniowych zostanie radykalnie zmniejszona, a liczba sprzedawców detalicznych, którzy będą mogli je sprzedawać, zostanie zmniejszona o 90%, od 6000 do 600. Papierosy nie będą już sprzedawane w supermarketach i sklepach spożywczych, będzie można je kupić tylko w specjalistycznych sklepach tytoniowych.
Czytaj: Nie tylko palenie papierosów – poznaj jeszcze gorsze nawyki
Wysiłki te wzmacniają misję Nowej Zelandii polegającą na uwolnieniu się od dymu tytoniowego do 2025 roku. Według statystyk rządowych, wskaźnik palenia jest na historycznie niskim poziomie, biorąc pod uwagę, że tylko 8% dorosłych w Nowej Zelandii pali codziennie, w porównaniu z 9,4% dorosłymi w zeszłym roku. Inicjatywy mają nadzieję obniżyć tę liczbę do mniej niż 5% w ciągu najbliższych dwóch lat.
Rząd zwiększył również finansowanie usług i kampanii zdrowotnych oraz uruchomił usługi związane z rzucaniem palenia.
„Ta ustawa przyspiesza postęp w kierunku wolnej od dymu tytoniowego przyszłości” — mówi Verrall. „Tysiące ludzi będzie żyło dłużej i zdrowiej, a system opieki zdrowotnej będzie miał o 5 miliardów dolarów więcej, jeśli nie będzie musiał leczyć chorób spowodowanych paleniem, takich jak liczne rodzaje raka, zawały serca, udary, amputacje”. A ponieważ Nowa Zelandia może pochwalić się powszechnym systemem opieki zdrowotnej, zmiany te oznaczają ogromne zwycięstwo zdrowia publicznego.
Czytaj: Mercedes Benz zainwestuje blisko Wrocławia ponad 4,7 mld złotych