Nowo odkryta rafa koralowa jest wyższa niż Empire State Building

0
589
Zdjęcie: Stock Photos from Islandjems – Jemma Craig/Shutterstock

Naukowcy odkryli ogromną, oddzieloną rafę koralową w Wielkiej Rafie Koralowej – pierwszą odkrytą od ponad 120 lat, ogłosił Schmidt Ocean Institute w Australii.

Mierząca ponad 500 m wysokości – wyższa niż Empire State Building, Sydney Tower i Petronas Twin Towers – rafa została odkryta przez australijskich naukowców na pokładzie statku badawczego Schmidt Ocean Institute Falkor, którzy są obecnie na rocznej wyprawie mającej na celu sporządzenie mapy dna oceanu otaczającego Australię.

Rafa została po raz pierwszy znaleziona 20 października, kiedy zespół naukowców pod kierownictwem dr Robina Beamana z James Cook University przeprowadzał podwodne mapowanie północnego dna morskiego Wielkiej Rafy Koralowej.

Następnie zespół przeprowadził nurkowanie 25 października przy użyciu podwodnego robota SuBastian firmy Schmidt Ocean Institute w celu zbadania nowej rafy. Nurkowanie było transmitowane na żywo, a materiał filmowy w wysokiej rozdzielczości był wyświetlany po raz pierwszy i transmitowany na stronie internetowej Schmidt Ocean Institute i kanale YouTube.

Nowo odkryta, wolnostojąca rafa o wysokości 500 metrów dołącza do siedmiu innych wolnostojących raf na północy Wielkiej Rafy Koralowej. Zdjęcie: Schmidt Ocean Institute

Podstawa rafy przypominającej ostrze ma szerokość 1,5 km, a następnie wznosi się 500 m do najpłytszej głębokości zaledwie 40 m poniżej powierzchni morza. Ta nowo odkryta, wolnostojąca rafa łączy się z siedmioma innymi wysokimi, wolnostojącymi rafami na tym obszarze, mapowanymi od końca XIX wieku, w tym z rafą na wyspie Raine – najważniejszym na świecie obszarze gniazdowania żółwi zielonych.

„To nieoczekiwane odkrycie potwierdza, że nadal znajdujemy nieznane struktury i nowe gatunki w naszym oceanie” – powiedziała Wendy Schmidt, współzałożycielka Schmidt Ocean Institute.

„Stan naszej wiedzy o tym, co jest w oceanie, jest od dawna ograniczony. Dzięki nowym technologiom, które działają jak nasze oczy, uszy i dłonie w głębokim oceanie, mamy możliwość odkrywania nowych miejsc, jak nigdy dotąd. Otwierają się przed nami nowe krajobrazy oceaniczne, odsłaniając ekosystemy i różnorodne formy życia, które dzielą z nami planetę”.

„Jesteśmy zaskoczeni i podekscytowani tym, co znaleźliśmy” – powiedział dr Beaman. „Nie tylko szczegółowe odwzorowanie rafy w 3D, ale także wizualne zobaczenie tego odkrycia za pomocą robota SuBastian jest niesamowite”.

Czytaj: Zwycięzcy w kategorii „Fotograf pogodowy” prezentują wspaniałość naszego świata

Odkrycie tej nowej rafy koralowej przedłuża rok podwodnych odkryć dokonanych przez Schmidt Ocean Institute. W kwietniu naukowcy odkryli najdłuższe zarejestrowane stworzenie morskie: 45-metrowy rurkopławy w kanionie Ningaloo oraz do 30 nowych gatunków. W sierpniu naukowcy odkryli pięć nieopisanych gatunków czarnego korala i gąbek oraz zarejestrowali pierwsze obserwacje rzadkich skorpionów w Morzu Koralowym i parkach morskich Wielkiej Rafy Koralowej. A rok rozpoczął się odkryciem w lutym głębinowych ogrodów koralowych i cmentarzy w Bremer Canyon Marine Park.

„Znalezienie nowej rafy o wysokości pół kilometra pokazuje, jak tajemniczy jest świat tuż za naszym wybrzeżem” – powiedziała dr Jyotika Virmani, dyrektor wykonawczy Schmidt Ocean Institute . „Ta potężna kombinacja danych mapowych i zdjęć podwodnych zostanie wykorzystana do zrozumienia tej nowej rafy i jej roli w niesamowitym obszarze światowego dziedzictwa Wielkiej Rafy Koralowej”.

Rejs do północnych głębin Wielkiej Rafy Koralowej potrwa do 17 listopada w ramach szerszej, całorocznej kampanii australijskiej Schmidt Ocean Institute. Stworzone mapy będą dostępne w ramach krajowego australijskiego programu mapowania dna morskiego AusSeabed, a także będą stanowić wkład w projekt Nippon Foundation GEBCO Seabed 2030.

R/V Falkor utrzymuje pozycję na zewnątrz Ribbon Reef, gdy robot SuBastian próbuje ujawnić – po raz pierwszy – dowody na pochodzenie Wielkiej Rafy Koralowej.
Zdjęcie: Dean Miller / SOI

Pierwsza oderwana rafa koralowa odkryta od ponad 120 lat została właśnie ogłoszona przez Schmidt Ocean Institute w Australii.

Zdjęcie: Schmidt Ocean Institute

Australijska kampania Schmidt Ocean Institute dostarcza cennych map oceanu, przyczyniając się do projektu Fundacji Nippon 2030, mającego na celu mapowanie 100% dna oceanu.

Zdjęcie: Schmidt Ocean Institute

Schmidt Ocean Institute: Strona internetowa | Instagram | Youtube

Czytaj: Najwęższe budynki na świecie

johannesfloe.com – Art to remember