Nowe uprawnienia dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B – prezydent podpisał ustawę

0
656
zdjęcie: pixabay.com

Już niebawem posiadacze prawa jazdy kategorii B będą cieszyć się nowym uprawnieniem. Prezydent podpisał nowelizację ustawy, by kierowcy mogli jeździć trójkołowcami. W przeciwieństwie do motocykli, nie ma ograniczeń mocy. Nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku. 

Kategoria B wystarczy, by jeździć motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, teraz przyszedł czas na trójkołowce, które dotychczas wymagały uprawnień na motocykl. Jednak, aby móc zacząć jeździć trójkołowcem należy spełnić jeden warunek – kierowca musi posiadać prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat. Portal TVN24 BiŚ informuje, że prezydent podpisał nowelizację ustawy. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od ich ogłoszenia, w praktyce jeszcze w tym roku.

Nowelizacja przepisów ma być ukłonem w stronę wszystkich niepełnosprawnych osób, jednak na nowych przepisach może skorzystać większa grupa kierowców. Posłowie są przekonani, że pozwoli to na zmniejszenie emisji CO2, ponieważ większa liczba kierowców porzuci cztery koła na rzecz trzech.

Wielu producentów posiada oferty pojazdów, które wyglądają i jeżdżą jak motocykle, ale mają dodatkowe koło, więc są zaliczane do trójkołowców. Ustawa nie mówi nic o ograniczeniach dotyczących pojemności silnika czy jego mocy. W uzasadnieniu propozycji zmiany przepisów mówiono o tym, że jazda trójkołowcem jest bliższa prowadzeniu samochodu niż motocykla. Ten, kto wypowiedział te słowa na pewno nie zdaje sobie sprawy, jak jeździ się trójkołowcem, zwłaszcza Yamaha Niken, Piaggio MP3 oraz każdym innym trójkołowcem z parą kół z przodu. To wcale nie jest takie proste.

Jeżeli przepisy wykonawcze zakwalifikują trójkołowiec tylko ze względu na ilość kół, a nie na podstawie posiadanej homologacji, to oznacza to, że Yamaha Niken, która posiada homologację motocyklową, jest objęta ustawą. Tak samo w przypadku 160-konnej trajki zbudowanej na bazie Honcy Gold Wing, czy potężnego Harleya-Davidsona TriGlide.

Dlatego z jednej strony jest to bardzo korzystne, ale z drugiej strony takie Piaggio MP3 z silnikiem o pojemności 500 cm3 i mocy 44 KM może zaskoczyć niedoświadczonego kierującego i może skończyć się tragedią.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl