Nowe badanie krwi wykrywa ponad 50 rodzajów raka

0
423
Zdjęcie: pixabay.com

Naukowcy opracowali badanie krwi, które jest w stanie wykryć ponad 50 rodzajów raka. Badanie pokazuje imponujące wyniki w wykrywaniu guzów we wczesnych stadiach.

Według naukowców proste badanie krwi, które może wykryć ponad 50 rodzajów raka, zanim pojawią się jakiekolwiek kliniczne oznaki lub objawy choroby, jest na tyle dokładne, że można je wdrożyć jako test przesiewowy w całym kraju.

Badanie, które jesienią pilotował również NHS England, jest skierowane do osób o podwyższonym ryzyku zachorowania, w tym pacjentów w wieku 50 lat i starszych.

Badanie jest w stanie zidentyfikować wiele rodzajów chorób, które są trudne do zdiagnozowania we wczesnym stadium, takie jak nowotwory głowy i szyi, jajników, trzustki, przełyku i niektóre nowotwory krwi.

Czytaj: Oznaki i objawy raka jajnika, które kobiety często ignorują

Naukowcy powiedzieli, że ich odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Annals of Oncology, pokazują, że test dokładnie wykrywa raka często przed pojawieniem się jakichkolwiek oznak lub objawów, przy bardzo niskim odsetku wyników fałszywie dodatnich.

Test, opracowany przez amerykańską firmę Grail, szuka zmian chemicznych we fragmentach kodu genetycznego – DNA bezkomórkowym (cfDNA) – które przeciekają z guzów do krwiobiegu.

Test został opracowany przy użyciu algorytmu uczenia maszynowego – rodzaju sztucznej inteligencji. Działa poprzez badanie DNA zrzucanego przez guzy i krążącego we krwi. Mówiąc dokładniej, skupia się na zmianach chemicznych w tym DNA.

Czytaj: Dwa dni grania na żywo na rzecz dzieci z onkologii

Najnowsze badania wykazały, że test ma imponująco wysoki poziom dokładności. Naukowcy przeanalizowali wykonany test u 2823 osób z chorobą i 1254 osób bez chorób.

Test prawidłowo zidentyfikował, kiedy rak był obecny w 51,5% przypadków we wszystkich stadiach choroby, a błędnie wykrył raka tylko w 0,5% przypadków.

W guzach litych, które nie mają żadnych opcji badań przesiewowych – takich jak rak przełyku, wątroby i trzustki – zdolność do wygenerowania pozytywnego wyniku testu była dwukrotnie wyższa (65,6%) niż w przypadku guzów litych, które mają możliwości badań przesiewowych, takich jak piersi, raka jelita, szyjki macicy i prostaty.

Tymczasem ogólna zdolność do wygenerowania pozytywnego wyniku testu w nowotworach krwi, takich jak chłoniak i szpiczak, wyniosła 55,1%.

Test poprawnie zidentyfikował również tkankę, w której znajdował się rak w organizmie w 88,7% przypadków.

„Wczesne wykrycie raka, kiedy leczenie ma większe szanse powodzenia, jest jedną z najważniejszych możliwości, jakie mamy, aby pokonać raka” – powiedział dr Eric Klein, przewodniczący Instytutu Urologicznego i Nerek Glickman w Cleveland Clinic w USA i pierwszy autor badań.

„Dane te sugerują, że jeśli będzie stosowany razem z istniejącymi testami przesiewowymi, test na wykrywanie wielu nowotworów może mieć głęboki wpływ na sposób wykrywania raka, a ostatecznie na zdrowie publiczne”.

„To nowe badanie pokazuje imponujące wyniki prostego badania krwi, które może wykryć wiele rodzajów raka” – powiedział dr Marco Gerlinger z Institute of Cancer Research w Londynie.

„Fałszywe alarmy są niskie, co jest ważne, ponieważ pozwoli to uniknąć błędnych diagnoz. W przypadku niektórych z najczęstszych typów nowotworów, takich jak rak jelita lub płuc, test wykrył nawet bardzo małe nowotwory na etapie, na którym wiele z nich można potencjalnie wyleczyć” – dodał Gerlinger.

„Ten test już teraz pozwala rzucić okiem na wczesne wykrywanie raka w przyszłości, które prawie na pewno będzie oparte na płynnych testach biopsyjnych, które wykrywają DNA raka we krwi”.

Tymczasem wyniki pilotażowego testu NHS, który obejmie 140 000 uczestników, są spodziewane do 2023 roku.

Prof. Peter Johnson, krajowy dyrektor kliniczny NHS ds. raka, powiedział: „To najnowsze badanie dostarcza dalszych dowodów na to, że takie badania krwi mogą pomóc NHS w osiągnięciu ambitnego celu, jakim jest znalezienie trzech czwartych nowotworów na wczesnym etapie, kiedy mają one najwyższe szanse na wyleczenie”.

„Dane są zachęcające i pracujemy z Grailem nad badaniami, aby zobaczyć, jak ten test sprawdzi się w klinikach w całej NHS, który rozpocznie się już wkrótce”.

johannesfloe.com – Art to remember