Nowe planetarium można znaleźć w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie

0
259

Planetarium w Morskim Centrum Nauki (MCN) jest gotowe do zwiedzania. Na trzech piętrach lewitującej kuli widzowie mogą oglądać pokazy związane z astronomią, fizyką, chemią, biologią i nie tylko. Planetarium może pomieścić do 41 widzów. Otwarcie Morskiego Centrum Nauki planowane jest na maj 2023 roku.

Próba generalna Planetarium zakończyła się pełnym sukcesem. Widok Ziemi z kosmosu robi mega wrażenie. Już za kilka miesięcy mieszkańcy Szczecina będą mogli sami się o tym przekonać.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Morskie Centrum Nauki odwołuje się do dziedzictwa i działalności profesora US, Jerzego Stelmacha.

Oprogramowanie SkyExplorer umożliwia prezentację pokazów astronomicznych, filmów popularnonaukowych oraz grafik 3D tworzonych w czasie rzeczywistym. Zapewnia również dostęp do katalogów i internetowych baz danych: ciał niebieskich, planet, supernowych, egzoplanet, pulsarów, planetoid, komet, kwazarów, naturalnych i sztucznych satelitów oraz wielu innych obiektów.

Czytaj: Ekran wyświetlający livestream z satelity NASA w centrum Nowego Jorku

Planowane są również pokazy z wykorzystaniem specjalnego programu do symulacji projekcji gwiazd, co daje możliwość przyjrzenia się z bliska obiektom w przestrzeni.

Dzięki zaawansowanej technologii możliwe jest obserwowanie konstelacji czy astronomicznych punktów orientacyjnych. Można latać statkiem kosmicznym i obserwować łaziki i lądowniki. Ciekawostką na skalę europejską jest to, że nasze planetarium jest połączone z takim bankiem informacji. Do naszej dyspozycji jest każdy film, który powstanie na świecie, dotyczący astronomii i wiedzy. Tu w Szczecinie jest od ręki” – powiedział Jarosław Dobrzyński, rzecznik prasowy Morskiego Centrum Nauki.

Nie możemy doczekać się otwarcia. A Ty?

Czytaj: Ekstremalne zbliżenie Słońca – najbardziej szczegółowe zdjęcie, jakie kiedykolwiek wykonano