Ukąszenie przez komary jest dość powszechnym zagrożeniem. Ale jeśli przyjrzysz się uważnie, zdasz sobie sprawę, że komary wydają się mieć słabość do niektórych ludzi, a do innych nie podlatują wcale. Dlatego niektórzy ludzie zawsze zostają ukąszeni przez komary, podczas gdy inni mają spokój bez ukąszeń. Nowe badanie skupiło się na przyczynie tego. Im bliżej jesteśmy zrozumienia przyczyny, tym bliżej jesteśmy walki z rozprzestrzenianiem się chorób przenoszonych przez komary.
Nowe badanie
Wcześniej powszechnie reklamowano geny, pot i grupy krwi jako przyczyny tego zjawiska gryzienia komarów. Ale nowe badania sugerują, że kwasowy skład naszej skóry może być tutaj decydującym czynnikiem. Zapach ludzkiej skóry składa się z mieszanki kwaśnych związków organicznych i może zmieniać się w czasie. Nie tak oczywiste obszary, jak pachy, ale mniej oczywiste zapachy wokół otwartych części ciała sprawiają, że osoba jest bardziej podatna na ukąszenia komarów i innych owadów.
Czytaj: Dlaczego komary niektórych ludzi gryzą bardziej, a innych wcale?
Proces badawczy
W celu przeprowadzenia badania naukowcy zebrali próbki zapachu ludzkiej skóry w dwóch kategoriach. Utworzyły się dwie osobne grupy — jedna z ludźmi, którzy częściej niż często są kąsani przez komary, a druga ze szczęściarzami, którzy nie częstymi ofiarami ukąszeń komarów. Poprosili obie grupy o noszenie przez pewien czas nylonowych pończoch na przedramionach. Następnie porównali zapach ludzi z obu grup.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Nowe odkrycie
Wyniki badań wykazały, że atrakcyjność danej osoby dla komarów jest związana z obfitością kwasów karboksylowych, czyli kwasów organicznych zawierających grupę karboksylową. Ta atrakcyjność może trwać miesiącami. Jednak autorzy badania powstrzymali się od wskazania nadmiernej ilości kwasów karboksylowych jako jedynej przyczyny, ponieważ nie mogli znaleźć określonego wzorca czynników przyczyniających się do zapachu skóry w grupie osób nieatrakcyjnych dla komarów.
Czytaj: Serial „Wielka woda” o powodzi we Wrocławiu hitem Netflixa